Ўзбекистонда янги Air Samarkand хусусий авиакомпанияси пайдо бўлди. Бу ҳақда Spot компания бош директорининг биринчи ўринбосари Салоҳиддин Насиров ва парвозларга хизмат кўрсатиш бошқармаси бошлиғи Светлана Исяновга таяниб хабар бермоқда.
Ташувчи Самарқанд халқаро аэропортига жойлашади. Компания транзит парвозларини амалга ошириш имкониятини яратган ҳолда йирик пересадка узелларига учишни режалаштирмоқда. Хусусан, Истанбул, Анталия, Дубай, Абу-Даби, Доҳа, Деҳли, Жидда, Москва, Санкт-Петербург, Сочи, Қозон, Екатеринбург, Самара, Тел-Авив каби 14 та мунтазам йўналиш бўйича парвозларни йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Авиачипталар нархи алоҳида эълон қилинади.
Ҳозирда компания иккита ўрта масофали Airbus А320 самолётига эга. Иккаласи ҳам full economy конфигурацияга эга: салонда 180 та эконом-класс ўриндиқлари (Y) мавжуд. Йил давомида компания бизнес-класс ўриндиқларига эга бир нечта янги А320 ва А330 самолётларини олишни режалаштирмоқда. Бу эса йўналишлар тармоғини кенгайтириш ҳамда хизмат кўрсатиш сифатини оширади, деди компания вакиллари.
«Air Samarkand лоукостер сифатида режалаштирилмаган. Биз адолатли, оқилона ва рақобатбардош нарх сиёсатига амал қиламиз. Бу, айниқса, енгил юк билан қатновчи саёҳатчилар учун арзон нархларни англатади. Тарифлар самолётда овқатланишни ўз ичига олади. Шунингдек, бортда кўнгилочар тизимни тақдим этамиз», — деди парвозларга хизмат кўрсатиш бўлими бошлиғи Светлана Исянова.
Компания Самарқанд ва унга яқин вилоятлар, жумладан, Навоий ва Бухородан потенциал йўловчи ташиш ҳажмини тахминан 4,5 млн киши деб ҳисобламоқда.
Авиакомпания кимга тегишли?
Air Samarkand савдо белгисига 2022 йилнинг 4 апрелида рўйхатдан ўтган Sam Air компанияси эгалик қилади. Асосий фаолият тури — йўловчи ҳаво транспорти. Устав капитали — 2,48 млрд сўм. Таъсисчилар сифатида Бахтиёр Шухратович Фазилов (51%) ва Баходир Исмаилович Гафуров (49%) кўрсатилган.
Бахтиёр Фазилов, шунингдек, 99 фоиз Кипрнинг Belvor Holdings компаниясига тегишли бўлган Sanoat Energetika Guruhi Enera`да миноритар улушга эгалик қилади. У Eriell Group (у асосий акционери эканлиги хабар қилинган эди) ва Enter Engineering (Ўзбекистондаги йирик EPC-пудратчилардан, акционерлари орасида — «Газпромбанк» ҳам бор) нефть-хизмат кўрсатиш компаниялари бошқаруви раиси ҳам ҳисобланади.
Бундан ташқари, у Самарқандда туристик мажмуа қурган Samarkand Touristic Centre компаниясига, шунингдек, бошқа бир қатор компанияларга ҳам эгалик қилади. Бундан ташқари, тадбиркор Самарқанд аэропортини бошқариш ҳуқуқини қўлга киритган Air Marakanda компанияси (унга иш ва хизматлар нархлари чет эл валюталарига боғланишига рухсат берилган) билан ҳам алоқадор.
Баҳодир Гафуров Ўзбекистон Хоккей федерациясининг биринчи вице-президенти ҳисобланади.
«Газета.uz» аввалроқ Самарқандда ташкил этилаётган авиакомпания лизинг асосида учта A320 самолёти ва иккита вертолёт сотиб олишни режалаштираётгани ҳақида хабар берган эди. Авиаташувчи «Умра» дастури доирасида Саудия Арабистонига парвозларни йўлга қўйишни режалаштирган. Тақдимот ролигида Air Marakanda логотипи туширилган самолётлар кўрсатилганди.

В Узбекистане появилась новая частная авиакомпания Air Samarkand. Об этом сообщает Spot со ссылкой на первого заместителя гендиректора компании Салохиддина Насирова и начальника отдела обслуживания рейсов Светлану Исянову.
Перевозчик будет базироваться в международном аэропорту Самарканда. Компания планирует летать в крупные пересадочные узлы, позволяя совершать транзитные перелёты. В частности, она планирует наладить рейсы по 14 регулярным маршрутам: Стамбул, Анталия, Дубай, Абу-Даби, Доха, Дели, Джидда, Москва, Санкт-Петербург, Сочи, Казань, Екатеринбург, Самара, а также Тель-Авив. Цены на авиабилеты будут объявлены отдельно.
Сейчас компания располагает двумя среднемагистральными самолётами Airbus А320. Оба имеют конфигурацию full economy: в салоне 180 кресел эконом-класса (Y). В течение года компания планирует получить несколько новых воздушных судов А320, включающих места бизнес-класса, и А330, которые позволят расширить маршрутную сеть и улучшить качество сервиса, сообщили представители компании.
«Air Samarkand не планируется как лоукост-перевозчик. Мы будем придерживаться справедливой, разумной и конкурентной ценовой политики. Это значит доступные тарифы, особенно для тех, кто путешествует налегке. В тарифы будет входить бортовое питание и система развлечения на борту», — рассказала начальник отдела обслуживания рейсов Светлана Исянова.
Компания оценивает потенциальный пассажиропоток из Самарканда и близлежащих областей, включая Навои и Бухару, примерно в 4,5 миллиона человек.
Кому принадлежит авиакомпания?
air samarkand, авиаперевозки
Торговым знаком Air Samarkand владеет компания Sam Air, зарегистрированная 4 апреля 2022 года. Основной вид деятельности — пассажирский воздушный транспорт. Уставной фонд — 2,48 млрд сумов. Учредителями указаны Бахтиёр Шухратович Фазылов (51%) и Баходир Исмаилович Гафуров (49%).
Бахтиёр Фазылов также владеет миноритарной долей в Sanoat Energetika Guruhi Enera, 99% которой принадлежит кипрской Belvor Holdings. Он также являлся председателем правления нефтесервисной компании Eriell Group (сообщалось, что он же — основной акционер) и Enter Engineering (один из крупнейших EPC-подрядчиков в Узбекистане).
Кроме того, он владеет компанией Samarkand Touristic Centre, которая строила туристический комплекс в Самарканде, а также рядом других компаний. Предприниматель также связан с компанией Air Marakanda, которая получила в управление аэропорт Самарканда (ей предоставлено право привязывать цены на работы и услуги к инвалюте).
Баходир Гафуров является первым вице-президентом Федерации хоккея Узбекистана.
«Газета.uz» ранее сообщала, что создаваемая авиакомпания в Самарканде планирует приобрести три самолёта A320 и два вертолёта на основе лизинга. Перевозчик планировал наладить рейсы в Саудовскую Аравию в рамках программы «Умра». В презентационном ролике был показан самолёт с логотипом Air Marakanda.