Фарғона, Бухоро, Сирдарё, Хоразм ва Андижон вилоятлари ҳокимликлари мактаблар ва мактабгача таълим муассасаларининг қишки таътилини яна 17 январга қадар узайтирди.
Фарғона вилояти ҳокимлиги хабарида айтилишича, совуқ ҳавонинг давом этиши муносабати билан 975 та умумтаълим мактаби, ихтисослаштирилган мактаб ва мактабгача таълим ташкилотларида ўқиш режалаштирилганидек 16 январдан эмас, балки икки кундан кейин — 18 январдан бошланади. Аввалроқ Фарғона мактабларни очишга шошилмаган ягона ҳудуд экани ҳақда ёзгандик.
Худди шундай мазмундаги хабар Бухоро вилояти ҳокимлиги томонидан ҳам эълон қилинди.
Сирдарё вилояти ҳокимлигининг маълум қилишича, ўқувчиларнинг саломатлиги, қолаверса, уларнинг таълим муассасига қатнашида юзага келиши мумкин бўлган ноқулайликларни инобатга олган ҳолда вилоятдаги мавжуд 325 та мактаб ва 199 та боғчада дарс ҳамда машғулотлар 18 январдан бошланиши белгиланди.
Хоразм вилоятида ҳам таътил узайтирилиши маълум қилинди — ўқиш 18 январдан бошланади.
Наманган вилояти ҳокими бошчилигидаги штабда таътил кунларини 17 январга қадар узайтириш қарори тасдиқланди. Вилоятда 710 умумтаълим мактаби мавжуд.
Андижон вилоятида ҳам таълим муассасаларида таътил узайтирилгани маълум қилинди.
Эслатиб ўтамиз, 5 январь куни бутун мамлакат бўйлаб кутилаётган совуқ ҳаво муносабати билан барча таълим муассасалари учун таътил 17 январга қадар узайтирилган эди. Бироқ 10 январь куни ҳукумат вилоят ҳокимликларига об-ҳаво ва муайян ҳудудлар ҳамда таълим муассасаларидаги шароитга қараб таътил жадвалини мустақил белгилашга рухсат бергани маълум бўлди.
10 январдан 11 январга ўтар кечаси аксарият вилоятлар ҳокимияти 11 январдан мактабда ўқиш қайта тиклангани ҳақида эълон қилди, совуқлар давом этаётганига қарамай, Қорақалпоғистонда 12 январдан ўқишни тиклаш режалаштирилди.
«Юксалиш» умумхалқ ҳаракати янги ҳафта олдидан мактаб ва боғчаларни очишга шошилмасликка чақирди. Бироқ ҳудудларда бу тавсияга эътибор қилинмади.
Аслида эса ҳудудлар таълим муассасаларини очишга тўлиқ тайёр эмас эди. Ота-оналар ҳам фарзандларини уйда қолдиришни тўғри деб билишди — мактабларнинг синфларида саноқли ўқувчилар бор эди, холос. Орадан бир-икки кун ўтар-ўтмас ҳокимликлар мактаб бошланишини 16-январга қолдирганликлари ҳақида хабар бера бошлади.

Хокимияты Ферганской, Бухарской, Сырдарьинской, Хорезмской и Андижанской областей вновь продлили зимние каникулы для школ и дошкольных организаций до 17 января.
В сообщении Ферганской областной администрации говорится, что в связи с сохранением холодной погоды учёба в 975 общеобразовательных школах, специализированных школах и детсадах начнётся не с 16 января, как планировалось, а на два дня позже — с 18-го. Мы писали, что эта область была единственной, где не стали торопиться открывать школы.
Похожее по тексту сообщение опубликовал хокимият Бухарской области.
Сырдарьинский хокимият сообщил, что решение отложить начало учёбы было согласовано с родителями и педагогами и учитывает необходимость защиты здоровья учащихся и сложности с транспортным сообщением в холодные дни. В регионе имеется 325 школ и 199 детсадов.
В Хорезмской области также сообщили о продлении каникул — учёба начнётся с 18 января.
В Наманганской области штаб под руководством хокима одобрил решение продлить каникулы до 17 января. В области действуют 710 общеобразовательных школ.
О продлении каникул в учебных заведениях сообщили и в Андижанской области.
Напомним, 5 января каникулы для всех образовательных учреждений в связи с ожидаемым резким похолоданием по всей стране были продлены до 17 января. Однако 10 января стало известно, что правительство разрешило властям регионов самостоятельно определять график каникул в зависимости от погоды и условий в конкретных районах и учебных заведениях.
10 января и в ночь на 11 января власти большинства областей объявили о возобновлении учёбы в школах с 11 января, несмотря на продолжающиеся морозы, в Каракалпакстане учёбу планировалось возобновить с 12 января.
Общенациональное движение «Юксалиш» призвало не торопиться с открытием школ и детсадов до начала новой недели. К нему не прислушались.
На самом деле к открытию образовательных учреждений регионы оказались готовы не полностью. Родители тоже посчитали правильным оставить детей дома — в классах школ было по несколько учеников. Спустя день-два хокимияты начали сообщать, что отложили начало учёбы до 16 января.