8 май куни Ўзбекистон қонун ҳужжатларига, жумладан, Сайлов кодексига ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги конституциявий қонун кучга кирди.
Қуйидаги мазмундаги хатбоши билан тўлдирилсин Сайлов кодексининг 66-моддаси (Муддатидан илгари президент сайлови):
Президент муддатидан илгари Ўзбекистон президент сайловини тайинлаган тақдирда, сайлов ушбу кодексга тўлиқ мувофиқ ҳолда икки ой ичида ўтказилади. Бунда сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир тадбирларни амалга ошириш муддатлари Марказий сайлов комиссияси томонидан белгиланади.
Кодексда 74−1-модда (Қонунчилик палатаси депутатларининг муддатидан илгариги сайлови) ҳам ўрин олган. Унда айтилишича, Қонунчилик палатаси президент томонидан тарқатиб юборилган тақдирда, Қонунчилик палатаси депутатларининг сайлови ушбу кодексга тўлиқ мувофиқ ҳолда уч ой ичида ўтказилади. Қонунчилик палатаси томонидан ўзини ўзи тарқатиб юбориш тўғрисида қарор қабул қилинган тақдирда, Қонунчилик палатаси депутатларининг сайлови ушбу кодексга тўлиқ мувофиқ ҳолда икки ой ичида ўтказилади. Бунда сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир тадбирларни амалга ошириш муддатлари Марказий сайлов комиссияси томонидан белгиланади.
Кодекс 87−1-моддани (Сенат аъзоларининг муддатидан илгариги сайлови) ҳам ўз ичига олади. Сенат президент томонидан тарқатиб юборилган тақдирда, Сенат аъзоларининг сайлови ушбу кодексга тўлиқ мувофиқ ҳолда уч ой ичида, Сенатнинг ўзи томонидан тарқатилса, бир ой ичида ўтказилади.
Эслатиб ўтамиз, Конституциянинг янги таҳририга кўра, президент давлат раҳбари учун муддатидан олдин сайловлар ўтказиш, парламент эса ўз-ўзини тарқатиб юбориш ҳуқуқини олди.

8 мая вступил в силу конституционный закон о поправках в законодательные акты Узбекистана, в том числе в Избирательный кодекс. Документ был принят за шесть дней: Законодательная палата приняла закон 2 мая, Сенат одобрил его 4 мая, а президент — 6 мая.
В статью 66 Избирательного кодекса (Досрочные выборы президента) добавлен следующий пункт:
При назначении президентом досрочных выборов президента Узбекистана выборы проводятся в течение двух месяцев в полном соответствии с настоящим Кодексом. При этом сроки осуществления мероприятий по подготовке и проведению выборов устанавливаются Центральной избирательной комиссией.
В кодексе также появилась статья 74−1 (Досрочные выборы депутатов Законодательной палаты). В ней говорится, что при роспуске Законодательной палаты президентом выборы депутатов в нижнюю палату парламента проводятся в течение трёх месяцев в соответствии с Избирательным кодексом. При принятии Законодательной палатой решения о самороспуске выборы депутатов проводятся в течение двух месяцев. Сроки осуществления мероприятий по подготовке и проведению выборов также устанавливаются Центральной избирательной комиссией.
В кодекс включена также статью 87−1 (Досрочные выборы членов Сената). При роспуске Сената президентом выборы членов Сената проводятся в течение трёх месяцев, а при самороспуске — в течение одного месяца.
Напомним, согласно Конституции в новой редакции, президент получил право на назначении досрочных выборов главы государства, а парламент — право на самороспуск.