Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг 26 июндаги қарори билан ўқитувчиларнинг йиллик узайтирилган меҳнат таътиллари муддатлари тасдиқланди.
Ҳужжат мактаблар, ихтисослаштирилган мактаблар, мактабдан ташқари ташкилотлар («Баркамол авлод» мактаблари, ёш педагоглар марказлари), спорт ва мусиқа мактаблари, мактабгача таълим ташкилотлари, «Меҳрибонлик уйлари», касб-ҳунар мактаблари, коллеж, техникумлар директорлари, олий ўқув юртлари ректорлари, шунингдек, уларнинг ўринбосарлари, ўқитувчилари, педагоглари, психологлари, дефектологлари, логопедлари ва таълим муассасаларининг бошқа ходимларига тегишли.
Эндиликда умумтаълим мактаби директори ва унинг ўринбосарлари 56 кун, ўқитувчи, логопед, дефектологлар 56 кун, тарбиячи, психолог, тўгарак раҳбари, мусиқа раҳбари 42 кунлик таътил олишлари мумкин бўлади.
Боғчалардаги директор, тарбиячи, мусиқа раҳбари, психолог, тарбиячи методистга 42 кун, жисмоний тарбия йўриқчиси, хореограф, сузиш бўйича йўриқчи, тарбиячи ёрдамчисига 27 кун, ўқитувчи, логопед ва дефектологга 56 кун узайтирилган таътил берилади.
Аввалроқ ўқитувчилар таътил тўлови миқдори ўтган йилга нисбатан камайтирилганидан шикоят қилганди. Бунгача улар 48 иш куни ёки 56 календарь куни дам олган. Аммо Меҳнат кодексининг янги таҳрирда қабул қилиниши муносабати билан якшанба куни ҳам 48 кун ичига киритилган ва пул тўланадиган таътил кунлари 7 кунга қисқаргани ҳисобига таътил пули кам чиқиши шикоятга сабаб бўлган. таътил давомийлигини 48 календар куни (41 иш куни) деб ҳисоблаш ноқонуний ҳисобланади ва тўлов миқдори камайтирилган ўқитувчиларнинг ҳуқуқлари тикланади, деб хабар қилди Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги.
Янги Меҳнат кодексига кўра, педагог ходимлар иш вақтининг аниқ давомийлиги ва йиллик узайтирилган меҳнат таътилларининг муддатлари Ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича республика уч томонлама комиссияси билан келишилган ҳолда Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланади.
Педагоглар таътил муддатини белгилаш бўйича меъёрий ҳужжат қабул қилиниши кечикаётганини таъкидлаганди. 26 июнь, душанба куни эса ҳужжат қабул қилинди.
Шунингдек, Қонунчилик палатаси томонидан кўриб чиқилаётган «Педагог ходимнинг мақоми тўғрисида»ги қонун лойиҳасида ҳам 56 кунлик узайтирилган таътил кўзда тутилган.

Кабинет министров Узбекистана постановлением от 26 июня утвердил продолжительность ежегодного удлинённого трудового отпуска для педагогических работников.
Документ касается директоров школ, специализированных школ, внешкольных организаций (школы «Баркамол авлод», центры молодых учителей), спортивных и музыкальных школ, дошкольных образовательных организаций, «Домов милосердия», профессиональных школ, колледжей техникумов, ректоров вузов, а также их заместителей, учителей, воспитателеей, психологов, дефектологов, логопедов и других сотрудников образовательных учреждений.
Директор средней школы и его заместители теперь смогут получить отпуск на 56 дней, учитель, логопед, дефектолог — на 56 дней, воспитатель, психолог, руководитель кружка, музыкальный руководитель — на 42 дня.
Директору, воспитателю, музыкальному руководителю, психологу, методисту детского сада предоставляется удлинённый отпуск на 42 дня, инструктору физподготовки, хореографу, инструктору по плаванию, помощнику воспитателя — 27 дня, воспитателю, логопеду и дефектологу — на 56 дня.
Ранее педагоги жаловались на уменьшение суммы отпускных по сравнению с прошлым годом. До этого они отдыхали 48 рабочих дней или 56 календарных дней. Но в связи с принятием Трудового кодекса в новой редакции, согласно которому воскресенье засчитывается в отпуск (из-за чего этот выходной день тоже оплачивается), сумма отпускных уменьшилась. В Министерстве занятости и сокращении бедности сообщили, что права учителей, которым неверно рассчитали отпускные дни и уменьшили сумму выплат, будут восстановлены.
По новому Трудовому кодексу конкретная продолжительность рабочего времени педагогических работников и продолжительность ежегодного удлинённого трудового отпуска устанавливаются Кабинетом министров по согласованию с Республиканской трёхсторонней комиссией по социально-трудовым вопросам.
Педагоги указывали на задержку принятия нормативного документа по определению продолжительности отпуска. В понедельник документ был, наконец, принят.
Предоставление удлинённого отпуска в 56 дней также предусмотрено проектом закона «О статусе педагогического работника», который рассматривается Законодательной палатой.