Ўзбекистон президенти ва Вазирлар Маҳкамаси Тошкент халқаро аэропортини пойтахтдан ташқарига кўчириш имкониятларини муҳокама қилмоқда. Бу ҳақда Uzbekistan Airports бошқаруви раиси Раъно Жўраева Alter Ego лойиҳасига берган интервьюсида маълум қилди.
Апрель ойида компания раҳбари Шавкат Мирзиёевга Тошкент аэропорти янги фасадининг концептуал визуализациясини тақдим этган эди. Унинг сўзларига кўра, фасадни таъмирлаш йўловчилар оқимининг ўсиш суръатини сақлаб қолишга қаратилган.
«Ҳозирда Тошкентга йўловчилар оқими ўсиши суръатларини қўллаб-қувватлаш учун барча ишни қиляпмиз. Шу боис, жорий йил охиригача соатига 2400 йўловчига мўлжалланган терминални тезда қуришга мажбурмиз. Ягона фасадли, келиш ва кетишлар бир жойда бўлган, шунинг учун биз кейтерингни бошқа жойга ўтказамиз. Албатта, буларнинг барчаси бизга узоғи билан 2027 йилгача етарли бўлади», — деди у.
Унинг фикрича, аэропортнинг асосий «тор бўғзи» — учиш-қўниш йўлаклари.
«Ҳозирда [аэропортда] соатига 6−7 тагача ҳаво кемалари қўнмоқда. Прогнозларимизга кўра, 2025−2027 йилларда соатига 13 та ҳаво кемаси бўлади. Ва йўлаклар [қабулни] таъминлай олмай қолади. У ерда иккита йўлак бор, лекин [аслида] деярли битта. Улар яқин жойлашган, шунинг учун бир вақтдан фойдаланиб бўлмайди. Шунинг учун асосий чеклов ва „тор бўғиз“ — учиш-қўниш операциялари. Яна битта йўлакни қуриш учун ер участкасини топиш имконсиз, чунки шаҳар бор», — дея изоҳ берди у.
Раъно Жўраева 2035 йилгача мамлакат аэропортларини ривожлантириш стратегиясида шаҳардан 30 км узоқликда янги Тошкент аэропортини қуриш ва уни халқаро хаб сифатида ривожлантиришни таклиф қилган эди.
«Биз шундай вариантни таклиф қилдик. Ҳозирда бу давлат раҳбари ва Вазирлар Маҳкамаси томонидан янги аэропортни қуриш қанчалик мақсадга мувофиқ эканлиги муҳокама қилинмоқда», — деди у.
Uzbekistan Airports раҳбарининг фикрича, бу Ўзбекистоннинг аэропорт соҳасидаги истиқболлари учун жуда муҳим қадамдир.
«Чунки постсовет ҳудудида ва умуман Транс-Осиё йўналишида бундай марказ йўқ, тўрт полосали бўладиган аэропорт, трансфер трафигини ривожлантириш учун бепул инфратузилма йўқ. Бу мажбурий талаб. Агар бундай бўлмаса, ҳеч қандай авиакомпания ҳеч қаерга кўчмайди «, деди у.
Раъно Жўраева аэропортлар ҳам мамлакат экспорт салоҳиятидан деб билади.
«Чунки барча хорижий авиакомпаниялар ўз хизмати учун тўловни валютада қабул қилади. Шунинг учун биз айнан мамлакатнинг юқори технологияли экспорт салоҳиятини ривожлантиришимиз керак», — дея қайд этди Uzbekistan Airports раҳбари.
Узоқ истиқболда Тошкент аэропортини шаҳардан ташқарига кўчириш режаси тўғрисида 2020 йилнинг февралидаёқ маълум қилинган эди.

Президент и Кабинет министров Узбекистана обсуждают целесообразность переноса международного аэропорта Ташкента за пределы столицы. Об этом в интервью проекту Alter Ego сообщила председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева.
В апреле глава компании представила Шавкату Мирзиёеву концептуальную визуализацию нового фасада аэропорта Ташкента. По её словам, обновление фасада направлено на поддержание темпов роста пассажиропотока.
«Сейчас мы делаем все для того, чтобы поддержать темпы роста пассажиропотока в Ташкенте. Поэтому мы вынуждены быстро, до конца этого года сделать терминал на 2400 пассажиров в час. С единым фасадом, прилётом, вылетом в одном месте, поэтому мы переносим кейтеринг в другое место. Конечно, этого всего нам хватит максимум до 2027 года», — сказала она.
По её мнению, главное «узкое горло» аэропорта — это полосы.
«Сейчас [в аэропорту производят посадку] около 6−7 воздушных судов в час. По нашим прогнозам, в 2025—2027 году будет 13 воздушных судов в час. И полоса уже не сможет обеспечить [приём]. Там две полосы, но [на самом деле] почти одна. Они близко расположены, поэтому не могут одновременно использоваться. Поэтому основное ограничение и узкое горло — взлётно-посадочные операции. А найти земельный участок, чтобы построить ещё одну полосу, негде, потому что там город», — пояснила она.
Рано Джураева в Стратегии развития аэропортов страны до 2035 года предложила построить новый аэропорт Ташкента в 30 км от города и развивать его в качестве международного хаба.
«Мы предложили такой вариант. Сейчас это как раз обсуждается главой государства и Кабинетом министров, насколько будет целесообразно строить новый аэропорт», — сказала она.
Глава Uzbekistan Airports считает, что для перспективы Узбекистана в аэропортовой сфере это очень важный шаг.
«Потому что на постсоветском пространстве и в целом на трансазиатском маршруте нет такого хаба, нет такого аэропорта, где было бы четыре полосы, свободная инфраструктура для того, чтобы развивать трансферные перевозки. Это обязательное требование. Если этого нет, то никакие авиакомпании никуда не двинутся», — заявила она.
Рано Джураева также считает аэропорты экспортным потенциалом страны.
«Потому что все иностранные авиакомпании платят валютой за своё обслуживание. Поэтому очень важно, чтобы мы развивали в стране именно высокотехнологичный экспортный потенциал страны», — отметила глава Uzbekistan Airports.
О планах в долгосрочной перспективе перенести аэропорт Ташкента за черту города сообщалось ещё в феврале 2020 года.