Германиянинг KfW давлат банки Ўзбекистонга бюджетни қўллаб-қувватлаш учун 500 миллион евро миқдорида кредит ажратиши мумкин, деб хабар қилди Иқтисодиёт ва молия вазирлиги матбуот хизмати.
17 май куни иқтисодиёт ва молия вазири Шерзод Кудбиев ва Mangold Consulting компанияси раиси Кристоф Мангольд ўртасида бўлиб ўтган учрашувда бугунги кунда Ўзбекистон ва Европа давлатлари ўртасидаги геосиёсий вазият туфайли таъминот занжирларида узилишлар кузатилаётгани таъкидланди. Шу муносабат билан қўшма ишчи гуруҳи тузилди.
Ишчи гуруҳ логистика билан боғлиқ нархларни анализ қилган ҳолда муаммони бартараф этиш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш, транспорт логистикасини ривожлантириш, иқтисодиётни юмшатиш чора тадбирларини шакллантириш ҳамда Германиянинг касбга тайёрлаш тизимини бой тажрибасини ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон фуқароларини Германиянинг етакчи корхоналарида малакасини ошириш, ўзаро тажриба алмашиш борасида ҳамкорликни ривожлантириш каби долзарб масалалар муҳокама этилди.
Кристоф Мангольд Ўзбекистон бюджетини қўллаб-қувватлаш учун 500 миллион евро миқдорида кредит ажратишда ёрдам беришга тайёрлигини таъкидлади.
«Газета.uz» нашри йил бошидан 13 январга қадар давлат бюджети харажатлари даромадлардан 2,3 баробар ошиб кетгани, бунинг оқибатида тақчиллик 5,5 триллион сўмга етганини хабар қилганди. Бу 2023 йилга режалаштирилган умумий дефицитнинг бешдан бир қисмидан (25,1 триллион сўм) кўпроқ, шунингдек, 2021 йилнинг шу даврига (20,4 баравар — 2020 йил) нисбатан 17,4 баробарга кўпдир. Оммавий ахборот воситаларида эълон қилинганидан сўнг Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан бюджет харажатлари ва даромадлари тўғрисидаги кунлик ҳисоботни эълон қилиш тўхтатилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистоннинг давлат қарзи 2022 йилнинг 9 ойида 26,2 миллиард долларни ташкил этган бўлса, тўртинчи чоракда яна 3 миллиард долларга ошиб, 29,2 миллиард долларга етган.

Государственный банк Германии KfW может выделить Узбекистану кредит на 500 млн евро для поддержки бюджета и социально-экономических реформ, сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
На встрече министра экономики и финансов Шерзода Кудбиева и председателя правления Mangold Consulting Клауса Мангольда 17 мая отмечалось, что сегодня в связи с геополитической ситуацией между Узбекистаном и европейскими странами происходят перебои в цепочках поставок. В связи с этим была создана совместная рабочая группа.
Рабочая группа провела анализ цен, связанных с логистикой, и обсудила такие вопросы, как разработка предложений по устранению проблемы, развитие транспортной логистики, формирование мер по смягчению последствий для экономики, а также, с учётом опыта германской системы профессиональной подготовки, развитие сотрудничества в области повышения квалификации граждан Узбекистана на ведущих предприятиях Германии.
Клаус Мангольд отметил, что его компания готова оказать поддержку в выделении KfW кредита на 500 млн евро для поддержки бюджета Узбекистана.
«Газета.uz» сообщала, что с начала года по 13 января расходы госбюджета превысили доходы в 2,3 раза, из-за чего дефицит достиг 5,5 трлн сумов. Это больше пятой части всего запланированного на 2023 год дефицита (25,1 трлн сумов), а также в 17,4 раза больше показателя за аналогичный период 2021 года (в 20,4 раза — 2020 года). После публикации в СМИ Минэкономики и финансов перестало публиковать ежедневную сводку о расходах и доходах бюджета.
Напомним, госдолг Узбекистана по итогам девяти месяцев 2022 года составлял 26,2 млрд долларов, а по итогам четвёртого квартала вырос ещё на 3 млрд — до 29,2 млрд долларов.