Қозоғистонда 62 та мактаб қурилиши коррупционерлардан тортиб олиниб, Таълим инфратузилмасини қўллаб-қувватлаш жамғармасига ўтказилган пуллар ҳисобидан молиялаштирилди. Бу ҳақда мамлакат ҳукумати матбуот хизмати хабар берди.
Мактаблар Қозоғистоннинг қатор вилоятлари, шунингдек, Остона, Олмаота ва Чимкент шаҳарларида икки сменада 76 минг ўқувчини қабул қила олади.
Маълум қилинишича, ўтган йилнинг декабрь ойида ташкил этилганидан бери жамғармага 151,6 миллиард тенге (тахминан 328 миллион доллар) тушган.
Жамғарма фаолияти мактаблар, хўжалик бинолари ва мактаб-интернатларни қуриш ва реконструкция қилиш орқали мамлакатда уч сменали таълим, авария ҳолатидаги муассасалар муаммолари ва умуман ўқувчилар ўринлари етишмаслигига барҳам беришга қаратилган.
Май ойида Қозоғистон Таълим вазирлиги коррупционерларнинг 96,5 миллиард тенге (208,8 миллион доллар) пулига 62 та мактаб қуриш буйруғини маъқуллаган эди. Келажакдаги мактаблар 38 мингдан ортиқ ўринга мўлжалланган.
Хабар қилинишича, коррупционерларнинг махсус ғазна ҳисобига тушаётган маблағлари шифохоналар ҳам қурилишга йўналтирилади. Бу, Қозоғистон бош вазири ўринбосари, молия вазири Ерулан Жамаубаевнинг сўзларига кўра, лойиҳалар нархининг ошиши натижасида маҳаллий бюджетлар тақчиллигини қоплаш имконини беради.
Президент Қасим-Жомарт Тоқаев аввалроқ коррупцияга оид жиноий ишлар бўйича қўлга киритилган маблағларни Таълим инфратузилмасини қўллаб-қувватлаш жамғармасига юбориш ҳақида кўрсатма берган эди.
Эслатиб ўтамиз, Қозоғистон ҳукумати «Болалар миллий жамғармаси» лойиҳаси доирасида 18 ёшгача бўлган болаларга ҳар йили 150−160 доллар тўлашни режалаштирган. Дастлабки маблағ 2024 йил январь ойида ҳисоб рақамларига ўтказилиши мумкин.

В Казахстане строительство 62 школ профинансировано на деньги, изъятые у коррупционеров, которые поступают в Фонд поддержки инфраструктуры образования. Об этом сообщила пресс-служба правительства страны.
Школы предусматривают создание 76 тысяч ученических мест в две смены в ряде регионов Казахстана, а также в Астане, Алматы и Шымкенте.
Сообщается, что с момента образования в декабре прошлого года в фонд поступило уже 151,6 млрд тенге (около 328 млн долларов).
Деятельность фонда направлена на устранение трёхсменного обучения в стране, проблем аварийных учреждений и нехватки ученических мест в целом за счёт строительства и реконструкции школ, пристроек и интернатов.
В мае Министерство просвещения Казахстана утвердило приказ, согласно которому на деньги коррупционеров в размере 96,5 млрд тенге (208,8 млн долларов) построят 62 школы. Будущие школы были рассчитаны на более 38 тысяч мест.
Сообщалось, что средства коррупционеров, поступающие на специальный казначейский счёт, будут направлять также на строительство больниц. Это, по словам вице-премьера, министра финансов Казахстана Ерулана Жамаубаева, позволит перекрывать дефицит местных бюджетов, возникающий из-за удорожания проектов.
Президент Касым-Жомарт Токаев ранее поручил, чтобы средства, изъятые по коррупционным уголовным делам, направлялись в Фонд поддержки инфраструктуры образования.
Отметим, что власти Казахстана планируют выплачивать детям до 18 лет по 150−160 долларов ежегодно в рамках проекта «Национальный фонд — детям». Первые деньги могут перечислить на счета в январе 2024 года.