Ижтимоий тармоқларда Россиянинг «Мир» тўлов тизимининг Ўзбекистондаги карталари эгалари банкоматлар карталарга хизмат кўрсатишни тўхтатгани ҳақида хабар беришди.
Ягона республика процессинг маркази (Uzcard бренди) «Газета.uz»га 23 сентябрь куни соат 9:00 дан бошлаб банкомат ва терминалларда «Мир» карталарига хизмат кўрсатиш тўхтатилганини тасдиқлади.
Компания Uzcard инфратузилмасида Uzcard — «Мир» кобейж карталарига (бир вақтнинг ўзида иккита тизим билан ишлайдиган карталар) нормал хизмат кўрсатилишини маълум қилди. Чекловлар фақат Ўзбекистондан ташқарида чиқарилган «Мир» карталарига, шунингдек, хориждаги Uzcard — «Мир» қўшма карталарига тегишли.
Айни пайтда Uzcard — «Мир» қўшма карталарини чиқараётган банклар бу ҳақдаги маълумотларни ўз веб-сайтларидан олиб ташлашни бошлади. 21 сентябрдан бошлаб Туронбанк, Микрокредитбанк ва Халқ банки бундай карталарни чиқариш бўлимларини олиб ташлади.
Пайшанба куни Туронбанк call-маркази «Газета.uz»га «тизимнинг техник муаммоси» билан боғлиқлигини маълум қилган, бироқ улар қачон якунланишини очиқламади.
Uzcard — «Мир» қўшма карталари ҳақидаги маълумотлар Ўзмиллийбанк, «Алоқабанк» ва «Қишлоқ қурилиш банк» сайтларида ҳамон сақланиб қолган.
Жорий ҳафта Қозоғистон, Арманистон, Туркия ва Вьетнамдаги айрим банклар АҚШ Молия вазирлигининг иккиламчи санкциялар хавфи ҳақида огоҳлантириши муносабати билан Мир карталари хизматини чеклаганди.
Ўзбекистон Марказий банки «Газета. uz»нинг бир неча бор сўровларига қарамай, ҳозирча вазиятга изоҳ бермади.

Владельцы карт российской платёжной системы «Мир» в Узбекистане сообщают в социальных сетях, что банкоматы перестали обслуживание карт.
В Едином общереспубликанском процессинговом центре (бренд Uzcard) «Газете.uz» подтвердили, что 23 сентября c 9:00 приостановлено обслуживание карт «Мир» в банкоматах и терминалах — «из-за необходимых технических процедур на стороне участника платёжной системы Uzcard».
В компании заявили, что кобейджинговые карты Uzcard — «Мир» (карты, одновременно работающие с двумя системами) обслуживаются в штатном режиме в инфраструктуре Uzcard. Ограничения коснулись только карт «Мир», выпущенных не в Узбекистане, а также кобейджинговых карт Uzcard — «Мир» за границей.
Тем временем, банки, которые занимаются выпуском кобейджинговых карт Uzcard — «Мир», начали удалять информацию об этом со своих сайтов. С 21 сентября «Туробанк», «Микрокредитбанк» и Народный банк («Халк банки») удалили разделы о выпуске таких карт.
В колл-центре «Туронбанка» в четверг «Газете.uz» сообщили, что это связано с «техническими работами системы», но не указали, когда они завершатся.
Информация о кобейджинговых картах Uzcard — «Мир» пока остаётся на сайтах НБУ, «Алокабанка» и «Кишлок курилиш банка».
ЕОПЦ уже второй раз с начала года временно приостанавливает обслуживание карт «Мир». В марте Uzcard на пять дней прекращала работу с ними, ссылаясь на технические причины, — при этом кобейджинговые карты принимались в обычном режиме, отмечает Spot.
На этой неделе некоторые банки Казахстана, Армении, Турции и Вьетнама ограничили обслуживание карт «Мир» на фоне предупреждения Минфина США о рисках вторичных санкций.
Центробанк Узбекистана пока не комментировал ситуацию, несмотря на неоднократные запросы «Газеты.uz».