28 октябрь, жума куни ижтимоий тармоқларда Ўзбекистон президенти Администрацияси раҳбари Сардор Умурзаковнинг вазирлик ва идоралар раҳбарлари билан иссиқхоналарни газ таъминотидан узиб қўйиш бўйича йиғилишидаги нутқидан парча акс этган аудиоёзув тарқалди.
Аввалроқ «Газета.uz» иссиқхоналари огоҳлантиришсиз газдан узилган турли вилоят тадбиркорлари Тошкент марказига тўпланганидан кейин президент вазиятга аралашгани, шундан сўнг газ яна улангани ҳақида ёзганди. Ўшанда жами 268 та иссиқхона газдан узилганди.
«Ҳозир энг долзарб, маҳсулот пишаётган пайт иссиқхоналарда. Тақа-тақ иссиқхоналарни газдан узиш… Ҳозир қайси даврда яшаяпмиз?», — дейилади ПА раҳбарининг аудиосида.
«Давлат раҳбаримиз куйиниб „инсон қадри, инсон қадри, инсон қадри“, деяптилар. Бизда инсон қадри қани? Тадбиркор қадри қани? Киритилган [инвестиция қилинган] пул қадри қани? Қайси бир иссиқхоначининг дарди эшитилди? Қайси тадбиркорнинг муаммосига ечим топилди? Фақат „у ёққа бор, бу ёққа бор“», — деди Сардор Умурзаков.
Ҳудудлардан келган иссиқхона эгалари олдиндан тўловни амалга оширган бўлсада, газ таъминоти корхоналари огоҳлантиришсиз газни узиб қўйганидан шикоят қилди. Унинг таъкидлашича, газ узилиш ҳолатлари «ҳаққоний, адолатли эътирозларга» сабаб бўлди.
Президент Администрацияси раҳбари иссиқхоналарга газ таъминотини ўчириб қўйган мансабдор шахсларнинг ҳаракатини «давлат хавфсизлигига таҳдид» сифатида баҳолаб, атиги 1,5 фоиз газ тежалганини, бунинг эвазига экспорт ва иш ўринлари «ўлдирилганини» таъкидлади.
Сардор Умурзаков экспорт масаласи жуда долзарб эканини таъкидлаб, «ҳар бир доллар, ҳар бир цент, ҳар бир килограмм маҳсулот» муҳимлигини қайд этди.
«Яна нима эмиш, тадбиркор ёмон, иссиқхоначи ёмон, ким яхши бўлмаса? Энг жавоб беролмайдиган, заиф қатламни қурбон қилдик. 1,5 фоиз газни, майли, иқтисод қилдик. Бунинг эвазига экспортни „ўлдирдингиз“, иш жойларини „ўлдирдингиз“, кредит олган тадбиркорларни кредитини тўлаттира олмай банкротга учраттирдингиз. Булар энди нима қилади? Ким бунга жавоб беради? Мен ҳозир Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) раҳбарларини бежиз чақирганим йўқ. Бу давлат хавфсизлигига таҳдид қиляпти ёки нотўғрими? Эртага экспортни давлатга ким тиклайди? Тадбиркорга даромадни ким тиклаб беради? Кредитини ким қайтариб беради?», — деган аудиоёзувда ПА раҳбари.
Йиғилишда газ таъминоти узилишидан асосан Бухоро, шунингдек, Навоий, Самарқанд ва Тошкент вилоятлари тадбиркорлари жабр кўраётгани таъкидланди. Сардор Умурзаков президент Администрациясининг Назорат инспекцияси бошлиғи Саидлазиз Саидкаримов (Умурзаков келганидан кейин бу лавозимга август ойида тайинланган), Ҳисоб палатаси биринчи ўринбосари Баҳодир Тўрабов ва бош прокурор Ниғматилла Йўлдошевга «Худудгазтаъминот» корхонасининг тўртта ҳудудий бошқармаси бошлиқлари ишини ўрганиш бўйича топшириқ берди.
