Ўзбекистон вилоятларидан биридаги оилавий меҳрибонлик уйи раҳбари 3 нафар вояга етмаган тарбияланувчи қизни 10 ой давомида вилоят адлия бошқармаси ва туман фавқулодда вазиятлар бўлими бошлиғи билан жинсий алоқада бўлишга мажбурлагани айтилмоқда. Бу ҳақда зўравонликка қарши курашувчи Nemolchi.uz лойиҳаси хабар берди.
Меҳрибонлик уйи раҳбари ва икки бўлим бошлиқларига нисбатан қўзғатилган ишни кўриб чиққан суд мажлиси 2022 йил сентябрь ойида бўлиб ўтган.
Лойиҳага кўра, оилавий меҳрибонлик уйи раҳбари ўз васийлигидаги 3 нафар қиз (Азиза, Раъно ва Диля — исмлар ўзгартирилган)ни танлаб олган ва 10 ой давомида (2021 йил май — 2022 йил февраль) моддий рағбат эвазига турли эркаклар билан жинсий алоқа қилишга мажбурлаган.
«Масалан, 2021 йил май ойи бошида у ўша пайтда ҳали 16 ёшга тўлмаган Азизани танлаб, танишларидан бири билан жинсий алоқага киришга мажбурлаган. Қиз бунга қаршилик қилганда мудира ошхонадан ўқлов олиб келтириб, барча болаларнинг кўз ўнгида қизнинг кичик укасини калтаклай бошлади. Қизнинг иродасини синдириб, мудира кейинчалик уни ўзи айтган эркаклар билан ётишга мажбур қилиб келган», — деб ёзади Nemolchi.uz.
Вилоят адлия бошқармаси бошлиғи мудиранинг муаммоларини ҳал қилишда ўз ваколатларини ишга солишга ваъда бериб, 2021 йил апрель ойида унга хайрия сифатида принтер совға қилган (қурилма вилоят адлия бошқармаси балансида бўлган, ишлатилган, кейинчалик яроқсиз ҳолга келган).
«Бундай «хайрия»дан бир неча ҳафта ўтгач, эркак меҳрибонлик уйи раҳбаридан унга жинсий эҳтиёжларини қондириш учун қиз беришни талаб қилди. Шунда мудира 17 ёшли етим қиз Раънони танлади ва уни оч қолдириб, бошқа болалардан ажратиб, ташқарига чиқишини тақиқлаб қўйди, кейин вилоят адлия бошқармаси бошлиғи унга 250 минг сўмлик спорт оёқ кийими олиб бергани учун у билан жинсий алоқа қилишга мажбур эканини айтди. Эркак қиз билан қабиҳ ишлари учун адлия бошқармаси томонидан вилоят адлия бошқармаси ходимларига хизмат уйи сифатида ажратилган хонадондан фойдаланган», — дейилади лойиҳа материалида.
Орадан бир ой ўтиб, 2021 йил июнь ойида у яна мудирадан қиз талаб қилиб, 15 ёшли Азиза билан ҳам шу хонадонда бирга бўлган.
«Воқеалар қайта-қайта такрорланади… Дарҳақиқат, ўн ой давомида вилоят адлия бошқармасининг хизмат хонадонидан вилоят адлия бошқармаси бошлиғи ва вояга етмаган қизлар ўртасида жинсий алоқа майдони сифатида фойдаланилган», — деб ёзади Nemolchi.uz.
Фавқулодда вазиятлар бўлимининг туман бўлими бошлиғи ҳам меҳрибонлик уйи раҳбарига унинг муаммоларини ҳал қилишда ёрдам беришини айтган. Май ойи бошида ҳомийлик сифатида болалар учун диван, шкаф, ошхона столи совға қилган ва болаларга турли ширинликлар олиб келган.
«Бунинг эвазига 2021 йил июнь ойи бошида у ҳам жинсий алоқа қилиш учун қиз талаб қилиб, меҳрибонлик уйи ётоқхонасида юқорида тилга олинган 17 ёшли етим Раъно билан ётиб чиқади. Июнь ойининг охирида у меҳрибонлик уйи раҳбарига 200 минг сўм бериб, яна шу қиз билан ётади. Кейин эса меҳрибонлик уйига озиқ-овқат ва ичимликлар олиб келади ва бунинг эвазига 15 ёшли Азизани жинсий алоқа қилишга мажбурлайди. Қизлар у билан бир неча бор жинсий алоқа қилишга мажбур бўлишди ва учрашувлар болалар уйининг ўзида ҳам, бошқа жойларда ҳам бўлиб ўтди», — дейилади лойиҳа материалида.
