1 ва 2 июль кунлари Нукусда бўлиб ўтган оммавий намойишлар факти бўйича Ўзбекистон Бош прокуратураси томонидан 2 июль куни Жиноят кодексининг 159-моддаси 4-қисми (ҳокимиятни босиб олиш ёки Ўзбекистон Республикаси конституциявий тузумини ағдариб ташлаш мақсадида фитна уюштириш — 10 йилдан 20 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) ва бошқа моддалар бўйича жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда 4 июль, душанба куни АОКАда бўлиб ўтган брифингда Бош прокуратура ҳузуридаги департамент прокурори Аброр Маматов маълум қилди.
Жиноят иши бўйича тергов ва тезкор-қидирув тадбирлари Бош прокуратура раҳбарлиги остида ДХХ, Бош прокуратура, ИИВ ва Миллий гвардиянинг масъул ходимларидан иборат тергов-тезкор гуруҳи томонидан амалга оширилмоқда.
Гуруҳ фаолияти, шунингдек, тергов ва тезкор-қидирув тадбирлари махсус тузилган идоралараро штаб томонидан мувофиқлаштирилади, деди у.
«Тергов ва тезкор-қидирув тадбирлари қонун ҳужжатларига қатъий риоя этилган ҳолда олиб борилади, қонун устуворлиги ва жазо муқаррарлигини таъминлаш учун барча чоралар кўрилади», — деди Аброр Маматов.

По факту массовых демонстраций в Нукусе, имевших место 1 и 2 июля, 2 июля Генеральная прокуратура Узбекистана возбудила уголовное дело по части 4 статьи 159 Уголовного кодекса (заговор с целью захвата власти или свержения конституционного строя Республики Узбекистан — наказывается лишением свободы от 10 до 20 лет) и по другим статьям. Об этом на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций в понедельник, 4 июля, сообщил прокурор отдела Генпрокуратуры Аброр Маматов.
Следствие и оперативно-розыскные мероприятия по уголовному делу проводятся следственно-оперативной группой в составе ответственных сотрудников СГБ, Генпрокуратуры, МВД и Национальной гвардии под руководством Генпрокуратуры.
Деятельность группы, а также следственные и оперативно-розыскные мероприятия координируются специально созданным межведомственным штабом, отметил он.
«Следственные и оперативно-розыскные мероприятия будут вестись в строгом соответствии с законодательством, будут приняты все меры для обеспечения верховенства закона и неотвратимости наказания», — сказал Аброр Маматов.