Қашқадарё вилояти ҳокими Муротжон Азимов бошчилигидаги делегация Хитойга ташрифи доирасида JAC Motors компанияси билан Қарши шаҳрида анъанавий ёки электромобилларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш юзасидан музокаралар ўтказди. Бу ҳақда вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати хабар берди.
Ҳокимлик маълумотларига кўра, вилоятда автомобиль заводини очиш бўйича топшириқ президент Шавкат Мирзиёев томонидан берилган.
JAC Motors раҳбарияти билан учрашувда Ўзбекистон вакиллари ушбу инвестиция лойиҳаси келажакда минтақанинг ўзига хос ташриф қоғозига айланишини таъкидлади. Яқин кунларда ишлаб чиқариш корхонаси раҳбариятининг Қарши шаҳрига ташрифи кутилмоқда.
«Вилоятимизда энергия тежовчи, бошқаришга қулай ва ақлли машиналарни ишлаб чиқаришни жорий этиш бўйича музокаралар давом эттирилиб, ташриф давомида яна 2 та йирик авто ишлаб чиқарувчилар билан музокаралар ўтказиш режалаштирилган», — дейилади хабарда.
Хитой автомобиль ишлаб чиқарувчилари Ўзбекистонда аллақачон фаолият юритмоқда. Май ойида Сирдарёда EXEED русумли автомобиллар ишлаб чиқарувчи завод ишга туширилди. Ўтган йилнинг август ойида «Ўзавтосаноат» ва BYD Auto Ўзбекистонда тўлиқ циклли автомобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этишга келишиб олганди. Келгусида двигателлар, электромоторлар ва аккумуляторлар ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Хитойнинг Great Wall Motor компанияси йил охиригача ADM Jizzakh автомобиллар гуруҳи негизида Haval автомобилларини Ўзбекистонда йиғишни бошлашни режалаштирмоқда.
Июнь ойида Шавкат Мирзиёев президентликка номзод сифатида Ўзбекистонда автомобилсозликни ривожлантириш нияти борлигини маълум қилганди. Унинг сўзларига кўра, яқин икки йилда автомобиль ишлаб чиқаришни йилига 300 мингдан 500 мингга ошириш, 2030 йилга бориб эса мамлакатда 1 миллион дона автомобиль, жумладан, 300 мингта электромобил ишлаб чиқариш режалаштирилмоқда.
JAC Motors ўз фаолиятини 1964 йилда тижорат автомобиллари ишлаб чиқарувчиси сифатида бошлаган ва 2000 йилларнинг бошида тижорат ва енгил автомобиллар ишлаб чиқаришга ўтган.

Делегация во главе с хокимом Кашкадарьинской области Муротжоном Азимовым в ходе визита в Китай провела переговоры с компанией JAC Motors о запуске производства бензиновых автомобилей или электромобилей в Карши. Об этом сообщила пресс-служба областной администрации.
По данным хокимията, поручение открыть автозавод в регионе дал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
На встрече с руководством JAC Motors представители Узбекистана отметили, что этот инвестиционный проект в будущем станет визитной карточкой области. В ближайшее время ожидается визит руководства компании-производителя в Карши.
«Переговоры о внедрении в нашем регионе производства энергосберегающих, простых в управлении и умных автомобилей продолжаются. В ходе визита запланированы переговоры ещё с двумя крупными автопроизводителями», — говорится в сообщении.
В Узбекистане уже работают китайские автопроизводители. В мае в Сырдарье был запущен завод по производству автомобилей EXEED. В августе прошлого года «Узавтосаноат» и BYD Auto договорились об организации в Узбекистане производства автомобилей полного цикла. В будущем намечен выпуск двигателей, электродвигателей и аккумуляторов.
Китайская Great Wall Motor до конца года планирует начать сборку автомобилей Haval в Узбекистане на базе автомобильной группы ADM Jizzakh.
В июне Шавкат Мирзиёев, будучи кандидатом в президенты, заявил о намерении развивать автомобильную промышленность в Узбекистане. По его словам, в ближайшие два года планируется увеличить производство автомобилей с 300 тысяч до 500 тысяч в год, а к 2030 году страна планирует производить уже 1 миллион автомобилей, в том числе 300 тысяч электромобилей.
JAC Motors начала деятельность в 1964 году как производитель грузовых автомобилей, а в начале 2000-х перешла на выпуск коммерческих и легковых автомобилей.