Nemolchi.uz вояга етмаганлар қарам ҳолатда бўлгани ва шу боис жинсий алоқага ўз ихтиёри билан ва онгли равишда розилик бера олмаслигини қайд этди.
Маълум қилинишича, суд жараёнида барча айбланувчилар «қизлар буни ўз ихтиёри билан қилгани, уларни ҳеч ким мажбурламаганини» айтган.
Сентябрь ойида биринчи инстанция суди меҳрибонлик уйи раҳбарини Жиноят кодексининг 135-моддаси 3-қисми «а» банди (18 ёшга тўлмагани айбдорга аён бўлган шахсга нисбатан содир этилган одам савдоси), 167-моддаси 2-қисми «г» банди (Мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш йўли билан ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) ва 209-моддаси 1-қисми (Мансаб сохтакорлиги) бўйича 5 йилу 6 ойга озодликдан маҳрум қилган.
Адлия бошқармаси бошлиғи ва фавқулодда вазиятлар бўйича туман бошқарма бошлиғи Жиноят кодексининг 128-моддаси 1-қисми (Шахснинг 16 ёшга тўлмагани айбдорга аён бўлган ҳолда у билан жинсий алоқа қилиш ёки жинсий эҳтиёжни ғайритабиий усулда қондириш) ва Жиноят кодексининг 128−1-моддаси (16 ёшдан 18 ёшгача бўлган шахс билан моддий қимматликлар бериш ёхуд мулкий манфаатдор этиш орқали жинсий алоқа қилиш)нинг эски таҳририда назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилган.
Уларнинг ҳар иккисига 1,5 йил озодликни чеклаш жазоси тайинланган. Бу вақт давомида уларга 22:00 дан 06:00 гача уйдан чиқиш, шунингдек, пробация органларини огоҳлантирмасдан яшаш жойини ўзгартиришлари ва яшаш тумани чегараларини тарк этиш тақиқланади.
2022 йилнинг декабрь ойида апеллация инстанцияси суди суд қарорини ўзгартиришсиз қолдирган.
«Юқорида тасвирланган ҳолатда уларга нисбатан етарли жазоми? Афсуски, ҳатто идоралар ходимлари орасида ҳам ўзлари бузуқ бўлган вояга етмаган қизлар борлигига ишонадиганлари бор, қизлар эркакларга осилиб, жинсий алоқа қилишни хоҳлашармиш. Ҳеч ким сабаблар ҳақида ўйлашни хоҳламайди. Мамлакатимизда розилик ёши 16 ёшдан бошланишини ҳамма унутган кўринади. Бу шуни англатадики, 16 ёшга тўлмаган шахс билан ҳар қандай жинсий алоқа номусга тегиш деб ҳисобланиши керак», — дейди Nemolchi.uz.
Жиноят кодексининг айбдорларга қўлланган моддалари:
- Жиноят кодексининг 128-моддаси (16 ёшга тўлмаган шахс билан жинсий алоқа қилиш) 480 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 1 йилдан 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
- Жиноят кодексининг 128−1-моддаси (16 ёшдан 18 ёшгача бўлган шахс билан моддий қимматликлар бериш ёхуд мулкий манфаатдор этиш орқали жинсий алоқа қилиш) 300 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 2 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 2 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 2 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
- Жиноят кодекси 135-моддаси 3-қисми «а» банди (18 ёшга тўлмагани айбдорга аён бўлган шахсга нисбатан содир этилган одам савдоси) 8 йилдан 12 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
- Жиноят кодексининг 167-моддаси 2-қисми «г» банди (Мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш йўли билан ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) БҲМнинг 100 бараваридан 300 бараваригача миқдорда жарима ёки 480 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 2 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 2 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
- Жиноят кодексининг 209-моддаси 1-қисми (Мансаб сохтакорлиги) БҲМнинг 100 бараваридан 300 бараваригача миқдорда жарима ёки 5 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 2 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки 1 йилдан 2 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Гап Хоразм вилояти адлия бошқармаси ва Янгиариқ тумани фавқулодда вазиятлар бўлими мутасаддилари ҳақида кетмоқда, деб хабар қилди «Газета.uz» манбалари.
Олий суд сайти хабарига кўра, Жиноят кодексининг кўрсатилган моддалари билан иш 2022 йил сентябрь ойи бошида Жиноят ишлари бўйича Хива тумани суди судьяси Дилмурод Отамуратов томонидан кўриб чиқилган. Иш бўйича айбланувчилар меҳрибонлик уйи раҳбари Юлдуз Худайбергенова, Янгиариқ тумани фавқулодда вазиятлар бўлими собиқ бошлиғи Анвар Курязов ва адлия бошқармаси собиқ бошлиғи Ойбек Машариповлар бўлган.
