31 октябрь куни Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси томонидан «Ватан сарҳадларини ҳимоя қилиш борасида чегара қўшинлари, мудофаа, божхона хизмати, ички ишлар органлари ва маҳаллалар ўзаро ҳамкорлигининг асосий йўналишлари: тажриба, самаралар ва истиқболдаги вазифалар» мавзусида давра суҳбати ўтказилди, дея хабар қилди парламент юқори палатаси матбуот хизмати.
Унда ДХХ Чегара қўшинлари, Мудофаа, Ички ишлар вазирликлари ҳамда Давлат божхона қўмитаси вакиллари ҳам иштирок этди.
«Қўшни давлатларда юзага келаётган кескин ижтимоий-сиёсий вазиятнинг мамлакатимизга таъсирининг олдини олиш, тезкор-криминоген ва ижтимоий-сиёсий вазият барқарорлигини сақлаш, аҳоли тинчлиги ва осойишталигини таъминлаш, турли кўринишдаги жиноят ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш мақсадида Ички ишлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, Миллий гвардия ва Мудофаа вазирлиги ходимларидан иборат 120 та „мобил гуруҳлар“ фаолияти ташкил этилган», — дея қайд этилди тадбирда.
Бундан ташқари, Сенат матбуот хизматининг маълум қилишича, жорий йил март ҳамда август ойларида 1,6 млн киши истиқомат қилаётган чегарадош аҳоли масканларида «Чегара-тозалаш» тезкор-профилактик тадбирлар ўтказилган.
Чўпон, овчи ва ўрмон хўжалиги ходимларини жалб қилган ҳолда 2022 йилнинг ўтган даври давомида чегараолди, тоғли ва бориш қийин бўлган ҳудудларда 2 154 маротаба развед-қидирув тадбирлари ўтказилди.
Эслатиб ўтамиз, август ойида Афғонистоннинг 24 нафар фуқароси Сурхондарё вилоятидаги Амударёдаги Пайғамбар оролига қизилмия илдизини ноқонуний олиб чиқиб кетиш учун киргани ҳақида хабар берилган эди. Улар Ўзбекистон чегарачиларига қаршилик кўрсатган ва сўнгра қўлга олинган. Тўқнашув чоғида Афғонистоннинг икки фуқароси ҳалок бўлди, олти нафари яраланди. Шундан сўнг Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги «ҳар икки томонда ҳам алоҳида қоидабузарликларга йўл қўйилгани, бу ҳудудда кескинликка олиб келганини» маълум қилди.

Комитет Сената Олий Мажлиса Узбекистана по вопросам обороны и безопасности 31 октября провел «круглый стол» по основным направлениям взаимодействия силовых ведомств и местных органов самоуправления при защите границ, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
В нем приняли участие сенаторы и руководящие сотрудники Пограничных войск Службы государственной безопасности, министерств обороны и внутренних дел и Государственного таможенного комитета.
На мероприятии говорилось, что для «предупреждения воздействия на нашу страну напряженной социально-политической ситуации, сложившейся в соседних государствах, […] организована деятельность 120 „мобильных групп“, состоящих из сотрудников Министерства внутренних дел, Службы государственной безопасности, Национальной гвардии и Министерства обороны».
Эти группы должны обеспечивать поддержание стабильности оперативно-криминогенной и социально-политической обстановки, предупреждения преступлений и правонарушений на приграничных территориях Узбекистана.
Кроме того, по данным пресс-службы Сената, в марте и августе этого года во всех приграничных населенных пунктах, где проживает 1,6 миллиона человек, были проведены оперативно-профилактические мероприятия «Чегара-тозалаш».
Представители силовых служб совместно с охотниками и работниками лесхозов в приграничных, горных и труднодоступных районах провели 2154 разведывательно-поисковых мероприятий «для сохранности границы Узбекистана от проникновения различных деструктивных группировок», говорится в сообщении.
Напомним, в августе сообщалось, что группа из 24 граждан Афганистана высадилась на остров Арал Пайгамбар на Амударье в Сурхандарьинской области для незаконной добычи корня солодки. Они оказали сопротивление пограничникам Узбекистана и были задержаны. В ходе конфликта погибли двое граждан Афганистана, шестеро получили ранения. В Министерстве иностранных дел Узбекистана тогда заявили, что «с обеих сторон были допущены отдельные нарушения, приведшие к напряженности в этом районе».