Пайшанба куни интернетда Сурхондарё вилояти ҳокими Улуғбек Қосимов ва Сариосиё туманидаги 28-мактаб директори Умида Турсунова ўртасидаги можаро акс этган видео тарқалди.
Ҳодиса 26 июль куни Сариосий туманидаги 12-мактабда мактабларни 2023−2024 ўқув йилига тайёрлаш бўйича ўтказилган семинарда содир бўлганга ўхшайди. Чунки вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати томонидан эълон қилинган суратларда Умида Турсуновани кўриш мумкин.
Видео бошида мактаб директори ҳокимдан нега уни ишдан бўшатганини сўрайди. Улуғбек Косимов «эплолмагани учун», деб жавоб беради. Кейинги диалог қуйидагича давом этади:
— Қаердан биласиз менинг эплолмаганимни?
— Бутун дунёга шарманда бўлдингиз.
— Бутун дунёга Аҳмад Бобоев шарманда қилади. Ҳаммаси қўллаб-қувватлаяпти. У ерда нима бўлганини сиз қаердан биласиз? Муҳитни буздинг, дейди. Нима бузган муҳитни у ерда? Мактабнинг томорқасигача сотиб юборишяпти, шунча ёзяпмиз индамайди ҳеч ким. Аҳволини ўрганадиган одам йўқ. Ҳаммасининг тили бир буларнинг.
— Жим ўтиринг.
— Ие.
— Нима, ие.
— Ўзи 20 февралда келдим мен.
— Ҳаққингиз йўқ бу мактабда директор бўлиб ишлашга.
— Нима учун ҳаққим йўқ?
— Ҳаққингиз йўқ!
— Нима учун?
— Ҳаққингиз йўқ.
— Нима учун? Милтиқ бўлса, отиб ташланг! Милтиқни олинг-да, отиб ташланг. Бориб кўринг нима муаммо борлигини [мактабнинг]! Ҳаммасининг тили бир, бирга уюштиряпти судланган деб. Қаерда судландим? Қачон менинг судим бўлди? Олий суднинг ижроси бўлган куни у ерда менга зарар етказиляпти, мен судланишим керакми? Қани Ўзбекистонда ҳақиқат, адолат?! Судланган, деяпсиз, нима қилдим мен? Сиз уюштирдингиз, ишдан олдингиз-ку мени! Бугунги томошани ҳам сизлар уюштирдингларми? 28, 28! 28 ни расво қилган сиз билан Бобоев. Оғзимга қараяпман, милтиқ бўлса, отиб ташланглар!
Залдаги одамлар уни тинчлантиришга ҳаракат қилишади.
Фото: Сурхондарё вилояти ҳокимлиги.
Умида Турсунова вилоят ҳокимига мурожаат қилар экан, унга нотўғри маълумотлар берилгани учун президентга мурожаат қилиб, ҳақиқатни айтишини таъкидлайди.
Йиғилишдагилардан кимдир ундан зални тарк этишини сўраганида, мактаб директори ўз ўрнида ўтириб, ҳокимнинг нутқини охиригача тинглашини айтади.
«Йўқот, йўқот, йўқот! Нима қиляпман мен? Сенлар мактабда хоҳлаган ишингни қилдинглар ҳеч ким ҳеч нарса қилмади-ку! Менга чора кўриладими? Нимага ташқарига чиқаман? Мана шу ерда туриб охиригача эшитаман, президентга айтадиган гапим бор! Отса мени олиб чиқиб, Ўзбекистоннинг олдида отиб ташласин!» — дейди директор.
Шундан сўнг унинг ёнига ички ишлар органи ходими келиб, уни залдан олиб чиқиб кетади. У бинодан чиқар экан: «Ҳайф сиздай вилоят ҳокимига», — дейди.
Видеодан лавҳа.
Вазирнинг муносабати
Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова вазиятни шахсан ўз назоратига олганини маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, мактаб директори зудлик билан маъмурий қамоқдан озод этилган (Элтуз 10 кунлик ҳибсга олингани, кейин эса озодликка чиққанидан кейин яна ҳибсга олингани ҳақида хабар берган).
Шу билан бирга, вазир таълим соҳасида фаолият юритаётган ҳар бир шахс «ўзини тутиш маданияти билан барчага ўрнак бўлиши керак»лигини таъкидлади. Унинг бу сўзлари ижтимоий тармоқларда норозиликка сабаб бўлди.
