6 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳлари вакиллари Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар юзасидан жиноят иши бўйича судланган, ҳозирда Тошкент вилояти Зангиота туманидаги 1-сонли тергов ҳибсхонасида («Тоштурма» номи билан машҳур) сақланаётган шахслар билан учрашди.
Мониторинг давомида омбудсман вакиллари ҳибсхонада бир қатор камчиликлар мавжудлигини аниқлади. Хусусан, айрим камераларда санитария-гигиена ҳолати талаб даражасида эмаслиги, сақланаётган шахсларга сайр учун етарли вақт берилмаётгани ҳамда тиббий хизмат кўрсатиш бўйича айрим эътирозлар билдирилди.
Ушбу салбий ҳолатларни тезкорлик билан бартараф этиш юзасидан Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаментига омбудсман талабномаси киритилди.
Аввалроқ Нукус воқеалари бўйича биринчи судланган 22 нафар маҳкумдан 16 нафари дастлабки инстанция судининг қарори устидан апелляция шикояти бергани ҳақида хабар берилганди. 5 май куни Олий суднинг Жиноят ишлари бўйича судлов коллегиясида апелляция шикояти бўйича биринчи суд мажлиси бўлиб ўтди, бироқ асосий айбланувчи Даулетмурат Тажимуратовнинг адвокати Сергей Майоров келмагани сабабли суд жараёни бошланиши кейинга қолдирилганди.
Апелляция Тошкент шаҳрида кўриб чиқилаётгани сабабли (биринчи суд жараёни Бухорода бўлиб ўтган) маҳкумлар 1-сонли тергов ҳибсхонасига ўтказилган.
Мониторинг ташрифи давомида ушбу айбланувчилар сақланаётган камераларга, хусусан, Даулетмурат Тажимуратов сақланаётган камерага ҳам ташриф буюрилди. Улар билан жамоавий ва якка тартибда ҳоли тарзда суҳбатлар ўтказилди.
«Унда ҳибсхонадаги сақлаш шароитлари ва озиқ-овқат таъминотидан эътирозлари йўқлигини маълум қилишди. Тажимуратов ҳам адвокати ва ҳимоячиси билан учрашувларга рухсат берилаётганини, бироқ ҳибсхона ходимлари унга ҳуқуқ ва мажбуриятларини етарли даражада тушунтиришмаганликлари, шу боис ҳибсхона ходимларига нисбатан айрим эътирозларини билдириб ўтди», — дейилади хабарда. Суд жараёнида у тергов ҳибсхонасидаги тартиб-қоидалар тўғрисидаги низом билан таъминланмаганини айтган.
Омбудсман матбуот хизматининг маълумотларга кўра, Даулетмурат Тажимуратов 1-сон тергов ҳибсхонасига олиб келинганидан сўнг ташриф кунига қадар ҳимоячиси, яъни укаси Ренат Тажимуратов билан 7 маротаба ва адвокати Сергей Майоров билан 2 маротаба ҳоли тарзда учрашган.
Аввалроқ Даулетмурат Тажимуратов омбудсманни танқид қилиб, Бухородаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил ва жамоат ташкилотлари вакиллари бошқа айбланувчилар билан учрашганини, лекин у билан ҳеч қачон учрашмаганини таъкидлаганди. 5 май куни бўлиб ўтган суд мажлисида у тергов ҳибсхонаси омбудсман ва Бош прокурорга хатларини жўнатмаётганини ҳам қайд этганди.

Представители уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека и общественных групп при омбудсмане 6 мая встретились с осуждёнными по уголовному делу о событиях в Каракалпакстане июля прошлого года, которые сейчас содержатся в следственном изоляторе №1 в Зангиатинском районе Ташкентской области (известен как «Таштюрьма»).
В ходе проведённого мониторинга представители омбудсмана отметили ряд недостатков в работе СИЗО, в частности, говорится в сообщении пресс-службы уполномоченного, санитарно-гигиеническое состояние некоторых камер не соответствует требуемому уровню, лицам, содержащимся в изоляторе, не предоставляется достаточно времени на прогулки, кроме того, были высказаны некоторые нарекания по предоставлению медицинских услуг.
Офис омбудсмана потребовал от Департамента исполнения наказаний при МВД Узбекистана оперативно устранить выявленные недостатки.
Как мы писали ранее, 16 из 22 осуждённых по делу о событиях в Каракалпакстане подали апелляционные жалобы на решение суда первой инстанции от 31 января. 5 мая судебная коллегия по уголовным делам Верховного суда Узбекистана провела первое заседание по апелляции, однако отложила начало процесса из-за отсутствия Сергея Майорова, адвоката основного фигуранта Даулетмурата Тажимуратова.
В связи с тем, что апелляция рассматривается в Ташкенте (первый процесс проходил в Бухаре), осуждённые были перевезены в следственный изолятор №1.
В ходе мониторингового визита представители омбудсмана и общественных групп посетили камеры, в которых содержатся подсудимые, в том числе Тажимуратов. С ними были проведены групповые и индивидуальные беседы.
«Они заявили, что не имеют нареканий по поводу условий содержания и питания. Даулетмурат Тажимуратов также заявил, что ему разрешено свидание с адвокатом и защитником, но сотрудники СИЗО не разъяснили ему в должной мере его права и обязанности, в связи с чем он высказал некоторые нарекания сотрудникам изолятора», — говорится в сообщении. На суде он заявил, что ему не предоставили положение о правилах в следственном изоляторе.
По данным пресс-службы омбудсмана, которая ссылается на изученные документы, после доставления Тажимуратова в СИЗО №1 он семь раз встречался со своим защитником — братом Ринатом Тажимуратовым — и два раза — со своим адвокатом Сергеем Майоровым.
Ранее Даулетмурат Тажимуратов критиковал омбудсмана, отмечая, что представители уполномоченного по правам человека и общественных групп в Бухаре посещали других подсудимых, но ни разу не встретились с ним. На судебном процессе 5 мая он также заявлял, что в СИЗО не отправляют его письма омбудсману и генпрокурору.