«Юксалиш» умуммиллий ҳаракати давлат хизматчилари ўртасида уларнинг иш жойларида иш вақтига қанчалик риоя этилишига оид аноним сўровнома натижаларини эълон қилди.
Сўровномада жами 560 нафар давлат хизматчилари иштирок этиб, респондентларнинг 21,4 фоизи вазирлик ва идоралар, 27 фоизи маҳаллий ҳокимият органлари, 12,1 фоизи ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ва 39,5 фоизи бошқа давлат ташкилотларида ишловчи ходимларни ташкил этди.
Респондентларининг 376 нафари (67,6 фоиз) эркаклар ва 180 нафари (32,4 фоиз) аёлларни ташкил этди. Сўровномада 385 нафар (69,2 фоиз) оддий мутахассис ходимлар, 172 нафар (30,8 фоиз) раҳбар ходимлар иштирок этди.
Ўрганиш натижалари
Ўрганиш давомида маълум бўлишича, респондентларнинг ярмидан кўпи, яъни 57,3 фоизи иш вақтидан ташқари ишга жалб этилади. Жумладан 36,8 фоизи ҳар куни қўшимча 1−2 соат, 13,9 фоизи ҳар куни кечки соат 22:00 га қадар, 6,6 фоизи кечки соат 24:00 га қадар ишлашини билдирди. Сўровномада 42,3 фоиз иштирокчилар Меҳнат қонунчилигига мос равишда ҳар куни белгиланган 8 соат ишлашини маълум қилди.
Меҳнат кодексининг 262-моддасида ходимга иш вақтидан ташқари иш учун камида икки ҳисса миқдорида ҳақ тўланиши белгилаб қўйилган. Маълум бўлишича, қўшимча ишлайдиганларнинг 13,3 фоизи иш берувчилар томонидан қўшимча иш учун камида икки баравар ҳақ тўлаб берилишини қайд этди. Улар асосан давлат бошқарув органларининг марказий идоралари вакилларига тўғри келади. Сўровнома иштирокчиларидан иш вақтидан ташқари қўшимча ишлайдиганларнинг 81,7 фоизига қўшимча ишлаган вақти учун иш берувчи томонидан қўшимча ҳақ тўлаб берилмайди.
Давлат хизмати ходимларининг иш вақтидан ташқари ишлашига нима сабаб бўлаётгани ҳақида табиий савол туғилади. Иш вақтидан ташқари қўшимча ишловчиларнинг 47,7 фоизи бунга иш ҳажмининг ортиб кетганлиги, 22,8 фоизи турли хилдаги ортиқча топшириқларнинг ҳаддан зиёд кўплиги, 17,6 фоизи ўз вазифасидан ташқари ишларнинг юклатилиши ва мажлис ва йиғилишларнинг чўзилиб кетиши туфайли, 12 фоизи раҳбари кетмагунча иш жойидан кетмаслигини билдирди.
Ортиқча «мажлисбозлик»лар ҳам омиллардан бири
Сўровнома муаллифлари томонидан давлат хизматида қўшимча ишланишининг сабабларидан бири мажлис ва йиғилишларнинг кўплиги ҳамда мажлислар вақти чўзилиб кетиши омили алоҳида ўрганилди. Унга кўра, респондентларнинг 31,6 фоизи йиғилишларда иштирок этмайди, 41,3 фоизи бир ҳафтада 4 соатгача, 11,4 фоизи 5−7 соат, 15,8 фоизи 8 соатдан кўп вақтини мажлис ва йиғилишларга сарфлайди. Тадқиқотга кўра, ортиқча «мажлисбозлик» Бухоро, Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида кузатилади.
Мамлакатда давлат фуқаролик хизмати ходимлари асосан 5 кунлик иш ҳафтасида меҳнат қилади. Лекин шунга қарамасдан баъзида ҳафтанинг дам олиш кунлари (шанба ва якшанба) ходимларнинг иш жойида бўлиши, шунингдек, дам олинадиган байрам кунлари ҳам ишга чақириш ҳолатлари ҳам мавжуд.
Бу борада сўровнома иштирокчиларининг 35,2 фоизи дам олиш кунлари ҳам ишга чиқиши, 29,5 фоизи баъзида ишга чиқиши ва 35,3 фоизи дам олиш кунларида ишга чиқмаслиги маълум бўлди.
