Ўзбекистон Олий суди шанба куни жамоатчилик орасида кенг резонансларга сабаб бўлган Хоразм вилоятидаги оилавий меҳрибонлик уйида 3 нафар вояга етмаган тарбияланувчининг мансабдор шахслар билан жинсий алоқа қилишга мажбурлангани ҳолатига изоҳ берди.
2022 йил 6 сентябрь куни Дилмурод Отамуратов раислигида ўтган жиноят ишлари бўйича Хоразм вилояти Хива тумани суди Урганч шаҳридаги 1-сонли оилавий меҳрибонлик уйи раҳбари Юлдуз Худайбергенова, Хоразм вилояти адлия бошқармаси собиқ бошлиғи Ойбек Машарипов ва Янгиариқ тумани фавқулодда вазиятлар бўлими собиқ бошлиғи Анвар Курязовга нисбатан ҳукм чиқарган. Бироқ зўравонликка қарши лойиҳаси бу ҳақда хабар бермагунча — қарийб 7 ой давомида жамоатчилик бу иш ҳақида билмаган.
Аввалроқ Олий суд матбуот хизмати «Газета.uz»га иш судда ёпиқ тарзда кўрилгани, шу сабабли жараён тафсилотларини ошкор этиб бўлмаслигини маълум қилганди. Шунга қарамай, иш тафсилотлари Олий суд сайтида топилган. Айбланувчиларнинг исмлари ҳам машҳур блогерлар томонидан аниқланиб, оммага ошкор этилган.
Олий суднинг расмий маълумотида меҳрибонлик уйи раҳбари (1979 йилда туғилган) 5,5 йилга озодликдан маҳрум этилгани ҳамда 1 йилга давлат иштирокидаги корхона, ташкилот, муассасаларда мансабдорлик ва моддий жавобгарлик билан боғлиқ вазифаларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилингани тасдиқланган. Унга Жиноят кодексининг «18 ёшга тўлмагани айбдорга аён бўлган шахсга нисбатан содир этилган одам савдоси», «Мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш йўли билан ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш» ва «Мансаб сохтакорлиги» моддалари бўйича айблов қўйилган.
Вилоят адлия бошқармаси (1979) ва туман фавқулодда вазиятлар бўлимининг (1984) собиқ бошлиқлари «Шахснинг 16 ёшга тўлмагани айбдорга аён бўлган ҳолда у билан жинсий алоқа қилиш ёки жинсий эҳтиёжни ғайритабиий усулда қондириш» ва «16 ёшдан 18 ёшгача бўлган шахс билан моддий қимматликлар бериш ёхуд мулкий манфаатдор этиш орқали жинсий алоқа қилиш» моддалари билан айбли деб топилган ҳамда 1,5 йил муддатга озодликни чеклаш жазосини олган. Бу вақт давомида уларга 22:00 дан 06:00 гача уйдан чиқиш, шунингдек, пробация органларини огоҳлантирмасдан яшаш жойини ўзгартиришлари ва яшаш тумани чегараларини тарк этиш тақиқланган.
Юлдуз Худайбергенова ҳамда Ойбек Машарипов ва Анвар Курязовларнинг ҳимоячиси биринчи инстанция судининг қарори устидан апелляция шикояти киритган. 27 декабрь куни Жиноят ишлари бўйича Хоразм вилояти суди судлов ҳайъатининг апелляция инстанцияси Хива тумани судининг қарорини ўзгаришсиз қолдирган.
Олий суд «Тарафларга апелляция инстанцияси судининг ажрими устидан Олий суднинг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъатига кассация тартибида шикоят қилиши, прокурор протест келтириши мумкинлиги тушунтирилган», — деб таъкидлади. Шу кунгача Олий судга кассация тартибида протест ёки шикоят келиб тушмаган.
«Ушбу жиноят иши Олий суд жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъатида кассация тартибида кўрилгандагина юқоридаги суд қарорининг қонунийлиги, адолатлилиги ва асослилигига ҳуқуқий баҳо берилиши маълум қилинади», — дейилади хабарда.

Верховный суд Узбекистана в субботу прокомментировал вызвавший широкий резонанс и осуждение в обществе случай в семейном детском доме в Хорезмской области, где троих несовершеннолетних воспитанниц принуждали к вступлению в половую связь с чиновниками.
Ещё 6 сентября 2022 года суд по уголовным делам Хивинского района Хорезмской области под председательством Дилмурода Атамуратова вынес приговор заведующей семейным детдомом №1 Ургенча Юлдуз Худайбергеновой, бывшему начальнику управления юстиции Хорезмской области Айбеку Машарипову и бывшему начальнику Янгиарыкского районного отдела по чрезвычайным ситуациям Анвару Курязову. Однако общественности о деле не было известно в течение почти семи месяцев, пока об этом не сообщил проект против насилия Nemolchi.uz.
Ранее в пресс-службе Верховного суда «Газете.uz» сообщили, что дело рассматривалось в суде в закрытом режиме, из-за чего детали процесса не могут быть разглашены. Тем не менее, данные о деле обнаружились на сайте Верховного суда. Имена подсудимых также обнаружили и опубликовали популярные блогеры.
В официальном сообщении Верховного суда подтверждается, что заведующая детдомом (1979 года рождения) была приговорена к 5,5 годам лишения свободы и лишена права занимать руководящие и финансово ответственные должности в течение 1 года. Обвинение вынесено по статьям «торговля людьми, совершенная в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет», «хищение путём присвоения или растраты путём злоупотребления должностным положением» и «должностной подлог» Уголовного кодекса.
Бывшие начальники областного управления юстиции ((1979) и районного отдела ЧС (1984) осуждены по статьям «половое сношение или удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с лицом, заведомо для виновного не достигшим 16 лет» и «вступление в половую связь с лицом в возрасте от 16 до 18 лет путём предоставления ему материальных ценностей либо имущественной выгоды» и получили по 1,5 года ограничения свободы. В частности, им было запрещено выходить из дома с 22:00 до 6:00, менять место жительства без согласования с органами пробации и покидать пределы региона проживания.
Юлдуз Худайбергенова и адвокаты Айбека Машарипова и Анвара Курязова подали апелляцию на решение суда первой инстанции. 27 декабря апелляционная инстанция судебной коллегии Хорезмского областного суда по уголовным делам оставила решение Хивинского районного суда без изменений.
Верховный суд заявил, что «сторонам было разъяснено о возможности подачи кассационной жалобы на решение судьи апелляционной инстанции в судебную коллегию по уголовным делам Верховного суда, внесения прокурором протеста», но «к настоящему времени в Верховный суд не поступало протеста или жалобы в кассационном порядке».
«Уведомляем, что правовая оценка законности, справедливости и обоснованности вышеуказанного решения суда будет дана только в случае рассмотрения данного уголовного дела в кассационном порядке в судебной коллегии по уголовным судам Верховного суда», — отмечается в заявлении.