23 июнь куни Андижон вилоятининг Бўстон туманидаги «Бўз Иқбол чорваси» МЧЖ раҳбари Н.С. ферма даласида дарахтга осилган ҳолда топилди. Марҳумнинг синглиси Наргизахон Сатторова «Дарё»га акасининг ўз жонига қасд қилишига олиб келиши мумкин бўлган сабаблар ҳақида сўзлаб берди.
Унинг сўзларига кўра, у акаси билан бизнес-шерик бўлган. У «Бўз Иқбол чорваси» МЧЖнинг маиший техника савдоси бўйича таъсисчиси, акаси эса жамият раҳбари сифатида ишлаган. 2021 йил ноябрь ойида компания мактабгача таълим ташкилотлари (МТТ) учун озиқ-овқат маҳсулотлари етказиб берувчига айланган.
«Мен шу ишни бекор қилибсиз, пулларини вақтида тушириб бермайди, дедим. У эса „йўқ ҳамма тўловлар вақтида бўларкан“, деб ишларни бошлади. Ўзимизнинг фермадан янги сут маҳсулотлари, қўшнимизнинг қолипли нон ишлаб чиқариш цехидан нон ва жаҳон бозоридан энг яхши маҳсулотларни олиб келиб ташкилотларга тарқатардик. Бу ишга жуда катта пул тиккан эди», — деди у.
Наргизахон Сатторованинг ишонтиришича, ишлаган етти ой давомида боғчалар атиги уч-тўрт ойга тўлиқ пул ўтказган. Шу билан бирга, МТТлар билан ишлаган бутун давр мобайнида компания фойда олмаган ва болалар боғчаларининг қарзлари ортишни бошлаган.
«Шунда бу ишни тугатишимиз кераклигини айтдим. Акам эса таъминотчиликни бирданига тўхтатсак МТТлардан ҳақимизни ололмай қолишимизни билдирди», — деди у.
Аёлнинг айтишича, боғча мудирлари ўз эҳтиёжлари учун дўкондан харид қилиб, қарзларини мактабгача таълим муассасаси номига қўшиб ёздириб кетган ва уни вақтида қайтаришни истамаган.
«Акам бундай номаъқулчиликларни ҳазм қилолмади. Акам вафотигача бўлган муддатда ҳеч бир боғчага бориб қарзини беришларини сўраб оёқ тираб олмаганди. Бундан ташқари акам Асрор исмли шахсдан 1500 доллар қарз бўлиб қолган. Шу йигит акамнинг ўлимидан бир кун аввал уйга икки марта ўша пулни сўраб келган экан. Яна бир йигитда эса акамнинг 20 минг доллар ҳақи бўлган, у пулни бермай қочиб юрган. Бир тарафдан шу муаммолар, бир тарафдан мактабгача таълим ташкилотларидаги ҳолатлар акамни анча ўйлантириб қўйган», — деди Наргизахон Сатторова.
Наргизахон Сатторова Россиядан Ўзбекистонга қайтгач, акаси ўз жонига қасд қилиши мумкинлигига ишона олмаган, бироқ, одамлар бунга юқорида айтилган муаммолар сабаб бўлганини айтишган.
«Ўша куни 1500 долларни олдим-у акам қарз бўлиб қолган йигитнинг уйига олиб бориб бердим. Кейин МТТ мудиралари олдига бориб қарздорликлари бўйича барча ҳужжатларни кўрсатдим. Уларнинг айтишича, биз маҳсулот нархларини сунъий равишда ошириб олибмиз. Шунинг учун улар бу пулларни ҳали бери тўламоқчи эмас экан», — деди марҳумнинг синглиси.
Корхона таъсисчисининг айтишича, боғчаларнинг марҳумдан 600 млн сўмдан ортиқ қарзи бўлган. Маблағларнинг қайтарилишидан умидини узган акаси дўконда иш тўхтаб қолмаслиги учун банкдан кредит олган.
«Менда барча ҳужжатлар бор. Бозорда гўшт нархи 70 минг сўм бўлганда МТТларга 65 минг сўмдан тарқатганмиз. Умуман олганда барча маҳсулотларни жуда арзон нархларда берардик. Мана акам вафот этганига бир ойдан ошди. Лекин биз билан ҳамкорлик қилган ташкилот мудираларнинг бирортаси ҳам хонадонимизга ҳамдардлик билдириш учун келмади. Шу кунга қадар 30 та мактабгача таълим муассасасидан фақатгина 4 таси қарзларини олиб келиб берди. МТТларнинг жами қарзи 600 миллионга яқин эди. Акам пуллар унмагач, таъминот тўхтаб қолмасин, деб банкдан кредит ҳам олган экан», — деди у.
Наргизахон Сатторова нафақат акасининг пулларини қайтариб бериш, балки келажакда шундай муаммолар ортидан ҳеч бир таъминотчи тадбиркор ўз жонига қасд қилмасин деб, бўлиб ўтган воқеа ҳақида омма олдида гапиришга қарор қилганини таъкидлади.
Мактабгача таълим вазирлиги матбуот котиби Мавлюда Асқархўжаеванинг маълум қилишича, 13 июль куни ишчи гуруҳ муаммони ўрганиб, «Бўз Иқбол чорваси» ва туман мактабгача таълим бўлими ўртасида озиқ-овқат маҳсулотларини етказиб бериш бўйича 925,6 млн сўмлик шартномалар тузилгани аниқланган. Унинг таъкидлашича, туман бўлими барча 925,6 млн сўмни корхона ҳисобига ўтказган.