Сўровнома иштирокчиларининг 299 нафари (53,4 фоиз) белгиланган муддатларда меҳнат таътилига чиқиб, тўлиқ дам олишини маълум қилди. Бироқ 26,2 фоиз респондентлар меҳнат таътилига тўлиқ чиқа олмаслиги, таътилдан чақириб олишлари ва 20,4 фоизи таътилга чиқиш ҳужжатлари расмийлаштирилиши, аммо умуман дам олмасдан ишлашини маълум қилди.
Ҳаракатнинг маълум қилишича, юқоридаги рақамлар бутун мамлакат ҳудудидаги ҳолатни тўлиқ акс эттиришга етарли бўлмасада, давлат хизматида меҳнат қонунчилигига риоя этмаслик ҳолатлари мавжудлигини тасдиқлайди.
Иш вақтидан ташқари иш — зарар
«Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти билан Халқаро меҳнат ташкилоти ҳамкорликдаги тадқиқотига кўра, иш вақтидан ташқари иш инсон саломатлигига салбий оқибатларга эга эканлиги исботланган. 2016 йилда дунё бўйлаб ҳафтасига 55 соатдан кўп ишловчи 745 минг нафар одам инсульт ва юракнинг ишемик касаллигидан вафот этгани қайд этилган. Бу кўрсаткич 2000 йилга нисбатан 29% га кўп ҳамда бу каби ўлим ҳолатларининг қарийб 72 фоизи эркаклар ҳиссасига тўғри келган», — дейилади таҳлилда.
Тадқиқот натижаларига кўра, ҳафтасига 55 соат ва ундан кўп ишлаш одамда инсульт билан касалланиш хавфини 35 фоизга, юрак ишемик кассалиги билан хасталаниш хавфини 17 фоизга ортишига сабаб бўлади деган хулосага келинган.
Мутахассисларнинг фикрича, ходимларнинг дам олишсиз ишлаши уларда стрессни келтириб чиқаради. Қолаверса, ишхонада кўп вақтини ўтказувчи инсонлар бола тарбиясига етарлича вақт ажрата олмаслиги ҳам салбий баҳоланади. Бунинг натижасида оиладаги барқарорликка путур етади. Бу каби омилларнинг жамият учун зарари ҳали баҳоланмаган бўлиб, бунинг салбий таъсири янада кенгроқ бўлиши ҳам мумкин.
ЖССТ ва Халқаро меҳнат ташкилоти ҳукуматларга иш вақтидан ташқари ишлашни тақиқлаш бўйича қатъий чоралар кўришни, иш берувчилар ва касаба уюшмаларига эса жамоавий битимларда иш ҳафтаси 55 соатдан ошмаслиги керак бўлган мослашувчан иш вақтини кўрсатишни тавсия қилади.
Бу борада ривожланган мамлакатларда ходимларнинг саломатлигини асраш, улар самарали меҳнат қилишда давом этишлари учун иш вақтидан ташқари ишлаш бир қатор қонунлар билан тартибга солинади. Мисол учун, Швецияда ходим бир ойда 50 соатдан ортиқ ёки календарь йилида 200 соатдан ортиқ иш вақтидан ташқари ишлаши мумкин эмас. Бу борада Венгрияда иш юкламаси нисбатан кўпроқлигини кузатиш мумкин. Мамлакат қонунчилигига кўра, максимал қўшимча иш чегараси йиллик 250 соатни ташкил этади. Агар жамоа шартномасида назарда тутилган бўлса, бу 300 соатгача оширилиши мумкин. Ўзбекистонда Меҳнат кодексига мувофиқ иш вақтидан ташқари иш соатлари йилига 120 соатдан ошмаслиги лозим.
