Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 9 июнь куни «Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси фаолиятини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонни (ПФ-150-сон) имзолади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Фармонга кўра, 1 июлдан Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан кичик тадбиркорлaр лойиҳаларига банкларнинг 5 млрд сўмдан, фоиз ставкаси Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан ошмаган кредит ва лизинглари бўйича унинг асосий ставкадан ошган, бироқ асосий ставканинг 30 фоизидан кўп бўлмаган қисмини қоплаш учун 3 йил муддатгача компенсация тақдим этилади.
Жамғарма томонидан тижорат банклари кредитларига кафиллик:
• ️кичик тадбиркорлик субъектлари лойиҳаларига ажратиладиган кредитларнинг 50 фоизигача (50 фоизи ҳам киради), бироқ умумий қиймати 2,5 млрд сўмдан ошмаган миқдорда;
• ️2025 йил 1 январгача олис ва бориш қийин бўлган, шунингдек, меҳнат ресурслари ортиқча ҳудудлардаги кооперация асосида кичик бизнесни ва оилавий тадбиркорликни ривожлантиришга кўмаклашиш учун маҳаллаларга бириктирилган етакчи кичик тадбиркорлик субъектларига, бундан ташқари, касаначиликни ривожлантириш бўйича лойиҳаларга ажратиладиган кредитларнинг 75 фоизигача (75 фоизи ҳам киради), бироқ умумий қиймати 2,5 млрд сўмдан ошмаган миқдорда тақдим этилади.
Жамғарма томонидан кичик тадбиркорлик субъектларига компенсация ва кафиллик банкларнинг фақат миллий валютадаги кредит ва лизинглари учун берилади.
Молиявий ёрдамлар битта тадбиркорнинг фақат битта лойиҳасига татбиқ этилади ҳамда тадбиркор шартнома амал қилган кредит бўйича қарздорлик тўлиқ қайтарилганда, молиявий ёрдам олиш учун Жамғармага такроран мурожаат қилишга ҳақли бўлади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 июня подписал указ «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности» (П-150), сообщил Telegram-канал «Правовая информация» Министерства юстиции.
Согласно документу, с 1 июля Госфонд поддержки предпринимательской деятельности предоставляет компенсации на срок до 3 лет для покрытия части процентов сверх основной ставки Центрального банка (но не более 30% от ставки) по кредиту и лизингу, выделяемых на проекты малого бизнеса. Сумма кредита не должна превышать 5 млрд сумов, а процентная ставка по нему — 1,5-кратный размер основной ставки ЦБ.
Фонд также предоставляет поручительство малым предприятиям по кредитам банков. Сумма поручительства — 50% от кредита, размер которого не должен превышать 2,5 млрд сумов.
До 1 января 2025 года фонд также сможет предоставить поручительство на сумму до 75% от кредита, размер которого не должен превышать 2,5 млрд сумов. На его получение могут рассчитывать ведущие малые предприятия, закреплённые за махаллями для содействия в развитии малого бизнеса и семейного предпринимательства на основе кооперации в отдалённых и труднодоступных районах и районах с избытком трудовых ресурсов, а также на проекты развития надомного труда.
Компенсации и поручительства фонда предоставляются для кредитов и лизинга, оформленных исключительно в национальной валюте.
Финансовая помощь применяется исключительно к одному проекту одного предпринимателя. При полном погашении задолженности по кредиту, на который распространяется договор, предприниматель вправе повторно обратиться в фонд.
В апреле президент сообщал, что на финансирование проектов малого и среднего бизнеса в регионах банкам будет выделено 300 млн долларов. Эти средства будут размещены в национальной валюте по ставке 10% сроком на 7 лет в банки, предлагающие наилучшие условия для предпринимателей. При этом ставка по кредиту, предоставляемому предпринимателю, не будет превышать 14%.