Aziya Invest Favorit қурилиш компаниясидан уй сотиб олган фуқаролар 21 июль куни Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов билан учрашди. Ижтимоий тармоқларда «Пахтакор» стадиони яқинида бўлиб ўтган учрашув видеоси тарқалди.
Аввал хабар берганимиздек, 1000 дан ортиқ мижоз Aziya Invest Favorit томонидан қурилаётган ва қуриб битказилаётган 8 та уйдан квартира сотиб олган. Қурилиш компанияси банклардан кредит олиш учун эгаларининг квартираларини гаровга қўйган, бироқ кейинроқ кредит тўланмагани учун банклар уй-жойни тортиб олган. Аҳолига етказилган зарар 300 млрд сўмдан (25,9 млн долларга яқин) ошиши мумкин.
Мазкур ҳолат юзасидан Яшнобод вилояти прокуратураси томонидан ЖКнинг 168-моддаси 4-қисми (ўта йирик миқдордаги фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Ҳукумат раҳбари 1091 нафар акциядорнинг муаммосини ҳал этиш учун бош вазир ўринбосари Ачилбай Раматов бошчилигида ҳукумат комиссияси тузилганини маълум қилди.
«Бундай нарсани олдин гаплашиб олайлик. Худога минг марта шукур, эркин замонда гаплашяпмиз. Ҳеч қайси бирингизга давлат: „Мана шу ердан уй олинглар“, деб қўлларингдан етаклаб олиб боргани йўқ, тўғрими? У одам ўзи олиб қиляпти, тадбиркор. Ўғримас, ҳали қочиб кетгани йўқ. Биз уни қамаганимиз йўқ. Агар ҳозир сизлар тўпалон қиладиган бўлсангизлар, биз уни қамаб қўямиз, у пулини тўлай олмайди. Уйни ҳам битқазмайди. Сизларга уй керак, тўғрими?» — деди бош вазир.
Абдулла Арипов йиғилган фуқароларга барчаси қонуний равишда ҳал қилиб берилишига ваъда берди.
«Ҳурматли президентимиз юбордилар. Чунки сизларнинг орқангизда нафақат биз, бу киши шаҳар прокурори, мана — қурилиш вазирининг биринчи ўринбосари, бошқалар турибди, президент турибди! Шунинг учун қўрқманглар. Мен сизлар билан алоҳида йиғилиб, битта-битта ўтириб, ҳаммасини ҳал қиламиз», — деди ҳукумат раҳбари.
Бош вазирнинг таъкидлашича, пулни қайтариш ёки уй-жой билан таъминлаш имкониятлари кўриб чиқилмоқда. Аҳоли шу заҳоти пул керак эмаслигини эътироз билдирди. Биз аҳолининг инфляциядан хавотирда экани, чунки қурилиш бошланган вақтларда квартираларнинг ҳар квадрат метри 3,5−4 млн сўм бўлгани, сўнгги тўрт йилда эса уй-жой нархи сезиларли даражада ошгани учун маблағларни қайтаришни истамаётгани ҳақида ёзган эдик.
Абдулла Арипов 100 фоиз тўловни амалга оширганлар уй-жой билан таъминланишини таъкидлади, «улар хавотирга тушмасин». Аҳолидан бири 50% тўлаганлар билан нима бўлишини сўради. Ҳукумат раҳбари пуллар унга қайтарилишини айтди.
«Қўшимча тўлов масаласи кўрилади. Агар қурилиш материаллари қиммат бўлган, нархи индексация бўлган бўлса, унда индексланган нарх тўлайсизлар», — деди у. Унинг бу сўзлари яна норозиликларни келтириб чиқарди.
Бош вазир беш-олтита қурувчиларни уй-жой қуришга алоҳида жалб этиш режалаштирилаётганини таъкидлади. «Ҳеч кимга сизлардан бир сўм фойда қилдиртирмаймиз. Мен ваъда бераман. У қурувчига бошқачасига компенсация қилдириб бераман. Қарор чиқариб бераман. У қарорни ҳам ўзларингга ўқиб бераман», — деди бош вазир.
Яна бир аёл: «Ўзимиз келдик, ўзимиз тўладик, лекин тушунинг, бу давлатга ишонч. Мана, мен Россия фуқаросиман, у ерда мени алдашаётганини билардим. Ўзбекистон ҳеч қачон алдамаслигини, чув туширмаслигини билардим».
Бунга жавобан Абдулла Орипов: «Кечирасиз мени, ҳамма жойда чув туширишади», — деди.
Ҳукумат раҳбари унга президент томонидан «халқимнинг муаммоларини ҳал қилиш» топшириғи берилганини яна бир бор такрорлади. Унинг сўзларига кўра, қолган уйларнинг қурилишини якунлаш 2024 йил охирига мўлжалланган.
