Ўзбекистон Болалар омбудсмани Алия Юнусова Хоразм вилояти Урганч шаҳридаги 1-оилавий меҳрибонлик уйининг уч нафар тарбияланувчисининг зўрланиши билан боғлиқ вазиятни ўрганмоқда. Бу ҳақда омбудсман матбуот хизмати хабар берди.
«Болалар омбудсмани болаларга нисбатан қўлланадиган ҳар қандай жинсий жиноятларга оғир жазо турларини қўллаш керак, деган позицияда», — дейилади баёнотда.
Алия Юнусова вазиятни ўз назоратига олган ва иш билан боғлиқ барча материалларни ўрганмоқда, зарурат бўлса, уларнинг хавфсизлиги таъминланади, дейилади хабарда.
2022 йил сентябрда Дилмурод Отамуратов раислигида ўтган жиноят ишлари бўйича Хоразм вилояти Хива тумани суди Урганч шаҳридаги 1-сонли оилавий меҳрибонлик уйи раҳбари Юлдуз Худайбергенова, Хоразм вилояти адлия бошқармаси собиқ бошлиғи Ойбек Машарипов ва Янгиариқ тумани фавқулодда вазиятлар бўлими собиқ бошлиғи Анвар Курязовга нисбатан ҳукм чиқаргани ҳақида ёзган эдик.
Мудира 1 йил муддатга раҳбарлик ва моддий жавобгар лавозимларни эгаллаш ҳуқуқидан маҳрум қилинган ҳолда 5,5 йил муддатга озодликдан маҳрум этилган. Шу билан бирга, икки собиқ амалдорнинг 1,5 йилга озодлиги чекланган.
Зўравонликка қарши курашувчи Nemolchi.uz лойиҳаси бу ҳақда хабар бергунига қадар — қарийб 7 ой давомида жамоатчилик ҳодисадан бехабар эди.

Детский омбудсман Узбекистана Алия Юнусова изучает ситуацию с изнасилованием трёх воспитанниц семейного детского дома №1 в Ургенче Хорезмской области. Об этом сообщила пресс-служба омбудсмана.
«Детский омбудсман придерживается позиции, что любое половое преступление против детей должно наказываться суровыми видами наказания», — говорится в заявлении.
Алия Юнусова взяла ситуацию под контроль изучает все материалы, имеющие отношение к делу, отмечается в заявлении.
На вопрос «Газеты.uz», планируется ли вывезти детей из Хорезмкой области, детский омбудсман сообщила, что «если будет необходимость, будет обеспечена их безопасность».
Мы писали, что в сентябре 2022 года суд Хивинского района под председательством Дилмурода Атамуратова вынес приговор заведующей детдомом Юлдуз Худайбергеновой, бывшему начальнику управления юстиции Хорезмской области Айбеку Машарипову и бывшему начальнику Янгиарыкского районного отдела по чрезвычайным ситуациям Анвару Курязову.
Первая приговорена к 5,5 годам лишения свободы с лишением права занимать руководящие и финансово ответственные должности в течение 1 года. При этом два бывших чиновника получили по 1,5 года ограничения свободы.
Общественности о деле не было известно в течение почти семи месяцев, пока об этом не сообщил проект против насилия Nemolchi.uz.