«Нимага асосан қилди [газдан узди], фаолиятини текшириб берасизлар. Агар битта кичкина жиноят аломати бўлса, сўрамасдан жиноий жавобгарликка тортасизлар. Қонун доирасида. Менга ёзиб берасизлар: Огоҳлантириш, ҳайфсан, қанақа ҳайфсан, қанақа огоҳлантириш. «Проста так» биронтаси қутилмаслиги керак. «Показания»ни раҳбарига берса, раҳбарини ҳам тортасиз. Раисми у, муовунми у, ким бўлишидан қатъий назар», — дея огоҳлантирди Умурзаков.
Унинг сўзларига кўра, фақат ушбу ҳудудлардаги иссиқхоналарда 10 мингга яқин аҳоли доимий даромад билан таъминланган бўлса, уларнинг оилалари билан ҳисобласа, гап 50 минг киши ҳақида кетмоқда.
«50 минг одам норози. 50 мингтаси камбағаллик даражасигача тушиб кетади. Эртага 50 мингтаси кўчага чиқади…», — деди у.
Президент Администрацияси раҳбари газнинг ҳақиқий ўғриланиши ёқилғи қуйиш шохобчаларида содир бўлаётганини таъкидлади.
«Вақти келди, ҳаммасини кўтариш керак, ҳаммасини жиноий жавобгарликка тортиш керак. Ҳаммаси қонун олдида жавоб бериши керак. Қачонгача булар газни ўғрилайди?», — деди Сардор Умурзаков.
«Нариги ёқда ҳалол, пешана терини тўкиб, «риск»ка бориб, кредит олиб, ускуна олиб келиб, иссиқхонада маҳсулот етиштириб, ҳалол меҳнат қилаётганлар орқасидан 10 мингта одамни қозони қайнаяпти. Бу фақат [газ таъминоти] тўхтатилгани, тўхтатилмагани қанча? А булар демак қийналиши керак, нонсиз қолиши керак, камбағалликка тушиб кетиши керак [шундайми?]», — дея давом эттирди Умурзаков.
Президент Администрацияси раҳбари барча газ қуйиш шохобчаларини «кимга тегишли бўлишидан қатъий назар» ўрганиш ва «ўғирланган газни тийинигача тиклатиш» бўйича топшириқ берди.
Шундан сўнг аудиоёзувдаги яна бир бошқа овоз ўша вақтда 48 та иссиқхонага газ таъминоти тиклангани ва бу борадаги ишлар давом эттирилгани ҳақида маълумот берди.
«Сиз менга бугун кафолат хати ёзиб берасиз. Тагига рўйхат қилиб, ҳар битта иссиқхонани номи билан ёзиб чиқасиз. Биттаси [газ таъминотисиз] қолиб кетса, мендан хафа бўлманг», — дея уни огоҳлантирди Умурзаков.

В пятницу в социальных сетях распространилась аудиозапись с отрывком записи речи главы Администрации президента Узбекистана Сардора Умурзакова со встречи с руководителями министерств и ведомств по поводу отключения теплиц от газоснабжения.
«Газета.uz» писала, что после того, как предприниматели из разных регионов, чьи теплицы были без предупреждения отключены от газа, собрались в центре Ташкента, в ситуацию вмешался президент, после чего газ подключили заново. Всего отключено было 268 теплиц.
«Сейчас самое актуальное время, когда созревает продукция в теплицах. Как можно отключить теплицы от газа? В какое время мы живём?» — заявляет на записи глава АП.
«Глава нашего государства печётся и говорит: „достоинство человека, достоинство человека, достоинство человека“. А где у нас достоинство человека? Где достоинство предпринимателя? Где достоинство вложенных денег? Услышана ли боль какого-либо владельца теплицы? Найдено ли решение проблемы какого-либо предпринимателя? Только [говорят]: „иди туда, иди сюда“», — заявил он.
