Жорий йилнинг 26 ноябрь куни Қорақалпоғистонда ИИВ ҳузуридаги Жазони ижро этиш муассасаларининг уч нафар ходими видеоселектор йиғилишидан хизмат манзилига қайтишда ЙТҲ оқибатида вафот этди.
ЖИЭД ахборот хизматининг хабар беришича, воқеа соат 00:10 лар атрофида Хўжайли тумани ҳудудидан ўтувчи А-380 «Ғузор-Бухоро-Нукус-Буйнеу» автомобиль йўлининг 708 километрида содир бўлган.
Жазони ижро этиш хизмати ходими И.И хизмат жойидан яшаш хонадонига қайтаётган вақтда ўзига тегишли бўлган «Cobalt» автомашинасини бошқараётиб, қарама-қарши томонларни ажратиб турувчи бетон тўсиққа урилиши натижасида йўл-транспорт ҳодисаси содир этган.
Ҳодиса натижасида транспорт воситасида бўлган ЖИЭМ ходимлари М.Х ҳамда Х.Х лар оғир тан жароҳати олиб воқеа жойида, И.И эса кўрсатилган тиббий ёрдамга қарамасдан Хўжайли туман тиббиёт бирлашмасида вафот этган.
Ижтимоий тармоқларда 27-cон манзил колония бошлиғи подполковник Р.Э.Эрбоевнинг ЖИЭД олтинчи минтақавий ҳудуд, минтақавий мувофиқлаштириш маркази бошлиғи подполковник Ш. М.Раджабовга юборган хабарномаси тарқалди.
Фото: TentakMinds.
Хатда қайд этилишича, майорлар 2-сон тергов ҳибсхонасига видеоселектор йиғилишига бориб, колонияга қайтишда вафот этган:
• Олтинчи минтақавий ҳудуд 27-сон манзил колонияси бошлиғининг ишлаб чиқариш бўйича ўринбосари майор Исаков Ислам Толыбаевич;
• Учинчи минтақавий ҳудуд 30-сон манзил колонияси ишлаб чиқариш корхонаси бош муҳандиси Холбўтаев Хуршид Шоқосим ўғли — 27-сон манзил колониясига хизмат сафари мақсадида келган;
• Биринчи минтақавий ҳудуд 50-сон манзил колонияси Тартибот бўлинмаси бошлиғи лавозимида хизмат қилаётган, фармойиш асосида 46-сон манзил колониясига бириктирилган майор Халилов Муродулло Салимович;
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан прокуратура органлари томонидан терговга қадар текширув ишлари олиб борилмоқда.

Три руководящих сотрудника учреждений исполнения наказания Каракалпакстана погибли в результате ДТП, произошедшего в ночь на 26 ноября в Ходжейлийском районе. Эту информацию, появившуюся в социальных сетях, подтвердила пресс-служба Департамента исполнения наказания при Министерстве внутренних дел Узбекистана.
Авария произошла примерно в 00:10 на 708-м километре автодороги А-380 «Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу». Автомобиль Cobalt под управлением майора И. Исакова врезался в разделительное бетонное ограждение. Находившиеся в машине майоры М. Халилов и Х. Холбутаев погибли на месте происшествия, водитель скончался в районной больнице.
В настоящее время органы прокуратуры ведут доследственную проверку.
Ранее Telegram-канал TentakMinds опубликовал копию особого уведомления начальника адресной колонии №27 Кунградского района. Согласно документу, майор И. Исаков был заместителем начальника колонии №27 по производству, майор М. Халилов — начальником отделения порядка в колонии №50, а майор Х. Холбутаев — главным инженером производственного предприятия колонии №30, находившимся в колонии №27 в служебной командировке.
Погибшие участвовали в видеоселекторном совещании в следственном изоляторе №2 и возвращались в колонию, говорится в документе.
В сообщении Департамента исполнения наказания говорится, что «сотрудник И. И. возвращался с места службы домой».