16 май куни Монополияга қарши курашиш қўмитаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари томонидан 2022 йилнинг биринчи чорагида амалга оширилган ишларга бағишланган АОКА матбуот анжуманида қўмита раиси Шахруҳ Шарахметовга журналистлар томонидан, UzAuto Motors’нинг 1 майга қадар автомобиль сотиб олишда навбатларни бартараф этиш бўйича президент топшириғи бажарилишида қўмита назоратни ўз қўлига оладими, дея савол берилди.
UzAuto’нинг яна бир бор маълум қилишича, жаҳон бозорининг пандемия билан боғлиқ олдиндан айтиб бўлмайдиган ҳозирги, шунингдек логистика ва геосиёсий муаммолар кузатилаётган шароитида хомашё ва автомобиллар нархининг ошиши, ишлаб чиқариш ҳажмининг қисқариши, заводлар фаолиятининг тўлиқ тугатилиши ёки қисман ёпилиши, ходимлар сонининг қисқартирилиши ва катаклизмларнинг бошқа салбий оқибатлари ҳақида хабарларнинг мунтазам ўқилиши одатий ҳолга айланди. Автомобиль саноатининг юқори технологияли, мураккаб жараён эканлиги ҳисобга олинадиган бўлса, автомобиль саноати тўлалигича ўз-ўзини таъминлай олмайди, унга барча глобал ўзгаришлар ўз таъсирини кўрсатади.
15 февраль куни президент Шавкат Мирзиёев раислигида автомобиль саноати масалаларига бағишланган йиғилишда бир қатор муҳим қарорлар қабул қилинди. Хусусан, давлат раҳбари 2022 йилнинг 1 майига қадар автомобиль сотиб олишда юзага келган навбатлар билан боғлиқ муаммоларни тўлиқ бартараф этиш бўйича топшириқ берди.
Компания бозорни керакли миқдордаги автомобиллар билан тўлдириш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга оширмоқда. Технологик жараёнлар ва ишлаб чиқариш қувватларини оптималлаштириш кунлик ишлаб чиқариш ҳажмини 963 донадан 1037 донагача (8 фоизга ўсиш) ошириш имконини берди.
Пандемияга қадар бўлган ишлаб чиқаришга эришиш бугунги кунга келиб, йил бошида шартнома тузилган автомобиллар умумий сонининг 121 фоизини истеъмолчиларга шартномада кўрсатилган муддатдан бир неча ой олдин топшириш имконини берди. 2022 йил бошидан ҳозирги кунга қадар 108 300 дан ортиқ автомобиль ўз эгаларига топширилди
Глобал ва геосиёсий инқирозлар шароитида компания томонидан кўрилган барча чора-тадбирлар захира яратиш имконини берди. Бугунги кунда дилерлик марказларида 1 700 донага яқин автомобиль, шу жумладан, 700 донадан ортиқ Nexia автомобили мавжуд.
Белгиланган мақсадларни амалга ошириш учун саноат томонидан бир қатор кескин чора-тадбирлар қабул қилинди. UzAuto Motors томонидан автомобилни етказиб бериш муддатини қисқартириш учун янги комплектациядаги Cobalt Optima автомобилини ишлаб чиқаришни бошлади.
Шунингдек, март-апрель ойларида ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш учун қўшимча 4200 дона автомобиль ишлаб чиқариш учун ҳаво йўллари орқали 656 тонна бутловчи қисмлар олиб келинди. Uzbekistan Airways АЖ билан келишилган ҳолда, энг муҳим автокомпонентларни етказиб бериш учун чартер рейслари ташкил этилди.
Ишлаб чиқаришнинг узоқ муддатли пасайишига микрочипларни ўзида мужассам этган компонентларнинг олдиндан яратилган захираси йўл қўймади. Юк ташиш муаммолари ҳукумат даражасида ҳал қилинди. Логистика занжирларини оптималлаштириш Корея Республикасидан бутловчи қисмларни етказиб бериш вақтини 45 кундан 38 кунгача қисқартириш имконини берди, Хитойдан юкларни темир йўлдан автомобилга ўтказиш эса транзитни 55 кундан 20 кунга қисқартирди.
Ушбу ва бошқа мисли кўрилмаган чора-тадбирлар автомобиль бутловчи қисмларини максимал даражада етказиб беришга имкон берди, бу эса ўз навбатида заводнинг узлуксиз ишлашини таъминлади. GM International президенти Стивен Кифер ва бошқа бир қатор микрочип ишлаб чиқарувчилар билан олиб борилган музокаралар яримўтказгичларни қўшимча етказиб бериш ва инқироз даврида прогноз қилинганидан кўпроқ автомобиль ишлаб чиқариш имконини берди. Етказиб берилган микрочиплар ҳажми 14 000 дан 20 000 га оширилди
Ҳамкорлар билан олиб борилган музокаралар натижасида, шунингдек импорт қилинадиган Lacetti автомобили учун бутловчи қисмлар етказиб бериш ҳажмини 6 000 донадан 8 000 донагача, Damas автомобили учун эса 6 000 донадан 8 000 донагача оширилди. Бундан ташқари, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш имконини берувчи 30 дан ортиқ етишмаётган бутловчи қисмларни етказиб берувчилар билан келишувга эришилди.
