Президент Шавкат Мирзиёев 4 май куни Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини жадал ривожлантириш ҳамда маҳаллий ва хорижий туристлар сонини янада оширишга доир қарорни имзолади.
Ҳужжатга кўра, 2023 йил 1 майдан бошлаб 2024 йил 1 июлга қадар тажриба тариқасида туроператор хизматларини кўрсатувчи тадбиркорлик субъектларига улар томонидан 5 ва ундан ортиқ хорижий сайёҳга хизматлар кўрсатишида ҚҚСнинг 20 фоизи қайтарилади. Бунда турпакет жойлаштириш, автомобиль ёки темир йўл транспорти, экскурсия ва овқатланиш бўйича хизматларни қамраб олиши керак.
2026 йил 1 майга қадар маҳаллий туроператорлар, йўловчиларни жойлаштириш ёки ташиш билан шуғулланувчи туристик компаниялар ҳайдовчи билан бирга 10 ва ўндан ортиқ ўриндиққа эга автобусларни олиб киришда ҚҚСни 12 ой давомида фоизсиз ва шартсиз тўлаши мумкин бўлади. Гап ишлаб чиқарилганига 5 йилдан ортиқ бўлмаган транспорт воситалари (ТИФ ТН кодлари 8702 10, 8702 40, 8702 90) ҳақида бормоқда.
2023 йилда Ўзбекистон туризм маҳсулотини хорижий бозорларда тарғиб қилишга 50 млрд сўм йўналтириш кўзда тутилган. Шунингдек, 1 июнга қадар халқаро туризм ва маркетинг платформаларида реклама харажатларини қоплаш тартибини тасдиқлаш топширилди.
Ҳужжатга кўра, музей ва театрларнинг дам олиш ва байрам кунларида, шунингдек, ташриф буюрувчилар учун қулай вақтларда ишлаши таъминланади.
Оилавий тадбиркорлик дастури доирасида 8 ва ундан ортиқ ўринли йўловчи ташиш транспорти харид қилиш учун 300 миллион сўмгача кредит маблағлари ажратилади. Шунингдек, сайёҳлик компанияларининг айланма маблағлари ва инвестицияларини кўпайтириш учун қўшимча 300 миллиард сўмлик кредит линиялари очилади.
Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманидаги тоғли йўлларда ва Жиззах вилояти довонларида туристик автобуслар ва микроавтобусларнинг ҳаракатланишига рухсат берилган. Президент март ойида ўтказган йиғилишда 10 апрелдан хавфсизлик чораларини кўриб, Қамчиқ довони орқали туристик микроавтобус (15 кишигача), Жиззах довони, Чимён ва Чорвоқда туристик автобус ва микроавтобуслар қатновини йўлга қўйишга рухсат берилиши таъкидланган.
Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти аввалроқ ички туризм бўйича сўров ўтказганди. Респондентларнинг ярмидан кўпи оилалари билан саёҳат қилишни афзал кўришларини айтган. Асосий муаммолар қаторида йўллар сифати, нархлар, сув, интернет ва санитария пунктлари саналган.

Президент Шавкат Мирзиёев 4 мая подписал постановление о дополнительных мерах по ускоренному развитию туристского потенциала Узбекистана, а также увеличению количества местных и иностранных туристов.
Согласно документу, с 1 мая 2023 года до 1 июля 2024 года в порядке эксперимента туристические операторы смогут вернуть 20% НДС по турпакетам для пяти и более иностранных туристов. Пакет должен охватывать услуги по автомобильному или железнодорожному транспортному обслуживанию, размещение, экскурсии и питание.
До 1 мая 2026 года местные туроператоры, туристические компании, занимающиеся размещением или перевозкой пассажиров, при ввозе пассажирских автобусов на 10 и более мест, включая место водителя, смогут оплачивать НДС в течение 12 месяцев без начисления процентов и требования обеспечения их уплаты. Речь идёт об автобусах (ТН ВЭД 8702 10, 8702 40, 8702 90), которые выпущены не более пяти лет назад.
Для продвижения туристской продукции Узбекистана на зарубежных туристских рынках на 2023 год предусмотрено выделение 50 млрд сумов. До 1 июня поручено утвердить порядок компенсации расходов на рекламу на международных туристских и маркетинговых платформах.
Согласно документу, музеи и театры будут работать в нерабочие и праздничные дни, а также в удобное для посетителей время.
В рамках программы семейного предпринимательства для покупки пассажирского транспорта на восемь и более мест будут выделять до 300 млн сумов кредитов. Кроме того, откроются кредитные линии дополнительно на 300 млрд сумов для увеличения оборотных средств и инвестиций туристических компаний.
Туристическим автобусам и микроавтобусам разрешается проезд на перевалах Джизакской области и горным дорогам Бостанлыкского района Ташобласти. На совещании у президента в марте отмечалось, что с 10 апреля с соблюдением мер безопасности разрешается осуществлять рейсы туристических микроавтобусов (до 15 человек) через перевал Камчик, туристических автобусов и микроавтобусов — через Джизакский перевал, в Чимган и Чарвак.
Институт макроэкономических и региональных исследований ранее провёл опрос, посвящённый внутреннему туризму. Более половины респондентов заявили, что предпочитают путешествовать с семьёй. Среди главных проблем отмечены качество дорог, цены, доступ к воде, интернету и санузлам.