Швеция бош вазири Ульф Кристерссон НАТО бош котиби Йенс Столтенберг билан ўтказган матбуот анжуманида алянснинг деярли барча давлатлари Швеция ва Финляндиянинг Шимолий Атлантика альянсига аъзо бўлишини ратификация қилганини маълум қилди.
Йенс Столтенберг, ўз навбатида, Швеция ва Финляндияни қўллаб-қувватлашга ваъда берди. «Иттифоқчилар Швеция ва Финляндияни қўллаб-қувватламаслигини тасаввур қилиб бўлмайди», — деди НАТО бош котиби.
Бундан ташқари, Столтенберг альянснинг кўплаб аъзо давлатлари потенциал янги аъзоларга хавфсизлик кафолатларини берганини таъкидлади.
НАТО Парламент Ассамблеяси сайтида хабар қилинишича, Швеция ва Финляндиянинг НАТОга киришини ҳали тасдиқламаган охирги икки давлат бўлган Венгрия ва Туркия яқинда альянсга янги аъзоларни қабул қилишни ратификация қилиши кутилмоқда.

Премьер-министр Швеции Ульф Кристерссон на пресс-конференции с генеральным секретарем Североатлантического альянса Йенсом Столтенбергом сообщил, что почти все страны альянса ратифицировали вступление Швеции и Финляндии в НАТО.
Йенс Столтенберг, в свою очередь, пообещал поддержку Швеции и Финляндии. «Это немыслимо, чтобы союзники не поддерживали Швецию и Финляндию, если они окажутся под каким-либо давлением», — заявил генсек НАТО.
Кроме того, Столтенберг отметил, что многие страны-члены альянса предоставили потенциальным новым членам гарантии безопасности.
На сайте Парламентской ассамблеи НАТО сообщается, что в ближайшее время ратифицировать принятие в альянс новых членов предстоит Венгрии и Турции, последним двум странам, которые еще не утвердили вступление в НАТО Швеции и Финляндии.