Ангрендаги «Биринчи резинотехника заводи» Россиянинг «Татнефть» компаниясига 80 миллион долларга сотилган. Бу ҳақда «Ўзкимёсаноат» компанияси хабар берди.
Аввалроқ компания Корпоратив ахборот ягона порталида ўзининг 91,8 фоиз улуши 826,6 миллион сўмга сотилгани ҳақидаги маълумотни эълон қилганди. Хабар бир муддат ўтиб ўчириб ташланган ва хатолик ҳақида хабар берилган. Кейинроқ бу сумма 826,57 млрд сўмга ўзгартирилган. 8,2 фоиз улуш «Ўзкимёимпекс» МЧЖга тегишли бўлган.
«Ўзкимёсаноат» маълумотига кўра, «Биринчи резинотехника заводи» МЧЖнинг 100 фоиз улуши катта тўртликка кирувчи (The Big Four) «Deloitte» компанияси томонидан ўрганиб чиқилган ва барча кредит мажбуриятлари ҳамда мавжуд қарздорликлар инобатга олинган ҳолда «Deloitte» томонидан завод қиймати 843 млрд сўмга (ёки 75 млн доллар) баҳоланган. Мазкур корхонанинг жами 153 млн долларга тенг кредит мажбуриятлари ҳамда қарздорлиги мавжуд.
2022 йил 1−2 декабрь кунлари Самарқандда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Россия бизнес-форуми доирасида Россиянинг «Татнефть» компаниясига 100 фоиз улуш 80 миллион долларга сотилган, у барча кредит мажбуриятлари ва қарзларни қоплаш мажбуриятини олган, дея хабар қилган компания «Газета.uz»га.
2023 йилнинг 20 январь куни олди-сотди шартномаси имзоланган.
Шина заводи ҳақида
«Ўзкимёсаноат» 2018 йил август ойида қарийб 200 миллион долларлик шиналар ишлаб чиқарувчи завод қурилишини якунлаган. Ишлаб чиқариш қуввати йилига 3 миллион дона автомобиль шиналари, 200 минг дона қишлоқ хўжалиги шиналари ва 100 минг погон метр конвейер лентаси ишлаб чиқаришни ташкил этган. Лойиҳанинг бош пудратчилари сифатида Хитойнинг Poly Technologies ва Linglong компаниялари иштирок этган. Ангрендаги завод ишга тушгунга қадар Ўзбекистонда шиналар ишлаб чиқарилмаган.
«Татнефть» ва «Ўзкимёсаноат» холдинглари «Биринчи резинотехника заводи» МЧЖ негизида Россия компаниясининг 51 фоиз улушига эга қўшма корхона ташкил этишни режалаштирган. Тегишли келишув 2019 йилнинг ноябрида имзоланганди. Заводнинг эса «Татнефть»га интеграция қилиниши бўйича тахминлар мавжуд эди. Кейинроқ Россия компанияси ишлаб чиқаришни ривожлантиришга камида 500 миллион доллар сармоя киритиши ҳақида хабар берилган.
биринчи резинотехника заводи, Татнефть, Ўзкимёсаноат
2021 йил апрель ойида қиймати қарийб 157 млн доллар бўлган «Биринчи резинотехника заводи» қувватининг 15 фоизида ишлаётгани маълум қилинган. Завод 2018 йил августида қурилган, бироқ сифат талабга жавоб бермагани учун 100 мингта шина сотилмай қолган, бу муддат давомида UzAuto Motors 60 млн долларга шина сотиб олган. Парламент қуйи палатаси спикери ўринбосари Алишер Қодиров эса ташқи қарзлар қанчалик самарали сарфланаётганини сўраган.
Унинг сўзларига кўра, резинотехника заводи (Bars бренди остида шиналар ишлаб чиқаради) омборида 100 мингта шина сотилмай турган. «Сабаби сифат талабга жавоб бермаслиги бўлган. Сўнгги икки йилда UzAuto Motors 60 млн долларга яқин шина импорт қилган», — деб ёзган депутат ўшанда.
Алишер Қодировнинг тушунтириш беришича, Хитой Эксимбанкининг жалб қилинган 156,4 миллион доллар маблағи ҳисобига барпо этилган завод 3 млн дона шина ишлаб чиқариши ва шиналар маҳаллий автомобиль ишлаб чиқарувчиларининг импорти ўрнини қоплаши керак эди.

Первый резинотехнический завод в Ангрене продан российской «Татнефти» за 80 млн долларов. Об этом сообщила компания «Узкимёсаноат».
Ранее компания разместила на Едином портале корпоративной информации сообщение о продаже своей доли в 91,8% за 826,6 млн сумов. Позже предприятие удалило сообщение и заявило об ошибке. Сейчас сумма исправлена на 826,57 млрд сумов.
Остальная доля в 8,2% принадлежала структурному предприятию холдинга «Узкимёимпекс».
По данным «Узкимёсаноат», международная компания Deloitte оценила госдолю в заводе с учётом кредитных обязательств и долгов в 843 млрд сумов (около 75 млн долларов). По состоянию на 31 декабря 2022 год у завода были кредиты и задолженность на 153 млн долларов.
В рамках узбекско-российского бизнес-форума в Самарканде 1−2 декабря 100% доля была продана за 80 млн долларов российской «Татнефти», которая обязалась покрыть все кредитные обязательства и долги, сообщили «Газете.uz» в компании.
Договор купли-продажи подписан 20 января.
О шинном заводе
«Узкимёсаноат» завершил строительство шинного завода стоимостью около 200 млн долларов в августе 2018 года. Мощность производства — 3 миллиона автомобильных шин, 200 тысяч сельскохозяйственных шин и 100 тысяч погонных метров конвейерной ленты в год. Генеральными подрядчиками проекта выступили китайские Poly Technologies и Linglong. В Узбекистане до запуска завода в Ангрене шины не производились.
На базе ООО «Биринчи резинотехника заводи» холдинги «Татнефть» и «Узкимёсаноат» планировали создать совместное предприятие с 51-процентной долей российской компании. Соответствующее соглашение было подписано в ноябре 2019 года. Предполагалось, что БРЗ будет интегрирован в шинный бизнес «Татнефти». Тогда сообщалось, что российская компания вложит в развитие производства минимум 500 млн долларов.
В апреле 2021 года «Газета.uz» со ссылкой на вице-спикера Законодательной палаты Алишера Кадирова сообщала, что завод, построенный на средства китайского Эксимбанка в размере 156,4 млн долларов, должен был полностью покрыть импорт местного автопроизводителя (хронология проекта), но «из-за плохого качества» остались непроданными 100 тысяч шин, а за этот период UzAuto Motors импортировала авторезину на 60 млн долларов.
Позже данное заявление прокомментировали в компании «Узкимёсаноат» и указали, что низкие показатели связаны с пандемией коронавируса, из-за чего «был ограничен импорт сырья, неоднократно приостанавливалось производство, снизились продажи».
В апреле 2021 года депутат Дониёр Ганиев поднял вопрос о непродуманности проекта и неэффективной работе шинного завода в Ангрене. Замглавы Счётной палаты Баходир Туробов сообщил, что материалы по этому проекту по поручению Администрации президента переданы в правоохранительные органы.
В 2020 году из Антикризисного фонда шинному заводу были выделены 40 млрд сумов в виде ссуды на покрытие первостепенных расходов.
В 2021 году предприятие изготовило 244,9 тысячи автошин, 4630 шин для сельскохозяйственной техники и 29,7 тысячи погонных метров конвейерных лент. Автомобильные и сельскохозяйственные шины выпускаются под брендом BARS.