15 июнь куни Нью-Ёрк шаҳрида Ўзбекистон билан Тринидад ва Тобаго мамлакати ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатиш тўғрисида қўшма коммюнике имзоланди, дея хабар бермоқда Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати. Бу Ўзбекистон билан дипломатик муносабатлар ўрнатган 144 давлат бўлди.
Ҳужжатни икки мамлакат ҳукуматлари номидан Ўзбекистоннинг БМТдаги доимий вакили Бахтиёр Ибрагимов ва Тринидад ва Тобагонинг БМТдаги доимий вакили Деннис Френсис имзолади.
«Тринидад ва Тобаго ҳамда Ўзбекистон дипломатик муносабатлар ўрнатиш тўғрисидаги қарорини дунё ва халқаро ҳамжамиятга расман эълон қилган кун келганидан хурсандман. Биз буни Марказий Осиё минтақасининг муҳим аъзоси бўлган Ўзбекистон билан узоқ ва ўзаро манфаатли муносабатларнинг бошланиши деб биламиз», — деди Деннис Френсис коммюникени имзолаганидан кейин.
Тринидад ва Тобаго Жанубий Американинг шимоли-шарқий соҳилида жойлашган, Британия Ҳамдўстлиги, шунингдек, Америка Давлатлари Ташкилотига аъзо ҳисобланади.
Томонлар халқаро ташкилотлар, жумладан, БМТ ва унинг ихтисослашган муассасалари доирасида қўшма ҳамкорликни мустаҳкамлашдан манфаатдор эканликларини тасдиқладилар. Ҳамкорликнинг ўзаро манфаатли йўналишларини излаш учун икки томонлама алоқаларни давом эттиришга келишиб олинди.
«Ҳужжатнинг имзоланиши Ўзбекистоннинг Кариб ҳавзаси давлатлари билан ўзаро ҳамкорлигини кенгайтириш йўлидаги янги қадам бўлди», — дейилади хабарда.

В Нью-Йорке 15 июня было подписано совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Тринидадом и Тобаго, сообщило агентство «Дунё».
Это 144-я страна, с которой Узбекистан установил дипломатические отношения.
От имени правительства двух стран документ подписали постоянный представитель Узбекистана при ООН, посол Бахтиёр Ибрагимов и постоянный представитель Тринидада и Тобаго при ООН Деннис Фрэнсис.
«Я рад, что настал этот день, когда Тринидад и Тобаго и Узбекистан официально объявили миру и международному сообществу о своём решении установить дипломатические отношения, — сказал Деннис Фрэнсис после подписания коммюнике. — Мы в Тринидаде и Тобаго рассматриваем это как начало длительных и взаимовыгодных отношений с Узбекистаном, который является важным членом региона Центральной Азии».
Тринидад и Тобаго — государство, расположенное на северо-восточном побережье Южной Америки, является членом Британского содружества, а также Организации американских государств.
Стороны подтвердили заинтересованность в укреплении совместного взаимодействия в рамках международных организаций, включая ООН и её учреждений. Достигнута договорённость о поддержании двусторонних контактов по поиску взаимовыгодных направлений сотрудничества.
«Подписание документа стало важным шагом для активизации взаимодействия Узбекистана со странами Карибского бассейна», — отмечается в сообщении.