Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Навоий вилояти бошқармаси томонидан мансаб ваколатини суиитеъмол қилиш ва давлат мулкини талон-торож қилиш ҳолатлари аниқланди. Бу ҳақда департамент матбуот хизмати хабар берди.
Таъкидланишича, Навоий вилоят халқ таълими бошқармаси ва «I.A.» МЧЖ моддий жавобгар шахслари «Давлат харидлари тўғрисида»ги қонун талабларига зид равишда 2021 йил 30 июлдаги шартномага асосан 8 турдаги спорт анжомларини ҳақиқий баҳосидан 787,8 млн сўмга қиммат нархларда харид қилинганликлари аниқланган.
Шу каби ҳолат вилоятнинг собиқ туризм ва спорт бош бошқармасида ҳам қайд этилди. Ташкилотнинг моддий жавобгар шахслари 2021 йилнинг декабрь ойида 22 турдаги спорт анжомлари ҳақиқий баҳосидан 598,9 млн сўмга қиммат нархларда сотиб олганликлари аниқланди. Бунинг оқибатида давлат ва жамият манфаатларига жуда кўп миқдорда зарар етказилди, дейилади хабарда
Бундан ташқари, ўтган йилнинг декабрь ойида 8 нафар ўқувчининг Москва шаҳрига халқаро мусобақага бориб-келиш харажатларини ота-оналар томонидан тўлаб берилган бўлса-да, сохта ҳужжатлар расмийлаштирилиб 80 млн сўм бюджет маблағи ўзлаштириш йўли билан талон-торож қилинганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) ва 205-моддаси (ҳокимият ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана выявил ряд случаев хищения бюджетных средств в крупном объёме в госучреждениях в Навоийской области, сообщила пресс-служба департамента.
В ходе доследственной проверки установлено, что материально ответственные лица областного управления народного образования и компании I. A. в июле 2021 года заключили с нарушением требований закона о государственных закупках договор о покупке 8 видов спортивного инвентаря на сумму, завышенную на 787,8 млн сумов.
Бывшее Управление по туризму и спорту (ныне Управление туризма и культурного наследия) в декабре прошлого года приобрело 22 вида спортинвентаря на сумму, завышенную на 598,9 млн сумов. Таким образом, был нанесён очень крупный ущерб интересам государства и общества, отмечается в сообщении.
Кроме того, в декабре были оформлены поддельные документы на поездку восьми школьников на международное соревнование в Москву на сумму 80 млн сумов, при этом поездку оплатили родители школьников.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по статьям 167 (хищение путём присвоения или растраты) и 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями) Уголовного кодекса, ведётся следствие.