Кейинроқ вазир Умида Турсунова мактаб директори лавозимида ишлашда давом этишини аниқлаштирди. Умарова профессор-ўқитувчиларнинг нуфузини ошириш мамлакатнинг энг муҳим вазифаларидан бири эканини эслатди.
«Давлатимиз раҳбари барча ҳокимликларга мактабларни моддий-техник базасини яхшилаш ва мактаб жамоаси фаолият олиб бориши учун қулай инфратузилма яратиш вазифасини топширган. Давлатимизда бугун олиб борилаётган таълим соҳаси ходимларини обрў ва нуфузини кўтариш каби устувор сиёсатини қўллаб-қувватлаган ҳолда ҳар бир раҳбар ходим барча педагог ходимларимизга ҳурмат билан муносабатда бўлишларини, мактабда педагог ходимлар фаолият юритиши учун қулай шарт-шароит яратишга эътибор қаратишларини, мактабдаги маънавий муҳит, таълим сифати ва мазмуни билан боғлиқ ҳар қандай вазият эса вазирлик назоратида эканлигини эслатиб ўтмоқчиман», — деб ёзди у.
«Мамлакатимизда фаолият олиб бораётган ҳар бир педагог ходим давлатимиз ҳимоясида!» — дея қўшимча қилди вазир.
Директор ва ҳоким ҳақида
Журналист Шуҳрат Шокиржоновнинг ёзишича, Умида Турсунова аввал ҳам жанжал марказида бўлган. Бир йил олдин тармоқда унинг ўқитувчиларга қўпол мурожаати ёзилган аудио тарқалди.
Шунингдек, тармоқда 28-мактаб директори мевали дарахтларни кесиб, сотишга урингани ҳақида хабар берилган.
2021 йил ноябрь ойида у журналистнинг фаолиятига тўсқинлик қилганликда ва унинг камерасига зарар етказганликда айбланган.
Умида Турсунова бир неча бор лавозимидан озод этилганидан кейин суд орқали ишга тикланган.
Сурхондарё ҳокими Улуғбек Қосимов (Тошкентнинг собиқ прокурори) июль ойида Денов туманидаги фермер хўжалиги раҳбарини қамоққа олишни буюрган видеоси учун танқид қилинган эди. Ҳокимлик фермерлар томонидан камчиликлар бартараф этилгани боис ҳеч ким қамоққа олинмаганини билдирди.
Жорий йилнинг январь ойида «Газета.uz» унинг топшириғига кўра Денов туманида (бир вақтлар бу ерда ҳоким бўлган) карам, сабзи ва пиёз ўсиб турган далалар ғўза экиш учун ҳайдаб ташлангани ҳақида ёзган эди. Ўшанда эълон қилинган видеода ҳоким далада алмашлаб экиш услуби қўлланилса ҳам (ердан самарали фойдаланиш учун бир экиндан кейин бошқа экин экилади) барча майдонларни шудгорлаш ҳақида кўрсатма берган эди.

В четверг в интернете распространилось видео конфликта между хокимом Сурхандарьинской области Улугбеком Косимовым и директором школы №28 Сариасийского района Умидой Турсуновой
Инцидент, судя по всему, произошёл 26 июля в школе №12 Сариасийского района во время семинара, посвящённого подготовке школ к 2023−2024 учебному году. На фотографиях, опубликованных пресс-службой областного хокимията, можно увидеть Умиду Турсунову.
В начале записи директор школы спрашивает у хокима, почему он её увольняет. Улугбек Косимов отвечает, что она «не справляется». Дальше диалог разворачивается таким образом:
— Откуда вы знаете, что я не справилась?
— На весь мир опозорились…
— На весь мир опозорил ваш Ахмад Бабаев. Все меня поддерживают. Вы откуда знаете, что там произошло? Говорите, что я испортила среду. Какая среда там испорчена? Даже приусадебные участки школ распродают, мы столько об этом пишем, никто не реагирует. Никого нет, кто бы изучил это. Все они сговорились.
— Сидите тихо. Молчите.
— Эй.
— Что эй?
— Я только 20 февраля пришла [в школу].
— У вас нет права работать директором в этой школе.