Қайд этиш керакки, Ойбек Машарипов, шунингдек, Одам савдосига қарши курашиш бўйича Хоразм вилояти идоралараро комиссияси аъзоси ҳам ҳисобланади.
Олий суд матбуот хизматининг «Газета.uz»га маълум қилишича, иш судда ёпиқ тарзда кўриб чиқилган, шу сабабли жараён тафсилотларини ошкор этиб бўлмайди.
Адлия вазирлиги муносабати
Вазирлик ахборот хизмати ўз тизимидаги ходим билан бўлган воқеага муносабат билдирар экан, ҳудудий бошқарма раҳбарининг ҳаракатлари «на қонунларга, на ахлоқ ва қадриятларга мос келмаслиги», ушбу жиноий ҳаракат ҳақида ўзларига маълум бўлган вақтидаёқ унинг лавозимдан озод этилганини маълум қилди.
«Қонунчиликка кўра, судлар ўз фаолиятини давлат органлари ва ташкилотлари мансабдор шахсларидан мустақил равишда олиб боради, ўз ҳукм-қарорларини мустақил равишда чиқаради. Шу сабабли Адлия вазирлиги собиқ ходимга нисбатан суд ҳукмини шарҳлаш ваколатига эга эмас», — дейилади муносабатда.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги муносабати
Вазирлик 2022 йилда тергов ишлари олиб борилаётган вақтда ушбу ходим эгаллаб турган лавозимидан озод этилганини билдирди. «Унинг кейинги тақдири билан ваколатли органлар шуғулланган», — дея таъкидланади хабарда.

Заведующая семейным детским домом в одной из областей Узбекистана в течение 10 месяцев предположительно принуждала трёх несовершеннолетних воспитанниц вступать в половую связь с начальником областного управления юстиции и главой районного отдела по чрезвычайным ситуациям. Об этом сообщает проект против насилия Nemolchi.uz.
Заседание суда, на котором рассматривалось дело, возбуждённое в отношении заведующей детдомом и начальников двух ведомств, прошло в сентябре 2022 года.
По данным проекта, заведующая детдомом отобрала трёх девочек, находящихся на её попечении (Азиза, Раъно и Диля — имена изменены) и на протяжении 10 месяцев (с мая 2021 по февраль 2022 года) «использовала их для сексуальной связи с разными мужчинами за материальное вознаграждение».
«Например, в начале мая 2021 года она выбрала Азизу, которой на тот момент не было и 16 лет, и заставила её переспать с одним из своих знакомых. Девочка не хотела этого делать, сопротивлялась, но тогда заведующая заставила принести скалку из кухни и стала избивать малолетнего брата девочки на глазах у других детей. Сломив волю девочки, заведующая в дальнейшем заставила её спать со всеми мужчинами, с которыми она прикажет», — сообщает Nemolchi.uz.
Начальник областного управления юстиции якобы обещал применить свои полномочия для решения проблем заведующей, а в апреле 2021 года подарил ей в качестве благотворительности принтер (он находился на балансе управления юстиции и использовался в работе, но позже пришёл в негодность).
«Через пару недель после такой „благотворительности“ мужчина потребовал от заведующей детским домом предоставить ему девочку для сексуальных утех. Тогда она выбрала 17-летнюю сироту Раъно и стала лишать её еды, изолировала от других детей, запрещала куда-то выходить, а затем сказала, что она обязана переспать с начальником облюста, потому что он купил девочке спортивную обувь за 250 тысяч сумов. В итоге мужчина переспал с девочкой, а для занятия сексом с несовершеннолетней использовал квартиру, которая была выделена управлению юстиции в качестве служебного дома для сотрудников», — говорится в материале проекта.
Через месяц, в июне 2021 года, глава облюста якобы снова «потребовал девочку от заведующей и в той же квартире переспал с 15-летней Азизой, а позже — с 16-летней воспитанницей Дилей».
«История повторялась снова и снова… Фактически на протяжении 10 месяцев служебная квартира областного управления юстиции использовалась как платформа для сексуальной связи начальника облюста с несовершеннолетними девочками», — заявили в Nemolchi.uz.
Начальник отдела чрезвычайных ситуаций якобы также обещал заведующей детдомом помочь решить её проблемы. В начале мая он подарил в качестве спонсорской помощи детский диван, шкаф, кухонный стол и передал детям разные сладости.