Давлатлар | Ҳафталик иш вақти чекловлари | Иш вақтидан ташқари иш тўлов ставкаси |
АҚШ | 40 соат | соатбай иш вақтининг 150% |
Буюк Британия | 48 соат | меҳнат шартномасида белгиланади |
Франция | 35 соат | одатий ставкага қўшимча 25% |
Испания | 40 соат | соатбай иш вақтининг 75% |
Польша | 40 соат | стандарт иш ҳақига 25% қўшимча |
Италия | 40 соат | 15%дан 50%гача |
Швеция | 40 соат | иш ҳақининг 50−100% |
Германия | 48 соат | меҳнат шартномасида белгиланади |
Венгрия | 48 соат | иш ҳақининг 50% |
Исландия | 48 соат | 1 соат учун ойлик иш ҳақининг 1,0385% |
Сербия | кунлик 12 соат | иш ҳақининг 126% |
Австралия | 40 соат | соатбай иш ҳақининг 150% |
Ўзбекистон | 40 соат | камида икки ҳисса миқдорида |
«Мансабдорларни ўз оилаcига қайтариш»га ҳаракатлар
2017 йилнинг баҳорида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев мамлакат раҳбариятига кучайтирилган иш режимига қарши «фавқулодда ҳолат» эълон қилган эди. Тошкент ва мамлакатнинг бошқа шаҳарлари аҳолиси давлат муассасалари деразаларидаги чироқлар ярим тунгача ўчмагани ҳақида ҳам хабар беришган.
2018 йил август ойида вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирокидаги йиғилишда президент давлат хизматчилари якшанба кунларини оиласи даврасида ўтказиши кераклигини айтган эди.
«Энди шанба куни иш соат 17:00 гача давом этади, якшанба эса дам олиш куни. Президент оилаларга эътибор беринг, деди. Шу билан бирга, у давлат хизматчилари иш вақтида ўзларига юкланган барча функционал вазифаларни самарали ва унумли бажаришлари кераклигини таъкидлади», — деди «Газета.uz» суҳбатдоши.
Шавкат Мирзиёев давлат органларида ўтказиладиган мажлислар сони ва муддатларини қисқартириш, шунингдек, кераксиз ҳисобот ва маълумотлар йиғишни тўхтатиш бўйича топшириқ берди.
Шу билан бирга, бош вазир Абдулла Арипов барча даражадаги давлат ташкилотлари ва идоралари, хусусан, маҳаллий ҳокимликларга аниқ меҳнат низомларини ишлаб чиқиш бўйича топшириқ берганди.
Мажлисларни тартибга солиш ва самарадорлигини ошириш учун уларнинг сонини кескин қисқартириш кўзда тутилган: улар жадвалга мувофиқ — ҳафтасига 2−3 мартадан кўп бўлмаган ҳолда ўтказилади, дейилади ҳукумат раҳбари томонидан имзоланган ҳужжатда. Бундан ташқари, республика миқёсидаги мажлислар учун йиғилишлар вақтини 2 соатгача, вилоят, туман ва шаҳарлар учун 1−1,5 соатгача қисқартириш бўйича топшириқ берилди.
Президент 2019 йил декабрь ойида «Бюрократик тўсиқларни янада қисқартириш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятига замонавий бошқарув тамойилларини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорни имзолаган эди. Унда дам олиш ва байрам кунлари йиғилишлар ўтказишни тақиқлаш, ходимларга ноодатий вазифалар қўйиш ва бошқа чора-тадбирлар ҳақида сўз юритилди.
2020 йил февраль ойида ҳукумат давлат органларига меҳнат қонунчилигига ва ходимларнинг меҳнат ҳуқуқларига риоя қилиш бўйича фармойиш чиқарди. Иш куни тугаганидан кейин ходимларни ушлаб туриш ва дам олиш кунларида ишга жалб қилиш тақиқланди.
2021 йил январь ойида президент йиғилишлардан бирида шундай деган эди: «Кераксиз мажлисларни ўтказишни тугатиш керак. Отбозорга айланиб кетяпти. Баъзи раҳбарлар мажлисбозлик билан касал. Кераксиз мажлислар ўтказадиган… 40 дақиқадан кўпроқ (мажлис) ўтказадиганлар ишдан кетади. Администрация ва президент йиғилишларидан ташқари».
2022 йил июль ойида Меҳнат вазирлиги иш вақтидан ташқари ишларга жалб қилинган давлат хизматчиларининг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича ҳужжат ишлаб чиқилишини эълон қилди. Вазирлик давлат органларидаги вақтни кузатиш тизимини меҳнат инспекцияси серверига улаш, шунингдек, иш вақтидан ташқари вақтларда электр энергияси учун оширилган тарифларни қўллашни таклиф қилди.
