Пойтахтдаги 71-мактаб фоесида чироқ ўчган. Синф хоналари иссиқ ва ёруғ. 13:00 даёқ болалар йўқ эди, лекин ўқитувчиларни топиш мумкин. Директор Саодат Куканованинг «Газета.uz»га айтишича, саноқли ота-оналаргина фарзандларини мактабга юборган, шу боис дарслар ўтказилмаган.
«Уч-тўрт киши келди. Қандай қилиб дарс ўтиш мумкин?» — таъкидлади у.
Директорнинг сўзларига кўра, Мирзо Улуғбек тумани ҳокимлиги бу ҳақда хабар эълон қилган тунда ўқитувчилар ва маъмурият ота-оналарни муддат бошланиши ҳақида хабардор қила бошлаган. Бироқ об-ҳаво шароити ота-оналарнинг танловига таъсир қилди, деб ҳисоблайди Саодат Куканова.
18-сонли мактабда ҳам худди шундай манзара. Директор ўринбосари Наргиза Мадаминованинг айтишича, давомат ҳар бир синфда нолдан 11 нафаргача бўлган. Унинг сўзларига кўра, 10 январь куни кечқурун ота-оналар мактаб маъмуриятига норозилик билдиришган. Мактабнинг иккинчи кунида давомат ошмади.
18-мактабнинг синф хоналари иссиқ, ўқитувчилар ишга чиқишган ва болаларни қабул қилишга шай.
Ярим бўш коридорларда ўқувчилар юришади. Ўрта синф ўғил болалари кайфиятида мактабга тўсатдан қайтишдаги ҳайратомуз ҳиссиётлар ҳукмрон. Баъзилар таътил тугаганидан хафа. Лекин уйда ўтиришдан зерикадиганлар ҳам бор. Улар дўстларини кўришдан хурсанд — қор ва совуқ улар учун тўсиқ эмас.
Маъмурият дарсларни онлайн ўтказиш вариантини кўриб чиқмаяпти, чунки бундай топшириқ бўлгани йўқ, — дейди Наргиза Мадаминова. Директор ўринбосарининг қўшимча қилишича, синф раҳбарлари ота-оналарни фарзандларини мактабга юборишга кўндирмоқчи, лекин уларга босим ўтказмайди.
18-мактаб директор ўринбосари Наргиза Мадаминова. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».18-мактаб директор ўринбосари Наргиза Мадаминова. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz».Мактаб маъмурияти давомат масаласи ҳали ҳал этилмаганини таъкидлади, аммо объектив омиллар ҳисобга олинади. 18-сонли мактабнинг инглиз тили ўқитувчиси Анна Трофимова 12 январь куни унинг дарсларига жами 12 киши келганини, бир кун аввал атиги 8 киши қатнашганини таъкидлади.
11 январь куни ишга қайтиши унинг учун кутилмаган ҳол эмас эди, чунки жадвалга кўра дарслар ўша куни бошланиши керак. Бироқ у қандай қарор қабул қилинганидан ҳайратда қолди. Баъзи оилалар таътилда ёки пойтахтдан узоқда қариндошлариникига кетишган. Ўқитувчининг фикрича, ота-оналар тайёргарлик кўришга вақтлари бўлмаган.
Шу билан бирга, Анна Трофимова дарсларни қайта тиклаш масаласига бошқа томондан қарашни таклиф қилади. «Нега ота-оналар фарзандларининг совуқда мактабга боришларидан ғазабланишади, ахир улар эрталабдан кечгача кўчада ўйнашади, қор ўйнашади, ташриф буюришади ёки паркка боришади-ку?» — сўради у.
Соат 14:30 га яқин 64-мактабда ўқувчилар деярли йўқ. Фойе совуқроқ, лекин синфлар яхши иситилади. Мактабда таъкидланишича, чоракнинг бошланиш санасидан қатъи назар, маъмурият ўқувчиларни қайтаришга тайёр, чунки ходимлар ва ўқитувчилар таркиби аввалроқ ишга кетишган. 12 январь куни бутун мактабда давомат 70 кишидан ошмади, деди маъмурият.
«Газета.uz» мухбирлари 145-мактаб ва Успенский номидаги мусиқа мактабида ҳам бўлди. Иккала муассаса ҳам таъмирлаш учун ёпилган. Охирги мактабда ўқиш 18 январда давом этишини таъкидлади.

В фойе столичной школы №71 потушен свет. В учебных классах тепло и светло. К 13:00 детей уже нет, но в помещениях можно встретить учителей. Директор Саодат Куканова рассказала «Газете.uz», что считанные родители отправили детей в школу, поэтому занятия не проводились.
«Пришли три-четыре человека. Как урок можно проводить?» — отметила она.
По словам директора, учителя и администрация начали оповещать родителей о начале четверти в ночь, когда хокимият Мирзо-Улугбекского района опубликовал сообщение об этом. Однако на выбор родителей повлияли погодные условия, считает Саодат Куканова.
Схожая картина в школе №18. Заместитель директора Наргиза Мадаминова сказала, что посещаемость разная — от нуля до 11 детей в классе. По её словам, вечером 10 января родители выразили своё возмущение администрации школы. Во второй день учёбы посещаемость не выросла.
В классах школы №18 тепло, учителя вышли на работу и готовы принять детей.
В полупустых коридорах группами ходят учащиеся. У мальчиков средних классов палитра эмоций от внезапного возвращения на учёбу самая разная. Часть огорчена окончанием каникул. Но есть и те, кому наскучило сидеть дома. Они рады увидеть друзей — снег и морозы им не преграда.
Есть и те, кто отправился на занятия по настоянию родителей. Самым отчаянным поводом была посещаемость. «А кто потом справку будет делать?» — сатирично высказался один мальчик.
Администрация не рассматривает вариант проведения занятий онлайн, так как на это нет приказа, рассказала Наргиза Мадаминова. Замдиректора добавила, что классные руководители стараются уговорить родителей отправить детей в школу, но не давят на них.
Заместитель директора школы №18 Наргиза Мадаминова. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»
Вопрос посещаемости ещё предстоит решить, отметили в администрации школы, но объективные факторы будут учтены. Учитель английского языка школы №18 Анна Трофимова отметила, что 12 января её занятия посетили в общей сложности 12 человек, днём ранее — лишь 8.
Возвращение на работу 11 января для неё не было удивлением, так как по графику занятия должны были начаться в этот день. Однако её удивило, как принималось решение. Некоторые семьи находятся на отдыхе или в гостях у родных вдали от столицы. Родители не успели бы подготовиться, считает педагог.
В то же время Анна Трофимова предлагает посмотреть на вопрос возобновления занятий с другой стороны. «Почему родители возмущаются, что дети идут на учёбу в холод, но при этом они с утра до вечера играют на улице, играют в снежки, идут в гости или ходят в парк?» — задалась она вопросом.
Ближе к 14:30 в школе №64 учеников практически нет. В фойе прохладно, но классы отапливаются хорошо. В школе отметили, что вне зависимости от даты начала четверти администрация была готова к возвращению учеников, так как сотрудники и учительский состав вышел на работу раньше. Посещаемость всей школы 12 января составила не более 70 человек, рассказали в администрации.
Корреспонденты «Газеты.uz» также посетили школу №145 и музыкальную школу имени Успенского. Оба учреждения были закрыты на ремонт. В последней школе отметили, что учёба возобновится 18 января.