«Квартирада яшайдиган кучукча кимга керак?» — жозибали баланд овоз «Ҳаёт» бошпанасиз ҳайвонларни ҳимоя қилиш жамияти нодавлат ташкилоти асосчиси Ирода Маткаримовага тегишли.
У Манюня исмли итнинг ёнида чўккалаб ўтирибди. Келган одамлар эса қулоқларини ғамгин тарзда йиғиб олган итнинг бошидан силайди. Бундан кайфияти кўтарилган Манюня думини ликиллатиб, Иродага панжасини узатади — бу ёғига ўзи эплайди.
«Ҳаёт» бошпанасиз ҳайвонларни ҳимоя қилиш жамияти ННТ, «Мушуккент» лойиҳаси ва Тошкент ҳайвонот боғи томонидан ташкил этилган хайрия кўргазмасида (тадбирнинг Telegram-канали) кўчада қолган уйсиз кучук ва мушуклар кўргазма давомида уйга йўл топишлари мумкин бўлади. Барча ҳайвонлар кастрация ва стерилизация қилинган. Шунингдек, эмланган ва паспорт олган.
Фото: t.me/HayotMushukkent.
Ювиб, таралган «Ҳаёт» бошпанасининг вақтинчалик меҳмонлари исмлари ёзилган ёрқин бўйинбоғларда волонтёрлар билан биргаликда ҳудуд бўйлаб сайр қилишади. Кўргазмада турли ёшдаги ва характердаги 30 та ит бор бўлиб, уларнинг барчасининг ўзига хос аччиқ тарихи бор.
Юмшоқ, деярли мультфильмдагига ўхшаш Проша лақабли итни волонтёрлар панжаси яраланган ҳолда кўчадан топишган. Даволангандан сўнг, ақлли пахмоқ «Ҳаёт» бошпанасидан паноҳ топди. Кўргазмада Прошага ҳамроҳлик қилаётган Софьянинг айтишича, у жуда уятчан ва камтар ит. У бошқа итлар ва одамлар билан яхши муносабатда бўлиб, уларга ишониш мумкинлигини ҳис қилади.
«Одамлар олдимизга келиб, Проша нақадар гўзал дейишади. Лекин фақат шу билан чекланишади. Балки, унинг катталиги уларни қўрқитса керак. Менимча, бундай ит катта харажат ва жойни талаб қилади», дея сўзлайди Софья. Лекин у умидини ўзмайди — кўргазманинг биринчи кунида бўлмаса, иккинчи кунида Прошанинг эгаси албатта топилади.
Ярим хаски Гришани атрофдагилар унчалик қизиқитирмайди шекилли. «У Наомини севиб қолди, шунинг учун кўргазма давомида унинг орқасидан қувиб юрибмиз», деб кулади волонтёрлар.
Гришани тушунса бўлади. Узун панжалари, ингичка тумшуғи, қора ипак жун — бир қарашда қизнинг яхши эканлиги кўриниб турибди. Бир ёшли Наоми бошпанага яқинда келган. Уни машина ювиш ишчиси олиб келган. У ундан ажралмой қолган. Ишчи кучукча кўчада яшаб кета олмаслигини айтган.
«Одамлар унга унчалик яхши муносабатда бўлишмагани аниқ. Унга қўлингни узатсанг, қўрқиб кетади ва бошини яшириб олади», — дейди «Ҳаёт» волонтёри Александра.
Ўйин майдончасида жингалак сочли кучукча ёстиқда ётади. Бўйинбоғига «Ричи» деб ёзилган. Айнан уни бир ой аввал Чилонзор туманида «ҳўл асфалт» рангли Cobalt русумли автомашинанинг ҳайдовчиси босиб кетганди. Кучукчага болаларнинг кўз ўнгида озор берилди. Ирода Маткаримованинг сўзларига кўра, ҳуқуқ-тартибот идоралари ҳайдовчининг шахсини ва автомобиль қаердалигини аниқлаш ишларини давом эттирмоқда.
«Шу вақт ичида кучукчани даволадик ва унга меҳрибон оила топишни чин юракдан истаймиз, чунки у жуда кўп азоб чекди, — дейди Ирода Маткаримова.
Унинг сўзлари мўъжизавий тарзда эшитилди. Бир неча соат ўтгач, унинг ҳолидан кейинчалик хабар олиб туриш шарти билан ва имзоланган шартномадан сўнг Ричи ўз уйига кетди.