Ушбу чора-тадбирларга қарамай, давлат хизматчилари қўшимча ишларга чақиришда давом этмоқда ва турли ҳудудлардан дам олиш кунлари эрталаб ёки тунда йиғилишлар чақирилгани ҳақида мунтазам хабарлар келади.

Общенациональное движение «Юксалиш» опубликовало результаты анонимного опроса среди государственных служащих Узбекистана о том, насколько соблюдается режим труда на их рабочем месте.
В опросе участвовали 560 госслужащих: 21,4% опрошенных — представители министерств и ведомств, 27% — органов государственной власти на местах, 12,1% — правоохранительных органов и 39,5% — сотрудники других госорганов и организаций.
376 респондентов (67,6%) — мужчины, 180 (32,4%) — женщины. 69% (385 человек) — рядовые госслужащие, специалисты, 31% (172 человека) представляют руководящий состав.
Результаты изучения
Опрос показал, что большая часть респондентов, или 57,3%, привлекаются к сверхурочной работе. В том числе 36,8% заявили, что ежедневно работают дополнительно 1−2 часа, 13,9% отметили, что работают до 22:00, 6,6% сообщили, что остаются на работе до полуночи. 42,3% госслужащих сообщили, что работают по 8 часов в день, как предусмотрено в трудовом законодательстве.
Статья 262 Трудового кодекса устанавливает, что сверхурочная работа оплачивается не ниже чем в двойном размере. Только 13,3% респондентов отметили, что работодатели оплачивают их сверхурочную работу в двойном размере. Большая их часть работает в центральных аппаратах органов государственного управления.
81,7% участников опроса сообщили, что им не доплачивают за сверхурочную работу.
По какой причине госслужащим приходится работать сверхурочно? На этот вопрос 47,7% респондентов ответили, что сверхурочная работа связана с повышенным объёмом работы, 22,8% — с чрезмерным количеством различных избыточных поручений, 17,6% сообщили, что перегружены работой вне своих обязанностей, затягиванием собраний и совещаний, а 12% отметили, что вынуждены оставаться на работе, пока не уйдёт руководитель.
Отдельно был изучен вопрос проведения излишних собраний и затягивания времени совещаний как одного из факторов сверхурочной работы на госслужбе. Выяснилось, что 31,6% респондентов не участвуют в собраниях, 41,3% до 4 часов в неделю проводят на собраниях и совещаниях, 11,4% — по 5−7 часов, а 15,8% — более 8 часов.
Согласно исследованию, практика проведения большого количества собраний и совещаний больше распространена в Бухарской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях.
Рабочие выходные
У госслужащих в стране в основном пятидневная рабочая неделя. Однако сотрудники нередко находятся на работе в выходные дни (субботу и воскресенье), а иногда и в праздничные дни.
Опрос показал, что 35,2% респондентов регулярно работают по выходным, 29,5% — иногда, 35,3% — не работают по выходным.
53,4% (299 человек) участников опроса заявили, что ежегодно выходят в отпуск и полноценно отдыхают весь указанный период. В то же время 26,2% респондентов сообщили, что не могут уйти в полноценный отпуск, их отзывают из отпуска, а 20,4% отметили, что им оформляют документы на отпуск, но они продолжают работать без отдыха.
«Приведённых выше цифр, конечно, недостаточно для полного отражения ситуации в целом по стране, однако они подтверждают наличие случаев несоблюдения трудового законодательства на государственной службе», — считают в «Юксалиш».
Сверхурочная работа вредна
«Организация эффективной и профессиональной деятельности в государственных органах и организациях во многом зависит от условий, созданных для сотрудников, и правильного распределения их нагрузки», — отмечают авторы исследования.
В Трудовом кодексе, который недавно был принят в новой редакции, а также в законе «О государственной гражданской службе» закреплено, что для госслужащего в госоргане устанавливается пятидневная рабочая неделя, а продолжительность рабочего времени в неделю не должна превышать 40 часов (т. е. не более 8 часов в день).
Совместное исследование Всемирной организации здравоохранения и Международной организации труда доказало, что сверхурочная работа имеет негативные последствия для здоровья человека. В 2016 году во всём мире от инсульта и ишемической болезни сердца умерли 745 тысяч человек, работающих более 55 часов в неделю. Согласно исследованию, этот показатель на 29% выше, чем в 2000 году, и около 72% таких смертей приходится на мужчин.
