ДХХ «Ислом Давлати» халқаро террористик ташкилоти (ИШИД) сафида жанговар ҳаракатларда иштирок этганликда гумон қилинаётган фуқарони Ўзбекистонга олиб келди. Бу ҳақда ЎзА хабар бермоқда.
Хива шаҳрида туғилган фуқаро Д.У. ўғли Д.Х. билан бирга 2009−2015 йилларда Россияга меҳнат мигранти сифатида ишлашга кетган. Бу даврда ижтимоий тармоқлар орқали халқаро террористик ташкилотлар аъзоларининг таъсирига тушиб қолган.
Натижада, 2015 йилда Тожикистоннинг сохта паспортини расмийлаштириб, Туркия орқали Сурия давлатига борган. У ерда «Ислом Давлати» халқаро террористик ташкилоти аъзолари сафига қўшилиб, жанговор ҳаракатларда иштирок этишган. Кейинроқ Д.У. Суриядан МДҲ давлатларидан бирига қўпорувчилик ҳаракатларини амалга ошириш мақсадида қайтиб келган.
ДХХ ходимларининг хорижий ҳамкорлар билан биргаликда олиб борган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида Д.У. Ўзбекистонга олиб келинган.
Маълум қилинишича, у қўлга олиш вақтида фаол қаршилик кўрсатган. Кейинги жараёнларда ҳам у ўзининг «жиҳод» қилиш борасидаги қарашларидан воз кечмаганини айтган.

Сотрудники Служба государственной безопасности доставили в Узбекистан члена террористической организации «Исламское государство», сообщила пресс-служба СГБ.
Уроженцы Хивы Д. У., 1969 г. р. и его сын Д. Х. 1994 г. р., будучи на заработках в России с 2009 года по 2015 год, через социальные сети попали под влияние вербовщиков международных террористических организаций.
В сентябре 2015 года отец и сын для скрытия своих личностей оформили поддельные паспорта граждан Таджикистана и через Турцию выехали в Сирию. Там, по версии следствия, они примкнули к рядам членов международной террористической организации «Исламское государство» и принимали участие в боевых действиях.
Позже Д. У. выехал из Сирии в одну из стран СНГ для совершения подрывных действий, говорится в сообщении СГБ.
В результате оперативно-розыскных мероприятий сотрудников Службы государственной безопасности совместно с зарубежными партнёрами, он был задержан и доставлен в Узбекистан.
При задержании Д. У. оказал активное сопротивление. «В дальнейшем выяснилось, что он не отказался от намерений по совершению „джихада“», — подчеркнули в СГБ.
В настоящее время ведутся следственные действия в рамках уголовного дела, возбуждённого в отношении Д. У. Его сын Д. Х. объявлен в розыск.