Катта-кичик мушуклар итларга қараганда уч баравар кам — сони ўнта. Ҳаммаси «мушук уйи» номи билан машҳур бўлган «Климушка» бошпанасидан. У олти йилдан бери мавжуд бўлиб, бугунги кунда унда 90 та мушук вақтинча рўйхатга олинган.
Бошпана асосчиси Сабина Мамедованинг айтишича, «Климушка»нинг асосий вазифаси ҳайвонларни овлашдан ҳимоя қилишдир.
«Кўргазмада иштирок этаётган барча мушуклар ўша ердан», дейди у. Ҳайвонларни овлашдан қутқаргандан сўнг, улар ҳайвонларни ҳимоя қилиш фаоллари ва ғамхўр фуқаролар томонидан бошпанага хайрия қилинган маблағлар ҳисобидан эмланади, кастрация ва стерилизация қилинади.
Мушуклар фақат шартнома бўйича берилади, эгалари жуда эҳтиёткорлик билан танланади. Сабина Мамедованинг сўзларига кўра, мушуклар ёш масаласида омадли эмас. Мушукчалар тез-тез ва кўпроқ асраб олинади. «Эрталаб тўрт ойлик Лёнчик ва тўққиз ойлик Каратикга уй топдик», — дейди аёл.
Фелиция лақабли мушук ўзи ётган қути ичидан кўргазмага ташриф буюрганларга совуқ назар билан қарайди. Ўз муҳитида фаол ва очиқкўнгил бўлган бу яшил кўзли мушук икки йил олдин бошпанага мушукчалигида келган.
«Мушуклар хиёнатни оғир кечиради. Улар еб-ичмасликлари мумкин. Ёлғизликга чидай олмай ётган ҳолда жимгина сўниб кетган мушукларни кўрганман», — дейди Сабина Мамедова.
Кўргазманинг иккинчи куни «Климушка»дан кекса мушуклар иштирок этмоқда, улар ҳам уйга йўл топишга ҳаракат қилишади. «Янги номзодлар» «Ҳаёт»да ўқитилади. Агар Ричи, Пипа, Наоми, Панда муваффақиятга эришган бўлса, демак, бошқа ҳайвонларга ҳам омад кулиб боқади — «улар шунақанги яхши-ки», дея ишонч билдиради Ирода Маткаримова.
«Уйга йўл» хайрия кўргазмаси меҳмонларни соат 10:00 дан 17:00 гача кутмоқда. Кўргазмага кириш пуллик — 10 минг сўм.
Дастурда «Мен ҳайвонларни яхши кўраман» болалар расмлари танлови, аниматорлар иштирокида ёш меҳмонлар учун қизиқарли шоу ўрин олган. Ҳудудда ҳунармандчилик ва уй ҳайвонлари маҳсулотларининг мини-ярмаркаси мавжуд. Уларни сотишдан тушган маблағнинг бир қисми, шунингдек, кириш чипталарини сотишдан тушган маблағ «Ҳаёт» бошпанаси ва «Мушуккент» лойиҳаси уй ҳайвонлари эҳтиёжларига йўналтирилади.
Олдинроқ «Газета.uz» фотомухбири Евгений Сорочиннинг кўргазманинг биринчи кунидан фоторепортажини эълон қилган эдик.

«Кому квартирную собачку в семью?», — громкий завлекающий голос принадлежит Ироде Маткаримовой, основательнице ННО «Общество защиты бездомных животных „Хаёт“».
Она сидит на корточках рядом с собакой по кличке Манюня, которая уткнулась мордой в колени своей спасительницы. Люди подходят, сразу несколько рук опускаются на голову с грустными ушами и начинают водить по шёрстке. Манюня оживает, подаёт лапу Ироде, хвост смешно елозит по земле — дальше она сама.
Дорогу домой на благотворительной выставке (Telegram-канал мероприятия), организованной ННО «Общество защиты бездомных животных „Хаёт“», проектом «Мушуккент» и Ташкентским зоопарком, предстоит найти бездомным собакам и кошкам, которых вызволили из служб отлова либо подобрали на улице. Все животные прошли кастрацию и стерилизацию, получили прививки и паспорта.
Фото: t.me/HayotMushukkent.
Выкупанные и причёсанные, в ярких ошейниках с кличкой, временные постояльцы приюта «Хаёт» гуляют по территории в компании волонтёров. Собак самых разных возрастов и характеров здесь 30. У всех своя история предательства.