Владельцы теплиц, прибывшие из регионов, жаловались, что газоснабжающие предприятия отключили их от топлива без предупреждения, хотя некоторые из них внесли предоплату. Он заявил, что отключение газа вызвало «настоящие, справедливые претензии».
Руководитель АП расценил действия чиновников, отключивших подачу газа теплицам, как «угрозу национальной безопасности», отметив, что за счёт этого было сэкономлено всего 1,5% газа, при этом экспорт и рабочие места «были убиты».
Сардор Умурзаков подчеркнул, что вопрос экспорта является очень актуальным, ответив важность «каждого доллара, каждого цента, каждого килограмма продукции».
«Ещё говорят, что предприниматель плохой, тепличник плохой. А кто тогда хороший? Сотрудник [предприятия газоснабжения], который применил силу? Мы решили принести в жертву самый слабый слой [- предпринимателей], который не способен дать отпор. Хорошо, вы сэкономили 1,5% газа. Но за счёт этого вы „убили“ экспорт, „убили“ рабочие места, обанкротили [предпринимателей], которые взяли кредит и теперь не смогут расплатиться. Что они теперь будут делать? Кто ответит за это? Я не зря сейчас вызвал руководителей Службы государственной безопасности (СГБ). Это сейчас угрожает национальной безопасности, или неправильно? Кто завтра восстановит экспорт государству? Кто восстановит доход предпринимателя, кто вернёт их кредит?» — сказал он.
На встрече отмечалось, что в основном от подачи газа пострадали предприниматели из Бухарской области, а также Навоийской, Самаркандской и Ташкентской областей. Сардор Умурзаков поручил начальнику Контрольной инспекции Администрации президента Саидлазизу Саидкаримову (назначен на эту должность в августе после прихода Умурзакова), первому заместителю Счётной палаты Баходиру Турабову и генеральному прокурору Нигматилле Юлдашеву изучить действия начальников четырёх областных управлений предприятия «Худудгазтаъминот».
«На основе чего они [приняли решение об отключении газа], проверьте их деятельность. Если есть хоть малейший признак преступления, привлечёте их к уголовной ответственности, не спрашивая. В рамках закона. Вы написали: предупреждение, выговор… Какой выговор? Какое предупреждение? Просто так никто не должен отделаться. Если они дадут показания [против] своего руководителя, привлечёте [к ответственности] и руководителя. Неважно, кто это: председатель или заместитель», — предупредил глава администрации.
По его словам, только в теплицах указанных областей постоянным источником дохода было обеспечено около 10 тысяч жителей, а с учётом их семей речь идёт о 50 тысячах человек.
«50 тысяч людей недовольны. 50 тысяч людей упадут до уровня бедности. 50 тысяч людей завтра выйдут на улицу…», — сказал он.
Глава АП отметил, что настоящие хищения и потери газа происходят на газовых заправках.
«Пришло время поднять всё это и привлечь их до уголовной ответственности. Все они должны ответить перед законом. До каких пор они будут воровать газ?» — заявил Сардор Умурзаков.
Он продолжил, что «благодаря людям, которые работают честно, [зарабатывают] трудом и потом, идут на риск, берут кредит, привозят оборудование, создают теплицы, производят продукцию, „кипит котел“ у 10 тысяч человек. Сейчас речь идёт о тех, кто приостановил деятельность. Но сколько ещё не приостановивших деятельность? И теперь они тоже должны страдать, остаться без хлеба, спуститься в бедность».
Глава Администрации президента поручил изучить все газовые заправки, «независимо от того, кому они принадлежат», и «заставить восстановить каждый тийин с украденного газа».
После этого другой голос на записи доложил о восстановлении на тот момент газоснабжения 48 теплиц и продолжении этой работы.
«Сегодня напишите мне гарантийное письмо, под которым укажите название каждой теплицы. Даже если одна [теплица] останется [не подключённой к газу], на меня не обижайтесь», — обратился к нему Умурзаков.