Ишлаб чиқаришда технологик жараёнларни такомиллаштириш ҳамда роботлаштириш, шунингдек пайвандлаш линиясидаги жараёнларни оптималлаштириш ҳисобига, Lacetti автомобилининг кунлик ишлаб чиқариш ҳажми 28%га, Cobalt автомобили 22,5%га ошди. Бундан ташқари, қуритиш печини кенгайтириш ва кузовнинг пастки ҳимоя қатламини қайта ишлаш жараёнини яхшилаш орқали бўёқлаш цехининг такомиллаштирилиши натижасида, ишлаб чиқариш ҳажмини 15%га оширишга муваффақ бўлди.

16 мая на пресс-конференции в АИМК, посвященной работе Антимонопольного комитета и его региональных отделений в первом квартале 2022 года, председателю комитета Шахруху Шарахметову журналистами был задан вопрос, контролирует ли комитет выполнение UzAuto Motors поручения президента Узбекистана по устранению очередей на покупку автомобилей к 1 мая.
UzAuto в очередной раз заявил, что в нынешних условиях непредсказуемости глобального рынка, связанных с пандемией, а также проблемами с логистической и геополитической обстановкой стали обычными регулярные новости о повышении цен на сырье и автомобили, снижении объемов производства, полной или частичной остановке заводов, сокращениях и прочих негативных последствий катаклизмов. Учитывая высокотехнологичность и сложность автомобильной промышленности практически все автомобильные производства зависят от глобальных изменений.
15 февраля на совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева, посвященном вопросам автомобильной промышленности, был принят ряд важных решений по устранению последствий мировых катаклизмов. В частности, глава государства дал поручение до 1 мая 2022 года полностью разобраться с проблемами очередей на покупку автомобилей.
Компания прилагает все усилия по насыщению рынка необходимым объемом машин. Оптимизация технологических процессов и производственных мощностей позволила увеличить суточный объем производства с 963 единиц до 1037 (рост на 8%).
Достижение допандемийного уровня объема производства на сегодняшний день уже позволило передать потребителям 121% от общего числа законтрактованных на начало 2022 года автомобилей с опережением от заявленного в договоре срока на несколько месяцев. Всего с начала года по настоящее время владельцам передано более 108 300 автомобилей.
Все предпринятые компанией меры в условиях глобальных и геополитических кризисов в комплексе позволили создать запас. На данный момент в дилерских центрах имеется около 1 700 автомобилей в наличии, в том числе более 700 автомобилей Nexia.
Для достижения всех поставленных целей отраслью был предпринят ряд решительных мер. Для сокращения сроков поставки автовладельцам со стороны UzAuto Motors запущено производство новой комплектации автомобиля Cobalt Optima.
Также для наращивания объемов производства в марте-апреле посредством авиасообщений было поставлено 656 тонн комплектующих для дополнительных 4 200 автомобилей. По согласованию с АО Uzbekistan Airways были организованы чартерные рейсы для доставки наиболее критичных автокомпонентов.
Заранее созданные резервы комплектующих, содержащих микрочипы, позволили избежать длительных спадов объема производства. Для устранения проблем грузоперевозок были решены на правительственном уровне вопросы приоритизации перевозок грузов UzAuto Motors. Оптимизация логистических цепочек позволила сократить время поставок комплектующих из Южной Кореи с 45 до 38 дней, а перевод поставок из Китая с железнодорожного на автомобильную перевозку сократил транзит с 55 до 20 дней.
Эти и другие беспрецедентные меры позволили обеспечить максимум поставок автомобильных комплектующих деталей. Это в свою очередь обеспечило бесперебойную работу завода. Организовать дополнительные поставки полупроводников и произвести больше автомобилей, чем было спрогнозировано в условиях кризиса, позволили переговоры с президентом GM International Стивеном Кифером и рядом производителей микрочипов. Объем поставляемых комплектов был увеличен с 14 000 до 20 000.
Результатом переговоров с партнерами также стало увеличение объема поставок импортных комплектующих автомобиля Lacetti c 6 000 до 8 000 машинокомплектов, а на автомобили Damas — с 6 000 до 8 000. Также были достигнуты договоренности с более 30 поставщиками дефицитных комплектующих, позволяющие увеличить объемы производства.
За счет совершенствования и роботизации технологических процессов при производстве, а также оптимизации процессов на линии сварки суточный объем производства автомобилей Lacetti был увеличен на 28%, автомобилей Cobalt — на 22,5%. Кроме того, в результате усовершенствования окрасочного цеха, за счет расширения печи для сушки и улучшения процесса обработки нижнего защитного слоя кузова удалось увеличить объем производства на 15%.