— Почему у меня нет права?
— У вас нет права!
— Почему? Почему? Если у вас есть ружьё, застрелите меня. Возьмите и застрелите. Сходите и посмотрите, какие проблемы есть [в школе]. Все они сговорились, сфабриковали всё это. Говорят, что я судима. Где я была судима? Когда был мой суд? На процессе в Верховном суде мне нанесён ущерб. Я должна быть судима?
Где в Узбекистане права и справедливость? Вы говорите, что я судима. Что я сделала? Вы же сфабриковали и добились моего увольнения. Сегодняшнее шоу про [школу] №28 тоже вы устроили? 28-ю школу испортили вы и Бобоев. Я слежу за своими словами. Если есть оружие, застрелите меня…
Люди в зале пытаются её успокоить.
происшествия, сурхандарьинская область, улугбек косимов, умида турсунова
Фото: Хокимият Сурхандарьи.
Умида Турсунова, обращаясь к хокиму области, отмечает, что ему предоставляют неверную информацию, поэтому она обратится к президенту и расскажет правду.
Кто-то из зала просит её покинуть помещение, директор школы отвечает, что будет сидеть на своём месте и слушать выступление хокима до конца.
«Убирайся, убирайся, убирайся! Что я сделала? Вы делали в школе всё, что хотели, никто же не принял [мер]. Теперь против меня примут меры? Почему я должна выйти? Я буду стоять здесь и слушать [хокима], у меня есть, что сказать президенту. Если меня хотят застрелить, пусть стреляют перед [народом] Узбекистана», — сказала директор.
После этого к ней подошёл сотрудник органов внутренних дел и вывел из зала. Покидая помещение, она сказала: «Позор такому хокиму области, как вы».
Кадр видео.
Реакция министра
Министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова сообщила, что взяла ситуацию под личный контроль. По её словам, директор школы была немедленно освобождена из-под административного ареста (Eltuz сообщил, что она отбыла 10 суток ареста, а затем снова была задержана после выхода на свободу).
В то же время министр отметила, что каждый человек, работающий в сфере образования, «должен быть примером для всех своей культурой поведения». Эти её слова вызвали неодобрение в соцсетях.
Позже министр уточнила, что Умида Турсунова продолжит работать в качестве директора школы. Умарова напомнила, что повышение авторитета педагогических кадров является одной из важнейших задач страны.
«Глава нашего государства возложил на всех хокимов задачу по улучшению материально-технической базы школ и созданию комфортной инфраструктуры для работы школьного коллектива. Поддерживая приоритетную политику поднятия авторитета и престижа работников образования в нашей стране сегодня, каждый руководитель должен с уважением относиться ко всем нашим педагогам, создавать благоприятные условия для работы педагогов в школе. Хочу напомнить, что ситуации, связанные с нравственной средой, качеством и содержанием образования в школе, находятся на контроле министерства», — написала она.
«Каждый учитель, работающий в нашей стране, находится под защитой нашего государства!» — добавила министр.
В полночь пресс-служба Министерства дошкольного и школьного образования сообщила, что директор школы находится дома.
О директоре и хокиме
Журналист Шухрат Шокиржонов сообщил, что Умида Турсунова и ранее была в центре скандала. Год назад в сети распространилось аудио с её грубым обращением к учителям.
В сети также сообщалось, что директор школы №28 предположительно пыталась продать на дрова ветки срубленных деревьев.
В ноябре 2021 года её обвиняли в воспрепятствовании деятельности журналиста и повреждении его камеры.
После того, как её несколько раз освобождали от должности, Умида Турсунова через суд восстанавливалась на работе.
Хоким Сурхандарьи Улугбек Косимов (бывший прокурор Ташкента) в июле подвергся критике за видео, на котором он поручил посадить руководителя фермерского хозяйства в Денауском районе. В хокимияте заявили, что никого не брали под стражу, поскольку фермеры устранили недостатки.
В январе «Газета.uz» писала, что по поручению Улугбека Косимова в Денауском районе (он когда-то был здесь хокимом) для посадки хлопчатника были вспаханы поля, на которых росли капуста, морковь и лук. На появившемся видео тогда и. о. хокима поручает вспахать все поля, даже если там применяется севооборот (когда после одной культуры высаживается другая для эффективного использования земли).