Ўзбекистоннинг бир қатор ҳудудларида электр энергия таъминотида узилишлар кузатилмоқда. Энергетика вазирлиги матбуот хизмати ушбу ҳолат сабабларини маълум қилди.
«Кунлар кескин совий бошлагандан сўнг, истеъмолчиларнинг электр энергияси ва газга бўлган талаби ҳам ортиб бормоқда. Шунингдек, совуқ кунларда магистрал газ қувурлари ва тармоқларида табиий газ босимининг ҳам кескин пасайиши кузатилмоқда. Бунинг натижасида, электр энергиясини ишлаб чиқарувчи айрим иссиқлик электр станцияларига белгиланган ҳажмлардан кам миқдорда табиий газ етиб бормоқда. Бу эса, ўз навбатида электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажмининг пасайишига олиб келмоқда», — дейилади баёнотда.
Вазирликнинг тушунтиришича, шундай ҳолларда электр энергиясини ишлаб чиқариш обектлари, юқори ва паст кучланишли электр тармоқлари, трансформатор пунктлари ҳамда подстанцияларда юкламаларнинг ортиши натижасида содир бўлиши мумкин бўлган «йирик аварияларнинг олдини олиш мақсадида айрим ҳудудларда электр таъминотида қисқа муддатли чекловлар» киритишга мажбур бўлинади.
Бундан ташқари, айрим ҳудудлардаги аҳолида табиий газ босимининг пасайиши ҳам кузатилмоқда. Таъкидланишича, ҳозирда барча ёқилғи-энергетика обектларида махсус навбатчилик штаблари ташкил этилган, мутахассислар юзага келган бу муаммоларни бартараф этиш бўйича чоралар кўрмоқда
«Истеъмолчилардан ушбу вазиятни тўғри тушунишларини сўраган ҳолда, тармоқларда юзага келиши мумкин бўлган йирик аварияларни олдини олиш ҳамда энергия ресурслари барқарорлигини таъминлаш мақсадида, имкон қадар ушбу ресурслардан тежамкорлик билан фойдаланишларини эслатиб ўтамиз», — дейилади вазирлик ахборотида.
Эҳтимолий блэкаут ҳақидаги огоҳлантириш
Фото: Troll.uz / Telegram.
Ижтимоий тармоқларда Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Миллий диспетчерлик маркази (МДМ) директори Музаффар Бобоевнинг ҳудудий электр тармоқлари корхоналари раҳбарлари, «Ҳудудий электр тармоқлари» компанияси бошқарув раиси, Энергетика вазирлиги ҳамда «Ўзэнергоинспекция»га юборган хати тарқалди. Энергетика вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz»га ушбу хатнинг ҳақиқийлигини тасдиқлади.
Хатда таъкидланишича, 9 ноябрдан бошлаб иссиқлик электр станцияларида ёғилғи таъминоти билан боғлиқ оғир ҳолат вужудга келган. Электр станцияларига 12 ноябрь куни келишилган жадвалга нисбатан 350 минг куб метр (12 МВт электр энергияси эквивалентида) камроқ газ етказиб берилган.
Тошкент ИЭСга 50 минг куб метр газ етказиб берилган бўлиб, бу келишилган жадвалдан 270 минг куб метрга кам. Станцияда энергоблоклар технологик параметрлари меъёр кўрсаткичларидан тушиши ва ускуналар шикастланишини олдини олиш мақсадида 1-сон буғ-газ қурилмаси (360 МВт) ва икки энергоблок тўхтатилган.
Оқибатда станцияда умумий электр энергияси ишлаб чиқарилиши мазут ёқилғиси ёқиш ҳисобига 500 МВт гача (белгиланган режадан 600 МВт кам) тушиб кетган. Электр энергияси балансини таъминлаш ва энергетика тизимида оғир оқибатли йирик фавқулодда авария ҳолатлари (блэкаут) юзага келишининг олдини олиш мақсадида ҳамда туман электр таъминоти корхоналари томонидан 6,10 кВ тармоқлардан киритилаётган чекловлар самарасизлиги сабабли МДМ махсус жадвалга асосан юқори кучланишли тармоқларни ўчирган. Бу чора электр энергияси истеъмоли камайтириш имконини берган.
«Юзага келган фавқулодда вазият сабаб тизимда оғир оқибатли авария ҳолатларини олдини олиш ҳамда истеъмолчилар таъминотида тартибсиз узилишларни бартараф этиш мақсадида 12 ноябрдан бошлаб алоҳида топшириқ бўлганга қадар МДМ томонидан берилаётган соатлик электр энергияси истеъмоли топшириғини қатъий бажаришингиз сўралади. МДМинг минтақавий ва ҳудудий бўлинмалари томонидан электр талаб қилинган қийматларга тушириш бўйича берилган топшириқларни бажармаслик Марказий Осиё ягона электр энергетикаси тизимида Ўзбекистон энерготизимининг айби билан йирик оқибатли аварияларга сабаб бўлиши мумкин», — дейилади марказ хатида.
