23 май куни таниқли қиличбоз, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси бош ҳаками, халқаро тоифадаги ҳакам Аида Хасанова 39 ёшида вафот этди, деб хабар қилинди федерация сайтида.
Бош прокуратура матбуот хизматининг «Газета.uz»га берган хабарига кўра, ўша куни у Тошкентдаги хусусий клиникалардан бирида косметологик операция қилинган.
Соғлиғи ёмонлашгани боис шифокорнинг қарори билан касалхонага ётқизилган, бироқ кечқурун у реанимацияда вафот этган.
Ўлим сабабларини аниқлаш учун суд-тиббий экспертиза тайинланган. Айни пайтда Чилонзор тумани прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ўтказилмоқда.
Аида Хасанова 1983 йилда Тошкентда туғилган. Кўп карра Ўзбекистон чемпиони, 2001−2006 йилларда Марказий Осиё чемпиони, 2005 йилда Англияда ўтказилган халқаро турнир олтин медали совриндори.
2014 йилда у уч турдаги қуроллардан фойдаланган ҳолда қиличбозлик бўйича Ўзбекистон тарихидаги биринчи халқаро ҳакам бўлди.
Ўша йилдан бошлаб у Халқаро қиличбозлик федерацияси (FIE) ҳаками бўлиб, йирик халқаро чемпионат ва турнирларда ишлаган.
2015 йилда илк бор жаҳон ва Осиё чемпионатларининг финал босқичида ўзбекистонлик ҳакам сифатида иштирок этди.
Қиличбозлик ривожига қўшган улкан ҳиссаси учун 2017 йилдан Ўзбекистон қиличбозлик федерациясига бош ҳакам этиб тайинланган. У халқаро мусобақаларда юқори натижаларга эришган кўплаб спортчиларни тарбиялаган.
2019 йилда Токиода бўлиб ўтадиган Олимпиада ўйинларида иштирок этадиган Ўзбекистон ва Марказий Осиёдан биринчи ҳакам этиб сайланди. Ушбу ўйинларда у Осиёни ҳимоя қиладиган ягона аёл қиличбозлик ҳаками эди.

23 мая в возрасте 39 лет скончалась известная фехтовальщица, главный судья Федерации фехтования Узбекистана, судья международного класса Аида Хасанова, сообщается на сайте федерации.
По данным, предоставленным «Газете.uz» пресс-службой Генеральной прокуратуры, в тот день ей была сделана косметологическая операция в одной из частных клиник Ташкента.
Из-за ухудшения состояния здоровья решением врача она была госпитализирована, однако вечером она скончалась в реанимации.
Для установления причин смерти назначена судебно-медицинская экспертиза. Прокуратура Чиланзарского района ведёт доследственную проверку.
Аида Хасанова родилась в 1983 году в Ташкенте. Многократный чемпион Узбекистана, чемпион Центральной Азии 2001−2006 годов, обладательница золотой медали международного турнира в Англии 2005 года.
В 2014 году стала первым международным рефери в истории Узбекистана по фехтованию с использованием трёх видов оружия.
С того же года была судьёй Международной федерации фехтования (FIE) и работала на крупнейших международных чемпионатах и турнирах.
В 2015 году впервые участвовала в качестве судьи из Узбекистана в финале чемпионатов мира и Азии.
За большой вклад в развитие фехтования с 2017 года была назначена главным судьёй Федерации фехтования Узбекистана. Подготовила множество спортсменов, добившихся высоких показателей на международных соревнованиях.
В 2019 году была выбрана первым рефери из Узбекистана и Центральной Азии для участия в Олимпийских играх в Токио. На этих играх она была единственной женщиной-рефери по фехтованию, представляющей Азию.