По результатам исследования был сделан вывод, что работа 55 часов в неделю и более увеличивает риск инсульта на 35% и риск ишемической болезни сердца на 17%.
По мнению специалистов, работа без отдыха вызывает у сотрудников стресс. Кроме того, люди, которые много времени проводят на работе, не в состоянии уделять достаточно времени воспитанию детей. В результате стабильность в семье подрывается. Воздействие таких факторов на общество ещё не оценено, и негативное влияние может быть более масштабным.
ВОЗ и МОТ рекомендуют правительствам принять строгие меры по запрещению сверхурочной работы, а работодателям и профсоюзам предусмотреть в коллективных договорах гибкий график работы, который не должен превышать 55 часов в неделю.
В развитых странах сверхурочная работа регулируется рядом законов для защиты здоровья сотрудников, чтобы они могли продолжать эффективно работать, отмечает «Юксалиш».
Например, в Швеции работник не может работать сверхурочно более 50 часов в месяц или 200 часов в календарном году. Рабочая нагрузка в Венгрии относительно высока. Согласно законодательству страны, максимальный лимит сверхурочной работы составляет 250 часов в год. Он может быть увеличен до 300 часов, если это предусмотрено в коллективном договоре. Согласно Трудовому кодексу Узбекистана, продолжительность сверхурочной работы не должна превышать для работника 4 часов в течение 2 дней подряд и 120 часов в год.
Среди госорганов Узбекистане есть положительный опыт, отмечает «Юксалиш». В 2021 году Министерство юстиции внедрило практику автоматического отключения рабочих компьютеров всех сотрудников по окончании рабочего времени. Придерживается ли министерство этой практики до сих пор, не уточняется.
Попытки «вернуть чиновников семьям»
Весной 2017 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев объявил «чрезвычайное положение» для руководящего состава страны с усиленным режимом работы. Жители Ташкента и других городов страны сообщали, что свет в окнах госучреждений не гаснет до полуночи.
В августе 2018 года на совещании с участием руководителей министерств и ведомств президент заявил, что работники госорганов воскресенья должны проводить с семьями.
«Теперь в субботу работа будет длиться до 17:00, а воскресенье — выходной день. Президент сказал, чтобы мы уделяли внимание семьям. В то же время он подчеркнул, что в рабочее время госслужащие должны справляться со всеми возложенными на них функциональными обязанностями качественно и эффективно», — сообщал собеседник «Газеты.uz».
Шавкат Мирзиёев поручил сократить количество и длительность собраний в госорганах, а также прекратить сбор ненужных отчётов и информации.
Тогда же премьер-министр Абдулла Арипов поручал государственным организациям и управлениям всех уровней, в особенности местным хокимиятам, разработать конкретный регламент работы.
Для упорядочения и повышения эффективности собраний предусматривается резкое сокращение их числа: они будут проводиться по графику — не более 2−3 раз в неделю, говорилось в подписанном главой правительства документе. Кроме того, поручалось сократить длительность собраний до 2 часов для совещаний республиканского уровня, до 1−1,5 часов — областного, районного и городского уровней.
В декабре 2019 года президент подписал постановление «О мерах по дальнейшему сокращению бюрократических барьеров и внедрению современных управленческих принципов в деятельность государственных органов и организаций». В нём говорилось о запрете проводить собрания в выходные и праздничные дни, возложения на работников несвойственных задач и других мерах.
В феврале 2020 года правительство издало распоряжение, которым госорганам было предписано соблюдать трудовое законодательство и трудовые права сотрудников. Запрещалось задерживать сотрудников после окончания рабочего дня и привлекать на работу в выходные дни.
В январе 2021 года президент на одном из совещаний заявил: «Надо уже прекращать проводить ненужные собрания… Некоторые руководители больны этим. Те, кто проводит ненужные совещания,. проводят дольше 40 минут, покинут работу».
В июле 2022 года Минтруда сообщало о разработке документа для защиты трудовых прав госслужащих, которые привлекаются к сверхурочной работе. Министерство предлагало подключить систему учёта рабочего времени в госорганах к серверу инспекции труда, а также применять повышенные тарифы на электроэнергию в нерабочее время.
Несмотря на эти меры, госслужащих продолжают привлекать к сверхурочной работе, а из разных регионов регулярно поступают сообщения о созыве собраний то ранним утром в выходной, то в ночное время.