Қайд этиш жоиз, 13 ноябрь куни Тошкент вилоятидаги Amirsoy тоғ-чанғи курорти ҳам электр таъминотидан узилиб қолгани, бунинг оқибатида курортдаги дор йўли ишламай қолгани ҳақида хабар берилган эди.
Энергетика вазирлиги Амирсой ҳақидаги ахборотни тасдиқлади, аммо бу ҳолат курорт электр ускуналаридаги носозлик сабаб юз берганини қайд этиб ўтди. Таъкидланишича, ҳудудий электр тармоқлари корхонаси электр энергияси етказиб беришни тўхтатмаган. 16:44 да эълон қилинган ахборотда носозликлар бартараф этилгани ва дор йўли яна ишлаётгани маълум қилинган.
2022 йилнинг 25 январь куни Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистонда электр таъминотидан оммавий узилиш юз берган эди. Ушбу аварияни ўрганиб чиққан давлатлараро комиссиянинг март ойида эълон қилинган хулосасида январдаги блэкаут Ўзбекистон энерготизимидаги узилиш оқибатида юз бергани кўрсатиб ўтилган.

В некоторых регионах Узбекистана наблюдаются перебои с подачей электроэнергии. В пресс-службе Министерства энергетики объяснили, почему это происходит.
«По мере того, как дни становятся холоднее, спрос потребителей на электроэнергию и газ увеличивается. В холодные дни также наблюдается резкое падение давления природного газа в магистральных газопроводах и сетях. В результате на некоторые тепловые электростанции, производящие электроэнергию, поступает меньше природного газа. Это, в свою очередь, приводит к снижению объёмов производства электроэнергии», — говорится в сообщении.
В Минэнерго пояснили, что в таких случаях необходимо введение «краткосрочных ограничений на подачу электроэнергии для предотвращения крупных аварий», которые могут произойти в результате повышенных нагрузок на объектах производства электроэнергии, электрических сетях высокого и низкого напряжения, трансформаторных пунктов и подстанций.
Кроме того, в некоторых регионах наблюдается снижение давления газа у потребителей. На всех топливно-энергетических объектах созданы специальные дежурные штабы, специалисты принимают меры по устранению этих проблем.
«Просим потребителей правильно понять сложившуюся ситуацию, а для предотвращения возможных крупных аварий в сетях и обеспечения стабильности поставки энергоресурсов напоминаем о необходимости использования этих ресурсов как можно более экономно», — говорится в сообщении.
Предупреждение о возможном блэкауте
Фото: Troll.uz / Telegram.
В сети также распространилось письмо начальника Национального диспетчерского центра (НДЦ) при Минэнерго Музаффара Бобоева региональным предприятиям электросетей, компании «Региональный электрические сети», Министерству энергетики и Узэнергоинспекции. Его достоверность подтвердили «Газете.uz» в пресс-службе Минэнерго.
В письме отмечается, что с 9 ноября возникли проблемы с поставкой топлива на теплоэлектростанции. 12 ноября на электростанции поставлялось на 350 тысяч кубометров газа в час (что эквивалентно 1200 МВт электроэнергии) меньше, чем было запланировано.
На Ташкентскую ТЭС поставлялось 50 тысяч кубометров газа, что на 270 тысяч кубометров меньше запланированных показателей. Чтобы не допустить снижения технологических параметров энергоблоков ниже нормативных параметров и повреждения оборудования, была остановлена работа парогазовой установки №1 (360 МВт) и двух энергоблоков.
В результате суммарная выработка электроэнергии на станции снизилась до 500 МВт (на 600 МВт меньше плана) за счет сжигания мазута. Для обеспечения баланса электроэнергии и предотвращения возникновения крупных аварий в энергосистеме, а также в связи с неэффективностью ограничений, введенных районными электроснабжающими предприятиями на сетях 6,10 кВ, Национальный диспетчерский центр по графику отключал высоковольтные линии. Это позволило снизить потребление электроэнергии.
«В целях недопущения серьезных аварий (блэкаутов) в системе из-за возникновения аварийной ситуации и устранения беспорядочных перебоев в электроснабжении потребителей просим с 12 ноября строго выполнять поручение о почасовом потреблении электроэнергии, выдаваемое ГУП „НДЦ“, до тех пор, пока не поступит отдельное поручение. Невыполнение поставленных региональными и территориальными подразделениями НДЦ задач по снижению потребления электроэнергии до требуемых значений может привести к авариям с крупными последствиями в Объединённой энергетической системе Центральной Азии по вине энергосистемы Узбекистана», — говорится в письме.
13 ноября также появились сообщения об отключении электроэнергии на горнолыжном курорте Amirsoy в Ташкентской области, из-за чего остановилась канатная дорога.
В Минэнерго подтвердили эту информацию, но указали, что отключение произошло из-за неисправности электрооборудования курорта. Региональное предприятие электросетей не прерывало поставку электроэнергии. В сообщении, опубликованном в 16:44, говорится об устранении неисправности и возобновлении работы канатной дороги.
25 января в Узбекистане, Казахстане и Кыргызстане произошло масштабное отключение электроэнергии. В марте межгосударственная комиссия выяснила, что это произошло из-за отключений в энергосистеме Узбекистана.