Ўзбекистон президентининг қарори билан Сурхондарё вилояти ҳокими Т.Боболовга жарима интизомий жазо чораси қўлланилди. Бу ҳақда президент матбуот котиби Шерзод Асадов сешанба куни маълум қилди.
Хабарда айтилишича, чора «ўз фаолиятини давлат сиёсати ва амалга оширилаётган ислоҳотларга мос равишда ташкил этмагани, ҳокимларга қўйиладиган талабларга риоя этмасдан мажлис қатнашчиларини ҳақорат қилганлиги ва бу билан кенг жамоатчиликнинг норозилигига сабаб бўлгани учун» қўлланилган.
Август ойи охирида тармоқларда Сурхондарё ҳокими Тўра Боболов Ангор туман прокурори Сирожиддин Рамазоновни ҳақорат қилгани акс этган аудио тарқалган эди. Вилоят ҳокимлиги «мазкур йиғилиш танқидий руҳда ўтганлиги сабабли вилоят ҳокими асабий ҳолатда гапиришга мажбур бўлган»ини маълум қилди.
Сентябрь ойи бошида президент вилоятдаги барча мактабларда қурилиш ва таъмирлаш ишлари тугалланмагани учун ҳокимни ишдан бўшатиш билан таҳдид қилган эди. Шавкат Мирзиёев Ангор тумани прокурори билан бўлган суҳбатга тўхталиб, «Агар чарчаган бўлсангиз, сизни ҳам лавозимингиздан четлатаман», деди.
Кўп ўтмай, Тўра Боболовнинг Қизириқ тумани ҳокими ва кластер раҳбарини қўпол равишда қоралаган янги аудиоёзув пайдо бўлди. Ҳокимлик ёзув январ ойида олинганини маълум қилди ва суҳбат чоғида ҳокимнинг асабий ҳолатини яна бир бор қайд этди.

Решением президента Узбекистана Шавката Мирзиёева хоким Сурхандарьинской области Тура Боболов привлечён к дисциплинарному взысканию в виде штрафа. Об этом во вторник сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
В сообщении говорится, что санкция применена за несоответствие организации деятельности хокима «политике государства и осуществляемым реформам», «несоблюдение требований, установленным к хокимам и оскорбление участников заседания, что вызвало недовольство широкой общественности». УзА пишет, что штраф составляет 40% заработной платы.
В конце августа в интернете распространилось аудио, на котором Тура Боболов оскорбляет прокурора Ангорского района Сирожиддина Рамазонова. В хокимияте области тогда подтвердили, что на записи голос хокима, но заявили, что она неверно интерпретируется. «Хоким области был вынужден разговаривать в нервном состоянии, поскольку встреча проходила в критическом ключе», — попытались объяснить его высказывания в администрации.
В начале сентября президент пригрозил хокиму увольнением за то, что не во всех школах области были завершены строительно-ремонтные работы. Упоминая его разговор с прокурором Ангорского района, Шавкат Мирзиёев сказал: «Если устал, то я тебя тоже сниму с должности».
Вскоре появилась новая запись с голосом Туры Боболова, на которой он грубо отчитывает хокима Кызырыкского района и руководителя кластера. В хокимияте сообщили, что запись была сделана в январе и снова отметили нервное состояние хокима в момент разговора.