Дарахтларни рақамлаштириш лойиҳаси Ўзбекистонда 3 босқичда амалга оширилиши режалаштирилган. Бу ҳақда 3 май куни Сенат ялпи мажлисида табиат ресурслари вазири ўринбосари Жусипбек Казбеков маълум қилди.
Сенатор Манзура Салимованинг дарахтларни хатловдан ўтказиш ва рақамлаштириш борасидаги саволига жавобан бу бўйича ишлар аллақачон бошлангани ва 3 босқичда амалга оширилиши маълум қилинди.
«Президент томонидан республикада яшиллик даражасини 8 фоиздан 30 фоизга ошириш вазифаси қўйилган. Биринчи босқичда сунъий йўлдошлар суратлари таҳлилидан фойдаланиб, „Яшил индекс“ — яшиллик даражасини аниқлаш режалаштирилган. Ҳозир бу ишларни Сирдарё вилояти тажрибасида олиб боряпмиз», — деди у.
Иккинчи босқич аэросуратларни шакллантириш учун Кадастр агентлиги билан ишлашни ўз ичига олади.
«Ҳозирги кунга қадар Сирдарё вилоятининг 3D форматдаги 6000 дан зиёд фотосурати олинди. Бу орқали дарахт турларини сифат жиҳатдан аниқлаш ишлари олиб борилмоқда», — дейди у.
Учинчи босқичда анъанавий усулда, яъни дала шароитида ўрганиш ёрдамида дарахтларни инвентаризация қилиш режалаштирилган.
«Сирдарёга тўрт ой вақт кетди. Бу жуда кўп вақт ва ресурсларни талаб қилди. Шунинг учун биз вазирлигимизнинг трансформацияси бўйича янги қарорни тайёрлаяпмиз, унда аниқ муддат ва маблағларни кўрсатиб ўтдик», — деди у.
Жусипбек Казбеков, шунингдек, қурилиш объектларида дарахтлар кесилиши ва дарахтлари бор ерларни қурилиш учун ажратиш масалаларига ҳам эътибор қаратди. Унинг сўзларига кўра, Табиат ресурслари вазирлиги ва Қурилиш вазирлиги тизимларини бирлаштириш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Бунда маълумотлар базаси шакллантирилади, унинг асосида маълум бир ер участкасида ўсимликлар мавжудлиги сабабли қурилиш ишларига йўл қўйилмаслиги тўғрисида огоҳлантириш бериш мумкин.
Ўзбекистонда дарахтларни хатловдан ўтказиш ҳақида камида 2019 йил бошидан бери гапириб келинади. Ўшанда давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахтларни ҳисобга олиш бўйича услубий қўлланма ишлаб чиқиш ва 2019 йил 1 июнга қадар уларни тўлиқ инвентаризациядан ўтказиш топширилганди. Бироқ бу вазифа ўз вақтида бажарилмаган.
2022 йил бошида президент Шавкат Мирзиёев 2022 йил 1 мартга қадар Тошкент шаҳри, Тошкент, Самарқанд, Фарғона, Наманган, Андижон ва Жиззах вилоятларида, 2023 йил 1 сентябргача эса Қорақалпоғистон Республикаси ва республиканинг бошқа вилоятларида давлат ўрмон фондига киритилмаган дарахтларни тўлиқ рақамлаштириш орқали инвентаризациядан ўтказиш бўйича яна топшириқ берганди. Бунда дронлардан фойдаланишга ҳам рухсат этилган.
Аввалроқ хабар берганимиздек, ушбу мажлисда сенаторлар дарахтларни ноқонуний кесганлик учун жазони кучайтириш, жарима миқдорини ошириш ва 15 суткагача қамоққа олиш тартибини жорий этишни назарда тутувчи тузатишларни маъқуллаган эди. Бундан ташқари, қимматбаҳо дарахт турлари кесилишига олиб келган лойиҳаларни тайёрлаганлар учун ҳам маъмурий жавобгарлик жорий этилади.

Проект цифровизации деревьев планируется реализовать в Узбекистане в три этапа. Об этом на пленарном заседании Сената 3 мая сообщил заместитель министра природных ресурсов Жусипбек Казбеков.
На вопрос сенатора Манзуры Салимовой об инвентаризации деревьев он заявил, что работа в этом направлении уже начата и будет реализована в три этапа.
«Президент поставил задачу повысить уровень озеленения в республике с 8% до 30%. На первом этапе с помощью анализа снимков искусственных спутников планируется определить „Зелёный индекс“, уровень озеленения. Сейчас мы апробируем эту методику в Сырдарьинской области», — заявил он.
Второй этап предусматривает работу с Кадастровым агентством для формирования аэроснимков.
«На сегодняшний день получено 6000 фотографий Сырдарьинской области в формате 3D. Ведётся работа по определению видов деревьев», — сказал он.
На третьем этапе планируется провести инвентаризацию деревьев традиционным способом, то есть с помощью полевого изучения.
«На Сырдарью ушло четыре месяца. Это потребовали больших ресурсов и времени. Поэтому мы готовим новое постановление о трансформации нашего министерства, где мы указали точные сроки и средства», — сказал он.
Жусипбек Казбеков также остановился на вырубке деревьев на строительных площадках и выделении земель с деревьями для строительства. По его мнению, необходима интеграция систем Минприроды и Министерства строительства, чтобы была база данных, на основе которых можно предупреждать о недопустимости строительных работ на том или ином земельном участке из-за наличия растительности.
Об инвентаризации деревьев в Узбекистане говорится минимум с начала 2019 года. Тогда поручалось разработать методическое пособие по учёту деревьев, не входящих в государственный лесной фонд, а до 1 июня 2019 года провести их полную инвентаризацию. Однако эта задача не была выполнена в срок.
В начале прошлого года президент Шавкат Мирзиёев снова поручил до 1 марта 2022 года провести инвентаризацию деревьев, не входящих в государственный лесной фонд, путём полной цифровизации в Ташкенте, Ташкентской, Самаркандской, Ферганской, Наманганской, Андижанской и Джизакской областях, а до 1 сентября 2023 года — в Каракалпакстане и других областях страны. Для этого разрешено использование дронов.
Как мы сообщали ранее, на этом же заседании сенаторы одобрили поправки об ужесточении наказания за незаконную вырубку деревьев, предусматривающие увеличение штрафов и введение ареста до 15 суток. Кроме того, вводится ответственность за разработку проектной документации, повлёкшей вырубку ценных пород деревьев.