Ишчи гуруҳ томонидан етказиб берувчи корхона ва мактабгача таълим бўлими ўртасида тузилган шартномалар ва тўлов муносабатларининг қонунийлигига ҳуқуқий баҳо бериш мақсадида ҳужжатлар Бўстон тумани прокуратурасига юборилди.
«Аммо, ўрганиш ва тергов жараёнлари тугатилмасидан марҳумнинг қариндошлари томонидан турли видео мурожаатлар тарқалмоқда. Ҳурматли журналист ва блогерлар, ҳолатга ҳуқуқий баҳо берилмагунига қадар хулоса чиқармайлик, далилларга асосланган маълумотларни оммага тарқатиш масаласида эҳтиёт бўлайлик», — деди МТВ матбуот хизмати раҳбари.
Андижон вилояти прокуратураси ҳар икки ҳолат (ўз жонига қасд қилиш ва мактабгача таълим муассасаси томонидан қарзни тўламаслик) бўйича тергов ҳаракатлари ўз назоратига олинганини маълум қилди.
Аввалроқ, Андижон вилоятида Rash Milk компанияси асосчиси Раҳмиддин Мирзаев ҳам 46 ёшида ўз жонига қасд қилгани айтилганди.

В Бустонском районе Андижанской области скончался руководитель компании «Буз Икбол чорваси» Н. С. Он был найден повешенным 23 июня на дереве в поле фермерского хозяйства. Сестра погибшего Наргизахон Саттарова рассказала «Дарё», что могло привести к самоубийству.
По её словам, они с братом были бизнес-партнёрами. Она была учредителем «Буз Икбол чорваси» по продаже бытовой техники, а Н. С. — руководителем. В ноябре 2021 года компания стала поставщиком продовольственных товаров для дошкольных образовательных организаций (ДОО).
«Я сказала, что он зря поступил так (заключил договор с детсадом на поставку продуктов — ред.), поскольку деньги не будут поступать вовремя. А он сказал, что все платежи будут вовремя. Мы распределяли по организациям молочные продукты со своей фермы, хлеб из цеха соседа и лучшие продукты рынка „Жахон бозор“. В это дело он вложил большие деньги», — заявила она.
Наргизахон Саттарова утверждает, что за семь месяцев работы детсады полностью перечислили деньги только за три-четыре месяца. При этом за всё время работы с ДОО компания ещё не получила прибыль, а долги детсадов начали расти.
«Я сказала, что надо заканчивать это дело. Брат отметил, что если сразу перестать быть поставщиком, то есть вероятность совсем не получить деньги», — заявила она.
Женщина сказала, что заведующие детсадами делали покупки в магазине для собственных нужд, приписывали свои долги на имя ДОО и не хотели вовремя погашать задолженность.
«Мой брат не смог вынести эти неудобства. До смерти он не мог пойти ни в один детсад и попросить у них выплатить долг. Кроме того, брат был должен 1500 долларов человеку по имени А. За день до смерти брата этот молодой человек дважды приходил к нам домой и просил деньги. Другой человек должен был моему брату 20 тысяч долларов, но он сбежал, не заплатив. С одной стороны эти проблемы, с другой — ситуация в организациях дошкольного образования заставили моего брата задуматься о многом», — рассказала она.
Наргизахон Саттарова после возвращения домой из России не могла поверить, что брат мог покончить жизнь самоубийством, но ей рассказали, что причинами были именно описанные проблемы.
«В тот день я взяла 1500 долларов и отнесла молодому человеку, которому был должен мой брат. Потом я пошла к руководителям ДОО и показала им все документы по их долгам. Говорят, что мы искусственно завысили цены на продукты. Поэтому пока не хотят платить деньги», — рассказала сестра.
Учредитель компании сообщила, что детсады задолжали брату более 600 млн сумов. Отчаявшись вернуть деньги, брат взял кредит в банке, чтобы магазин не прекращал работу.
«У меня есть все документы. Когда цена мяса на рынке была 70 тысяч сумов, мы давали ДОО мясо по 65 тысяч сумов. В целом мы предоставляли всю продукцию по очень низким ценам. Прошло больше месяца, как умер мой брат. Но никто из руководителей сотрудничавших с нами организаций не пришёл к нам домой, чтобы выразить соболезнования. На сегодняшний день только 4 из 30 ДОО вернули долги. Общий долг ДОО составил около 600 млн сумов», — заявила она.
Наргизахон Саттарова решила публично рассказать об инциденте не только для того, чтобы вернуть деньги брата, но и чтобы в будущем предприниматели-поставщики не шли на крайний шаг из-за таких проблем.
Пресс-секретарь Министерства дошкольного образования Мавлюда Аскарходжаева сообщила, что рабочая группа, созданная 13 июля, изучила проблему и выяснила, что между «Буз Икбол чорваси» и районным ОДО были заключены договоры в размере 925,6 млн сумов на поставку продовольственных товаров. Она отметила, что районный отдел перечислил на счёт компании все 925,6 млн сумов.
Рабочая группа направила документы в прокуратуру Бустонского района, чтобы дать правовую оценку законности заключённых договоров и платёжных отношений между компанией-поставщиком и отделом дошкольного образования.
«Изучение и следственный процесс ещё не завершены, но родственники погибшего распространяют различные видеообращения. Уважаемые журналисты и блогеры, просим не делать выводы, пока не будет дана правовая оценка ситуации», — сказала глава пресс-службы МДО.
Прокуратура Андижанской области сообщила, что следствие по обоим делам (самоубийство и невыплата задолженности со стороны ДОО) находится под её надзором.
В Андижанской области также сообщалось о смерти другого предпринимателя, сооснователя компании Rash Milk Рахмиддина Мирзаева