Қозоғистон Мажилиси (парламент қуйи палатаси) депутатлари мамлакатнинг биринчи президенти Нурсултон Назарбоевни омма олдида ҳақорат қилганлик учун жиноий жавобгарликни бекор қилувчи қонун лойиҳасини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда Қозоғистон адлия вазирлиги матбуот хизматига асосланиб Zakon.kz хабар бермоқда.
Гап Жиноят кодексининг биринчи президентнинг шаъни ва қадр-қимматини оммавий равишда ҳақорат қилганлик ва камситганлик, шунингдек, унинг дахлсизлиги кафолатларини бузганлик учун жавобгарликни назарда тутувчи икки моддаси ҳақида кетмоқда.
«Бу моддалар Жиноят кодексида энди керак эмас, уларга эҳтиёж ҳам йўқ, чунки Элбаси мақомининг ўзи энди мавжуд эмас. Шунинг учун жиноий жавобгарлик энди керак эмас ва қўлланилмайди», — дея тушунтирди парламентнинг Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ ислоҳотлари қўмитаси раиси Снежанна Имашева.
2022 йил ёзида Қозоғистонда Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича референдум бўлиб ўтган эди. Натижада биринчи президентнинг мақоми ва ваколатлари ҳақидаги модда ҳамда Назарбоевнинг миллат етакчиси мақоми ўзгармаслиги ҳақидаги моддалар асосий қонундан чиқариб ташланди.
Жорий йилнинг февраль ойида Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Токаев «Қозоғистон Республикасининг биринчи президенти — Элбоши тўғрисида»ги қонунни бекор қилувчи ҳужжатни имзолаган эди. Шундан сўнг Назарбоев Қозоғистон халқига мурожаат қилиш ва парламент олдида чиқиш қилиш ҳуқуқидан маҳрум бўлди.
Нурсултон Назарбоев 2022 йил январида Қозоғистондаги оммавий норозилик намойишларидан сўнг ўз имтиёзларини босқичма-босқич йўқота бошлади. Намойишчиларнинг талабларидан бири Назарбоевнинг ҳокимиятдан четлатилиши эди.

Депутаты Мажилиса (нижней палаты парламента) Казахстана рассматривают проект закона, который отменит уголовную ответственность за публичное оскорбление первого президента страны Нурсултана Назарбаева. Об этом сообщает Zakon.kz со ссылкой на пресс-службу Министерства юстиции Казахстана.
Речь идёт о двух статьях уголовного кодекса, предусматривающих ответственность за публичное оскорбление и посягательство на честь и достоинство первого президента, а также нарушение гарантий его неприкосновенности.
«В Уголовном кодексе эти статьи уже не нужны, в них нет необходимости, поскольку самого статуса „Елбасы“ уже не существует. Поэтому и уголовная ответственность уже не нужна и не применяется», — пояснила председатель Комитета по законодательству и судебно-правовой реформе парламента Снежанна Имашева.
Летом 2022 года в Казахстане прошёл референдум о внесении поправок в Конституцию. По его результатам из основного закона были исключены статья о статусе и полномочиях первого президента и статья о неизменности статуса Назарбаева как лидера нации.
В феврале этого года президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал документ о признании утратившим силу закона «О первом президенте Республики Казахстан — елбасы». После этого Назарбаев лишился права обращаться к народу Казахстана и выступать перед парламентом.
Нурсултан Назарбаев начал постепенно лишаться своих привилегий после массовых протестов в Казахстане в январе 2022 года. Одним из требований протестующих было отстранение Назарбаева от властных полномочий.