Плюшевого, почти мультяшного пса Прошу волонтёры нашли на улице с раненой лапой. После того, как его подлечили, пушистика с умными выразительными глазами принял приют. Софья, которая сопровождает Прошу на выставке, рассказала, что парень он очень пугливый и скромный. Хорошо ладит с другими собаками и людьми, когда чувствует, что можно доверять.
«К нам подходят, говорят, какой Проша хорошенький, но на этом пока всё. Наверное, пугает размер. Кажется, что такая собака требует большого пространства и затрат», — переживает Софья, но надежду не теряет — человек для Проши обязательно найдётся. Не в первый день выставки, так во второй.
Пса Гришу, наполовину хаски, люди вокруг, кажется, мало волнуют.
«Он влюбился в Наоми, вот мы и бегаем за ней по всей выставке», — смеются волонтёры.
Гришу понять можно. Длинные лапы, тонкая мордочка, чёрная шёлковая шерсть — с первого взгляда ясно, что девочка хорошая. В приюте годовалая Наоми появилась недавно. Её привёз работник автомойки, к которой она прибилась. Сказал, что понял: на улице малышка не выживет.
«Видимо, люди с ней не очень хорошо обращались. Когда протягиваешь руку, она пугается, прячет голову», — говорит Александра, волонтёр «Хаёта».
В детском манеже на подушке лежит кучерявый щенок. На ошейнике имя «Ричи». Это на него в Чиланзарском районе месяц назад наехал неизвестный мужчина, который находился за рулём автомобиля Cobalt цвета «мокрый асфальт». Расправа над щенком произошла на глазах у детей. По словам Ироды Маткаримовой, правоохранительные органы продолжают работать над установлением личности водителя и местонахождения автомобиля.
«Щенка мы за это время вылечили и всем сердцем хотим найти ему любящую семью, потому что он так настрадался», — делится Ирода Маткаримова.
Её слова чудесным образом были услышаны. Через несколько часов Ричи отправился домой — после подписания договора и при условии дальнейшего ненавязчивого отслеживания судьбы животного.
Кошек и котов, юных и взрослых, на выставке в три раза меньше, чем собак — десять. Все из приюта «Климушка», который больше известен как «кошкин дом». Он существует шесть лет, и сегодня в нём временно прописаны 90 хвостов.
Основательница приюта Сабина Мамедова рассказывает, что в приоритете у «Климушки» — спасение животных из службы отлова.
«Все кошки, которые принимают участие в выставке, оттуда», — говорит она.
После вызволения животных из отловок им делают прививки, кастрируют и стерилизуют на средства, которые жертвуют приюту зоозащитники и неравнодушные граждане.
Пристраивают кошек только по договору, хозяев выбирают очень тщательно.
По словам Сабины Мамедовой, меньше всего везёт усатым в возрасте. Котят забирают чаще и охотнее.
Фото: Insider.uz.
«С утра пристроили двоих: Лёнчика, которому четыре месяца, и девятимесячного Каратика», — делится женщина.
Из переноски недобрым взглядом окидывает посетителей выставки Фелиция. В приют зеленоглазая красавица, активная и общительная в привычной обстановке, попала котёнком два года назад. От Марсика, которому ещё года нет, отказались хозяева — аллергия.
«Кошки тяжело переживают предательство. Могут не есть, не пить. Знаю истории, когда они просто ложились и тихо угасали, потому что не могли вынести одиночество», — говорит Сабина Мамедова.
Во второй день выставки от «Климушки» будут участвовать возрастные кошки, которые тоже попробуют найти дорогу домой. Новых кандидатов на ручки подготовят в «Хаёте». Ирода Маткаримова уверена: раз получилось у Ричи, Пипы, Наоми, Панды, то и другим хвостам повезёт — «они же такие хорошие».
Благотворительная выставка «Дорога домой» ждёт гостей с 10:00 до 17:00. Вход на выставку платный — 10 тысяч сумов.
В программе — конкурс детского рисунка «Я люблю животных», развлекательное шоу для маленьких посетителей с участием аниматоров. На территории работает мини-ярмарка изделий ручной работы, зоотоваров. Часть средств от их продажи, а также сумма, вырученная с реализации входных билетов, будут переданы на нужды питомцев приюта «Хаёт» и проекта «Мушуккент».