Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти (МҲТИ) Ўзбекистонда ички туризмнинг ривожланиши билан боғлиқ ҳолатни ўрганиш мақсадида ўтказилган онлайн сўров натижаларини эълон қилди. Март-апрель ойларидаги ўрганишларда 1032 киши иштирок этди (46,7 фоиз аёллар ва 53,3 фоиз эркаклар), деб хабар берди МҲТИ матбуот хизмати.
Респондентларнинг ярмидан кўпи ёки 58,5 фоизи мамлакат бўйлаб қанчалик тез-тез саёҳат қилишлари ҳақида сўралганда, улар буни йилига камида бир марта, шунингдек, 33,5 фоизи йилига бир марта, 16,6 фоизи 3 ойда бир марта, 8,3 фоизи ойига бир марта саёҳат қилишларини айтди.
Респондентларнинг 32,3 фоизи саёҳат қилишни ва Ўзбекистоннинг диққатга сазовор жойларини кўришни хоҳлашини билдирган. Респондентлар пул маблағларининг етишмаслиги (24,7%) ва бўш вақт камлиги (27%)ни чекловчи омиллар деб атаган.
Респондентлар асосан оила (51,5%) ва дўстлар (26%) билан саёҳат қилишни афзал кўради.
Зиёрат (53,7%), тоғ курорти (52,7%), маданий-маърифий (36,4%), соғломлаштириш (35,8%) ва пляжлар (35,4%) туризмнинг энг жозибадор турлари сифатида қайд этилди. Ёшлар орасида (35 ёшгача) экстремал спорт, фестиваль туризми ҳамда агротуризмга қизиқиш ортиб бормоқда.
Респондентлар мамлакат бўйлаб саёҳат қилишда туроператорлар хизматларига мурожаат қилмасдан, мустақил равишда саёҳат қилишни афзал кўришади. Йилига камида бир марта ички саёҳатларни амалга оширадиган респондентларнинг 52,6 фоизи уларни ўзлари ташкил қилишларини айтди.
Респондентларнинг 67,7 фоизи дам олиш жойини танлашда танишлар, дўстлар ва қариндошларнинг тавсияларига асосланишини, 50 фоизи ижтимоий тармоқлар, 31 фоизи эса махсус сайтлардан фойдаланишини таъкидлади.
Ички туризм муаммолари
Сўров доирасида Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилишда турли омиллардан қониқиш даражаси баҳоланди (5 балли тизимда). Унинг асосида экспертлар муаммоларнинг 3 гуруҳини уларнинг аҳамиятига кўра аниқлади:
I. Энг долзарб омиллар: йўлларнинг сифати (бу омилни респондентларнинг 74,8 фоизи қайд этган), меҳмонхонада нархлари (71 фоиз) ва транспорт (69,3 фоиз), сув таъминотидан қониқиш (69,3 фоиз), интернетга уланишдан қониқиш (68,8%), транспорт харажатлари (67,8%) ва санитария пунктлари мавжудлиги (66,6%).
II. Ўрта аҳамиятга эга бўлган омиллар: туристик хариталар ва маълумотларнинг мавжудлиги (65,3%), транспорт топиш (64,1%), умумий овқатланиш жойларида гигиена ва санитария (62,5%), электр энергияси таъминоти (61,5%)
III. Бошқа омиллар: Интернетдан диққатга сазовор жойлар ҳақида маълумот топиш (60,1%), меҳмонхона хизмати (57,7%), меҳмонхона топиш (57,2%) ва овқатланиш жойларини топиш (50%).

Институт макроэкономических и региональных исследований (ИМРИ) опубликовал результаты опроса, посвящённого внутреннему туризму и уровню удовлетворённости услугами внутреннего туризма. Онлайн-изучение проводилось методом анкетирования в марте-апреле среди 1032 респондентов, (46,7% респондентов — женщины, 53,3% — мужчины), сообщили в пресс-службе ИМРИ.
На вопрос о том, как часто они совершают поездки по стране, более половины, или 58,5% респондентов, сказали, что делают это минимум раз в год, в том числе 33,5% — раз в год, 16,6% — раз в три месяца и 8,3% — раз в месяц.
32,3% опрошенных сказали, что хотели бы путешествовать и увидеть достопримечательности Узбекистана. Сдерживающими факторами респонденты назвали наличие денежных средств (24,7%) и недостаток свободного времени (27%)
Респонденты предпочитают путешествовать преимущественно с семьёй (51,5%) и друзьями (26%).
Как наиболее привлекательные виды туризма были отмечены паломнический (53,7%), горно-курортный (52,7%), культурно-образовательный (36,4%), оздоровительный (35,8%) и пляжи (35,4%). Среди молодёжи (до 35 лет) высок интерес к экстремальному, спортивному, фестивальному и агротуризму.
В поездках по стране опрошенные предпочитают путешествовать самостоятельно, не прибегая к услугам туроператоров. 52,6% респондентов, совершающих внутренние поездки минимум раз в год, сказали, что организуют их сами.
67,7% респондентов сообщили, что при выборе места отдыха основываются на рекомендациях знакомых, друзей и родственников, 50% ориентируются на социальные сети и 31% — специальные сайты.
Проблемы внутреннего туризма
В рамках опроса была проведена оценка удовлетворённости разными факторами при поездках по Узбекистану (по 5-балльной шкале). На её основе эксперты определили три группы проблем по их важности:
I. наиболее актуальные факторы: качество автомобильных дорог (этот фактор отметили 74,8% опрошенных), цены на проживание в гостинице (71%) и транспортные перевозки (69,3%), доступ к водоснабжению (69,3%), качество доступа к интернету (68,8%), транспортные расходы (67,8%) и доступ к санитарным услугам (66,6%).
II. факторы средней степени важности: наличие туристических карт и информации (65,3%), нахождение транспорта (64,1%), гигиена и санитария в местах общественного питания (62,5%), доступ к электроснабжению (61,5%)
III. другие факторы: информация о достопримечательностях в интернете (60,1%), гостиничный сервис (57,7%), поиск гостиниц (57,2%) и нахождение мест общепита (50%).