Россиялик миллиардер Алишер Усмонов Европа судига ўзининг Европа Иттифоқининг санкциялар рўйхатига киритилишига қарши даъво аризаси билан мурожаат қилди. Бу ҳақдаги маълумотни ТАСС суд матбуот хизмати орқали тасдиқлади.
«Жаноб Алишер Усмоновнинг [Европа Иттифоқи] Кенгашга қарши даъвоси 29 апрель куни юборилган. Даъвогар Кенгашнинг унга нисбатан эҳтиёт чорасини қўллаш тўғрисидаги қарорини бекор қилишни ва суд қарори чиқарилгунга қадар тақиқловчи чораларни қўллашни тўхтатиб туришни талаб қилади», — дейилади матбуот хизмати хабарида.
Эшитиш саналари ҳали белгиланмаган.
Эслатиб ўтамиз, февраль ойида Европа Иттифоқи Алишер Усмоновни Россиянинг бошқа йирик тадбиркорлари ва амалдорлари қаторида санкциялар рўйхатига киритган эди. Унда Алишер Усмонов Қримнинг аннексия қилиниши ва Украинадаги беқарорлик учун жавобгар бўлган Россия расмийларини қўллаб-қувватлагани қайд этилган.
Тадбиркор ўз шаъни ва обрўсини ҳимоя қилишини айтди.
ТАСС хабарига кўра, қора рўйхатга ҳозирда 1091 киши, жумладан, 30 дан ортиқ тадбиркор ва 80 ташкилот киритилган.

Российский миллиардер Алишер Усманов подал иск в Европейский суд, опротестовав своё включение в санкционный список Евросоюза. Информацию об этом подтвердили ТАСС в пресс-службе суда.
«Иск господина Алишера Усманова против Совета [ЕС] подан 29 апреля. Истец требует отмены решения Совета о введении в его отношении ограничительных мер и приостановку исполнения запретительных мер до вынесения судебного решения», — сообщили в пресс-службе.
Даты слушаний пока не назначены.
Напомним, ЕС в феврале включил Алишера Усманова наряду с другими крупными российскими бизнесменами и чиновниками в санкционный список. В нем отмечалось, что Алишер Усманов поддерживал официальных лиц РФ, ответственных за аннексию Крыма и дестабилизацию Украины.
Предприниматель тогда заявил, что будет защищать свою честь и репутацию.
По данным ТАСС, в чёрный список на данный момент входит 1091 человек, в том числе свыше 30 бизнесменов и 80 организаций.
Увы обратной пути нет
reader
олигархи в России это не какие-то независимые бизнесмены, а строго подконтрольные кремлю люди. Потому и правильно всё ЕС сделал, так как Усманов работает на Путина и вносит деньги на войну
Мавлюда Гиязова
Алишер Усманов в основном помогает Узбекистану. Во время пандемии Усманов поддержал семьи малоимущих в Узбекистане. Усманову есть кому помогать, это в первую очередь своим родственникам в Узбекистане и родной стране Узбекистану. Ну и что он гражданин РФ, у многих народов есть гражданство РФ.