1 июлдан кутилаётган электр ва газ тарифларининг ўзгариши амалга оширилмайди, чунки бу борадаги қарор лойиҳаси ҳали ҳам ишчи гуруҳ томонидан ўрганилмоқда. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Амалдаги қонунчиликка мувофиқ, тарифларнинг ўзгариши ҳукумат қарори қабул қилинган кундан 15 кундан ўтгач кучга киради.
Қарор лойиҳаси юзасидан фуқаролардан 1000 дан ортиқ мурожаатлар келиб тушган бўлиб, улар Энергетика, Молия ва Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирликлари мутахассислари томонидан ўрганилиб, таҳлил қилинмоқда, дейилади хабарда.
«Қабул қилинган таклифлар бўйича барча хулосалар ва мутахассисларнинг хулосалари тақдим этилгандан сўнг, ушбу масала бўйича якуний ва тегишли қарор қабул қилинади», — дея маълум қилди Энергетика вазирлиги.
Эслатиб ўтамиз, ҳукумат қарори лойиҳаси билан 1 июлдан электр энергияси ва газ нархларини ошириш, қолаверса, энергия ресурсларини истеъмол қилишда ижтимоий нормаларни жорий этиш таклиф қилинганди.
Иқтисодий ривожланиш вазирлиги аввалроқ янги тарифлар бўйича аҳоли харажатлари қанчага ошишини ҳисоблаб чиққан эди.

Ожидавшееся с 1 июля изменение тарифов на электроэнергию и газ не произойдёт, потому что проект постановления об этом пока изучается рабочей группой. Об этом сообщила пресс-служба Министерства энергетики
Согласно действующему законодательству, изменение тарифов вступает в силу спустя 15 дней после уведомления об этом абонентов.
По проекту постановления получено более 1000 обращений граждан, они сейчас изучаются и анализируются специалистами Министерства энергетики, Министерства финансов, Минэкономразвития, отмечается в сообщении.
«После представления всех выводов по поступившим предложениям и заключениям специалистов будет принято окончательное решение и соответствующее постановление по данному вопросу», — сообщили в Минэнерго.
Напомним, проектом постановления правительства предлагалось с 1 июля повысить цены на электричество и газ, а также ввести социальные нормы по потреблению энергоресурсов.