Россия мудофаа вазири Сергей Шойгу Россиянинг Украина ҳудудидаги бирлашган қўшинлар гуруҳи қўмондони Сергей Суровикиннинг Днепрнинг чап қирғоғи бўйлаб Херсон вилоятида мудофаани ташкил этиш таклифига рози бўлди, деб хабар беради «РИА Новости».
«Херсон ва унга туташ аҳоли пунктлари тўлиқ таъминлана ва фаолият юрита олмайди, одамлар ҳаёти мунтазам равишда хавф остида», — деди Сергей Суровикин.
«Бунинг жуда қийин қарор эканини тушунаман. Шу билан бирга, биз, энг асосийси, ҳарбий хизматчиларимизнинг ҳаётини ва умуман ўнг қирғоқдаги чекланган ҳудудда ушлаб туриш истиқболсиз бўлган қўшин гуруҳларининг жанговар самарадорлигини сақлаб қоламиз. Бундан ташқари, куч ва воситаларнинг бир қисми операция зонасининг бошқа йўналишларидаги фаол ҳаракатлар, шу жумладан ҳужумкор ҳаракатлар учун озод қилинади», — деди қўмондон.
Сергей Суровикиннинг аниқлик киритишича, «қўшинларнинг манёври яқин орада амалга оширилади, қўшинлар ва бўлинмалар Днепр дарёсининг чап қирғоғида мудофаа чизиғи ва муҳандислик нуқтаи назаридан тайёрланган позицияларни эгаллайди».
Шунингдек, у аввалроқ эълон қилинган эвакуация вақтида минтақадан 115 мингдан ортиқ одамни олиб чиқишга эришилганини қўшимча қилди.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ойи охирида Россия ўзини мустақил деб эълон қилган Луганск ва Донецк халқ республикалари, шунингдек, босиб олинган Украинанинг Запорожье ва Херсон вилоятларида ўзининг федерал субъектлари таркибига кириши бўйича референдумлар ўтказган эди. Орадан бир неча кун ўтиб, қўшилиш тўғрисидаги битимлар имзоланди.

Министр обороны России Сергей Шойгу согласился с предложением командующего объединенной группировкой российских войск Сергея Суровикина организовать оборону в Херсонской области по левому берегу Днепра, сообщило РИА Новости.
«Херсон и прилегающие населенные пункты не могут полноценно снабжаться и функционировать, жизни людей постоянно в опасности», — заявил Сергей Суровикин.
«Понимаю, что это очень непростое решение. В то же время мы сохраним, самое главное, жизни наших военнослужащих и в целом боеспособность группировки войск, держать которую на правом берегу в ограниченном районе бесперспективно. Кроме того, высвободится часть сил и средств, которая будет задействована для активных действий, в том числе наступательного порядка, на других направлениях в зоне проведения операции», — заявил командующий.
Сергей Суровикин уточнил, что «маневр войск будет осуществлен в ближайшие сроки, соединения и части займут подготовленные в инженерном отношении оборонительные рубежи и позиции на левом берегу реки Днепр».
Он также добавил, что из региона во время эвакуации, объявленной ранее, удалось вывезти более 115 тысяч человек.
С украинской стороны одним из первых это заявление прокомментировал советник Офиса президента Алексей Арестович в интервью журналистке Юлии Латыниной.
«Хочу подчеркнуть и буду подчеркивать: никакого вывода войск с правого берега [Днепра] нет. Они не отводятся. Их выбили украинские Вооруженные силы — тяжелейшим кровавым трудом, с потерями, с методичным прогрызанием обороны в очень непростых, тяжелейших условиях. Это закономерный исход», — заявил он.
Напомним, в конце сентября Россия провела референдумы в самопровозглашенных Луганской и Донецкой народных республиках, а также на захваченных территориях Запорожской и Херсонской областей Украины о вхождении в ее состав в качестве субъектов федерации. Договоры о присоединении были подписаны спустя несколько дней.