«Взамен в начале июня 2021 года он также потребовал девочку для занятий сексом и переспал с упомянутой выше 17-летней сиротой Раъно в спальном помещении детского дома. В конце июня он заплатил 200 тысяч сумов заведующей детским домом и снова переспал с этой девочкой. А затем привёз в детский дом продукты питания и напитки и взамен за это принудил к сексу 15-летнюю Азизу. Девочек неоднократно принуждали к сексу с ним, а встречи проходили как в самом детском доме, так и в других местах», — говорится в материале проекта.
В Nemolchi.uz отметили, что несовершеннолетние находились в зависимом положении и поэтому не могли дать добровольное и информированное согласие на вступление в половой акт.
Сообщается, что на суде все обвиняемые утверждали, что «девочки делали это по собственному желанию и их никто не принуждал».
В сентябре суд первой инстанции приговорил заведующую детским домом к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы по пункту «а» части 3 статьи 135 (торговля людьми, совершенная в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет), пунктом «г» части 2 статьи 167 (хищение путём присвоения или растраты путём злоупотребления должностным положением) и части 1 статьи 209 (должностной подлог) Уголовного кодекса Узбекистана.
Начальники управления юстиции и управления по чрезвычайным ситуациям были признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 128 (половое сношение или удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с лицом, заведомо для виновного не достигшим 16 лет) и старой редакцией статьи 128−1 (вступление в половую связь с лицом в возрасте от 16 до 18 лет путём предоставления ему материальных ценностей либо имущественной выгоды) Уголовного кодекса.
Они получили наказание в виде ограничения свободы сроком 1 год и 6 месяцев. Им запрещено выходить из дома с 22:00 до 6:00, а также менять место жительства без согласования с органами пробации и покидать пределы своего региона проживания.
В декабре 2022 года суд апелляционной инстанции оставил приговор без изменений.
«Достаточное ли это наказание по отношению к людям в описанном кейсе? Увы, даже среди сотрудников ведомств многие считают, что есть развратные несовершеннолетние девочки, они сами вешаются на мужиков и хотят секса. Никто не хочет задумываться о причинах. Никто не хочет слышать, что возраст сексуального согласия в нашей стране — 16 лет. А значит, любой секс с лицом, не достигшим 16 лет, должен считаться как изнасилование», — считают в Nemolchi.uz.
Статьи Уголовного кодекса, по которым осудили виновных:
• статья 128 УК (вступление в половую связь с лицом, не достигшим 16 лет) наказывается обязательными общественными работами до 480 часов или исправительными работами до 3 лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы от 1 года до 3 лет.
• статья 128−1 УК (вступление в половую связь с лицом в возрасте от 16 до 18 лет путём предоставления материальных ценностей либо имущественной выгоды) наказывается обязательными общественными работами до 300 часов или исправительными работами до 2 лет или ограничением свободы до 2 лет либо лишением свободы до 2 лет.
• пункт «а» части 3 статьи 135 УК (торговля людьми, совершенные в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет) наказываются лишением свободы от 8 до 12 лет.
• пункт «г» части 2 статьи 167 УК (хищение путём присвоения или растраты путём злоупотребления должностным положением) наказывается штрафом от 100 до 300 БРВ или обязательными общественными работами до 480 или исправительными работами до 2 лет либо ограничением свободы от 2 до 5 лет или лишением свободы до 5 лет.
• часть 1 статьи 209 УК (должностной подлог) — наказывается штрафом от 100 до 300 БРВ или лишением определённого права до 5 лет или обязательными общественными работами до 360 либо исправительными работами до 2 лет или ограничением свободы от 1 года до 2 лет или лишением свободы до 3 лет.
По данным источников «Газеты.uz», речь идёт о должностных лицах управления юстиции Хорезмской области и отдела по чрезвычайным ситуациям Янгиарыкского района.
Согласно данным сайта Верховного суда, дело по указанным статьям УК в начале сентября 2022 года рассматривал судья Хивинского районного суда по уголовным делам Дилмурод Атамуратов. Подсудимыми по делу проходили заведующая детским домом Юлдуз Худайбергенова, бывший начальник Янгиарыкского районного отдела по ЧС Анвар Курязов и бывший начальник Управления юстиции Айбек Машарипов.
Стоит отметить, что Айбек Машарипов входил в Хорезмскую областную межведомственную комиссию по противодействию торговле людьми.
В пресс-службе Верховного суда сообщили «Газете.uz», что дело рассматривалось в суде в закрытом режиме, из-за чего детали процесса не могут быть разглашены.