Бош вазир қурилиш вазирининг биринчи ўринбосари Даврон Одилов билан икки ҳафта давомида пудратчилар ва қурилиш майдончаларини танлаш масаласини муҳокама қилишини, сўнг август ойи бошида яна ҳиссадорлар билан учрашиб, муаммони ҳал этиш вариантларини таклиф қилишини айтди.
Учрашув сўнгида ҳукумат раҳбари қўлларини дуога очиб, президентнинг ҳаққига дуо қилди: «Ҳаммамизнинг бахтимизга хурматли президентимиз омон бўлсинлар, бизнинг ҳаётимизни, соғлиғимизни ўйлайдиган. Дунё тургунча турсинлар».

Жители Ташкента, купившие дома у строительной компании Aziya Invest Favorit, 21 июля встретились с премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым. Видеозапись встречи, которая прошла рядом со стадионом «Пахтакор», распространилось в социальных сетях.
Как мы сообщали ранее, свыше 1000 клиентов купили квартиры в восьми строящихся и построенных домах Aziya Invest Favorit. Строительная компания для получения кредита в банках вносила в качестве залога квартиры собственников, а потом банки из-за невыплаты кредита изымали жильё. Ущерб жильцов может превышать 300 млрд сумов (около 25,9 млн долларов США).
Прокуратура Яшнабадского района открыла уголовное дело по части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупном размере), ведётся следствие.
Глава правительства сообщил, что для решения проблемы 1091 дольщика создана правительственная комиссия во главе с вице-премьером Ачилбаем Раматовым.
«Нужно отметить одну вещь. Слава Богу, мы общаемся с вами в свободное время. Государство ни одному из вас не говорило: „Покупайте дом здесь“, взяв вас за руку. Правильно? Тот человек — предприниматель, который занимается этим. Он — не вор, он не сбежал. Мы его не посадили. Если вы сейчас будете поднимать шум, мы его посадим, он не сможет выплатить деньги и не завершит [строительство] дома. Вам нужен дом, верно?» — сказал он.
Абдулла Арипов пообещал собравшимся жителям, что вопрос будет решён законным путём.
«Меня направил уважаемый президент, потому что за вами стоит президент. Поэтому не бойтесь. Я встречусь с каждым из вас, мы всё обсудим и решим. Я не могу сказать вам, что решу этот вопрос за неделю, три дня, месяц. Но поэтапно всё [рассмотрим]», — заверил глава правительства.
Премьер отметил, что рассматриваются варианты возврата денег либо предоставления жилья. Жители сразу возразили, что деньги им не нужны. Мы писали, что жители переживают касательно инфляции при возврате средств, поскольку они покупали квартиры по 3,5−4 млн сумов за квадратный метр, а за прошедшие четыре года цены на жильё выросли в разы.
aziya invest favorit, абдулла арипов
Абдулла Арипов отметил, что тем, кто произвёл 100-процентную оплату, жильё будет предоставлено, «они могут не переживать». Одна из жительниц спросила, что будет с теми, кто оплатил 50%. Глава правительства заявил, что ей вернут эти деньги.
«Вопрос доплаты [и получения жилья] будет рассмотрен. Если строительные материалы подорожали, была индексация, вы оплатите по индексированным ценам», — заявил глава правительства. Эти слова снова вызвали возражение.
Премьер-министр уточнил, что к строительству домов планируется привлечь отдельно пять или шесть застройщиков, у которых могут быть другие расчёты стоимости жилья. «Мы не позволим им заработать на вас ни один сум. Обещаю. Я по-другому компенсирую строителю прибыль. Я выпущу отдельное постановление. Могу вам зачитать его», — сообщил он.
Ещё одна женщина заявила: «Мы сами пришли, мы сами заплатили, но вы понимаете, это доверие к государству. Вот я гражданка России, я знала, что там кидают, обманывают. Я знала, что Узбекистан никогда не обманет, никогда не кидает».
В ответ Абдулла Арипов сказал: «Извините меня, везде кидают».
Глава правительства ещё раз повторил, что его направил президент с поручением «решить проблемы моего народа». По его словам, завершение строительства оставшихся домов запланировано до конца 2024 года.
Премьер-министр сообщил, что в течение двух недель обсудит с первым заместителем министра строительства Давроном Адиловым выбор подрядчиков и места строительства домов, а затем снова встретится с дольщиками в начале августа, чтобы предложить варианты решения проблемы.
В конце собравшиеся вознесли руки в молитве, часть которой была посвящена президенту. «Пусть на наше счастье наш уважаемый президент, который думает о нашей жизни, будет здоров. Пусть он стоит, будет нашим руководителем, пока стоит мир („Дунё тургинча турсинлар, бизга бош булсинлар“ — на узбекском языке)».