Ўзбекистонда январь ойининг 8 кунида давлат бюджети харажатлари даромадлардан 2,3 баробар ошиб, дефицит кўрсаткичи 5,54 триллион сўмга етди. Бу Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг «Газета.uz» эътиборини тортган маълумотларида акс этган.
Вазирлик 2019 йилдан бошлаб #BudgetUz2019, #BudgetUz2020 ва бошқа хештеглар остида давлат бюджети даромадлари ва тушумлари, шунингдек, харажатлари тўғрисидаги маълумотларни эълон қилиб келмоқда. Маълумотлар одатда иш кунларида тақдим этилади.
2023 йилда эса вазирлик 4−6 январь ва 9−13 январь, яъни атиги 8 кунлик маълумотларни эълон қилди. Шундан сўнг бу бўйича маълумотлар Иқтисодиёт ва молия вазирлиги каналида акс этмай қўйди, таққослаш учун, 2022 йилда #BudgetUz2022 хештеги остида жами 219 та хабар эълон қилинганди.
давлат бюджети
Ушбу даврдаги даромадлар 4,37 триллион сўмни ташкил этди, бу 2022 йилнинг 8 кунидаги даромадга нисбатан 18,9 фоизга (5,39 триллион сўм) ва 2021 йилга (4,26 триллион сўм) нисбатан 2,6 фоизга кам ҳисобланади. Харажатлар 73,6 фоизга ўсди — 2022 йилдаги 5,7 триллион сўмдан 9,9 триллион сўмгача.
Агар 2021 йилнинг 8 кунида тақчиллик 270,8 миллиард сўмни, 2022 йилнинг 8 кунида 318 миллиард сўмни ташкил этган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 5,54 триллион сўмга етган (мос равишда 17,4 ва 20,4 баробар кўп). Рақамлар 2023 йилга режалаштирилган давлат бюджети тақчиллигининг 22 фоизига етиб улгурган — 25,13 триллион сўм.
2023 йил бошида давлат бюджети тушум ва даромадларининг камайиши энергетика инқирози ҳамда электр ва газ таъминотидаги узилишлар туфайли Ўзбекистонда кўплаб корхоналар фаолияти тўхтаб қолган пайтга тўғри келди.
Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев февраль ойи бошида Фарғона водийсига ташрифи чоғида ҳам айтиб ўтганди. «Бу йил қиш жуда совуқ келди. Бундан кўплаб тадбиркорлар жабр кўрганини биламан», — деганди давлат раҳбари.
Хусусан, республикада 3 мингта ҳудудий саноат корхонасида 7 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилмаган (уларда 350 минг аҳоли банд). Ҳисоб-китобга кўра, зарур чоралар кўрилмаса, биринчи чоракда ялпи маҳсулот ўсиши 1,5 фоизгача пасайиши мумкин (5 фоиздан 3,5 фоизгача).
️"Олдимизда долзарб вазифа — «қаттиқ совуқ» оқибатларини бартараф этиб, бизнес фаолиятини тезроқ изга тушириш", — деган Шавкат Мирзиёев. Шу боис иқтисодиётда йўқотишлар ўрнини қоплаш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш учун алоҳида қарор имзоланган.
Шу муносабат билан президент биринчи чоракда ЯИМ пасайишига йўл қўймаслик учун совуқдан жабр кўрган тадбиркорлар қўллаб-қувватланишини маълум қилган. Тадбиркорлик субъектларига кредит тўлаш муддати узайтирилади, қарзни бўлиб-бўлиб тўлаш, фоиз ва «пеня» ҳисобини тўхтатиб туриш ва бошқа имкониятлар яратилади.
2022 йилда ҳукумат давлат бюджетининг ялпи ички маҳсулот 3 фоизи миқдоридаги чегарасини бажармаган, шу сабабли парламент харажатларни 2 миллиард долларга ошириш ва ЯИМнинг 4 фоизигача бўлган чегарани тасдиқлаган. Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратов давлат харажатларининг ўсиши ҳисобига инфляция даражаси кутилганидан юқори эканини билдирган. Инфляцияни ушлаб туришда бюджет консолидациясининг роли ошганини таъкидлаган.

В Узбекистане за 8 дней января расходы госбюджета превысили доходы в 2,3 раза, из-за чего дефицит достиг 5,54 трлн сумов. Это следует из данных Министерства экономики и финансов (МЭФ), на которые обратила внимание «Газета.uz».
МЭФ публикует в Telegram данные о доходах и поступлениях, а также расходах госбюджета минимум с 2019 года под хэштегом #BudgetUz2019, #BudgetUz2020
В начале 2023 года министерство опубликовало данные за 4−6 и 9−13 января, то есть только за 8 дней. После этого на канале Минэкономики и финансов перестала появляться информация об этом. Для сравнения — в 2022 году под хэштегом #BudgetUz2022 было опубликовано 219 сообщений.
Доходы за этот период составили 4,37 трлн сумов, что на 18,9% меньше доходов за 8 дней 2022 года (5,39 трлн сумов), и на 2,6% больше такого же показателя 2021 года (4,26 трлн сумов). Расходы за этот период выросли на 73,6% — с 5,7 трлн в 2022 году до 9,9 трлн сумов.
Если за 8 дней 2021 года дефицит составил 270,8 млрд сумов, а за 8 дней 2022 года — 318 млрд сумов, то за этот год — уже 5,54 трлн сумов (в 17,4 и 20,4 раза больше, соответственно). Данный показатель уже достиг 22% всего запланированного дефицита госбюджета на 2023 год — 25,13 трлн сумов.
Падение поступлений и доходов госбюджета в начале года совпало с энергокризисом и приостановкой работы многих предприятий в Узбекистане из-за перебоев с поставкой электричества и газа.
Об этом также заявил президент Шавкат Мирзиёев во время визита в Ферганскую долину в начале февраля. «Зима в этом году была очень холодной. Я знаю, что многие предприниматели пострадали от этого», — сказал глава государства.
В частности, 3000 промышленных предприятий страны, где работают 350 тысяч человек, не произвели продукцию на 7 трлн сумов. Согласно расчётам, если не будут приняты необходимые меры, рост валового продукта в первом квартале может снизиться до 1,5% (с 5% до 3,5%).
«Перед нами стоит актуальная задача — ликвидировать последствия сильных холодов и ускорить деловую активность», — сказал президент во время визита.
В связи с этим Шавкат Мирзиёев заявил о мерах поддержки предпринимателям, пострадавшим от морозов, чтобы избежать снижения ВВП в первом квартале. Бизнесу продлят выплаты по кредитам, разрешат погасить долг в рассрочку, выделят кредиты, приостановят начисление штрафов и пени и многое другое.
В 2022 году правительство не уложилось в лимит госбюджета в 3% ВВП, из-за чего парламент одобрил увеличение расходов на 2 млрд долларов и лимита до 4% к ВВП. Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов отмечал, что из-за увеличения госрасходов уровень инфляции формируется выше прогнозов, из-за чего возрастает роль бюджетной консолидации (оптимизации расходов и доходов).