Ўзбекистон ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги Эрон ва Покистондан олиб келинган картошка маҳсулотларида хавфли зараркунандаларни аниқлади. Бу ҳақда агентлик матбуот котиби Сабина Садинова 19 ноябрь куни бўлиб ўтган брифингда маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, бугунги кунда Ўзбекистон ҳар йили Россия, Қозоғистон, Покистон, Эрон ва Қирғизистондан 400 минг тоннага яқин картошка импорт қилади, ваҳоланки, 2016 йилда бу кўрсаткич 56 минг тоннани ташкил этган. EastFruit маълумотларига кўра, Покистон Ўзбекистонга асосий картошка етказиб берувчилар давлатлар қаторига киради. 2021 йилда Эрон ҳам ушбу давлатлар қаторига қўшилди. 2017 йилдан 2020 йилгача бўлган даврда картошка маҳсулотларининг Покистондан умумий ҳисобда 127 минг тоннаси ёки ушбу даврдаги умумий картошка импортининг 11 фоизи импорт қилинган . 2021 йилнинг 7 ойи давомида Ўзбекистонга импорт қилинган картошканинг умумий ҳажмида Покистоннинг улуши 24,4 фоизни, Эроннинг улуши эса 38,5 фоизни ташкил этди.
25 сентябрдан бошлаб Эрон ва Покистондан олиб келинган картошка маҳсулотларида Ўзбекистон учун ўта хавфли карантин зараркунандалари ҳисобланган, картошка ва полиз экинлари ҳосилига таҳдид солувчи рангпар ва тилларанг нематодалар (паразит чувалчанглар) билан юқтириш ҳолатлари тизимли равишда қайд этилмоқда.
«Яна бир муҳим фактни таъкидлаш жоизки, нематодаларга қарши курашда самарали кимёвий воситалар мавжуд эмас. Нематодлар тарқалган жойларда 30 йил давомида картошка ва полиз экинларини этиштириш мумкин эмас. Бундан ташқари, Евроосиё иқтисодий иттифоқига помидор, бақлажон, булғор қалампири, картошка экспорти билан боғлиқ муаммолар ва чекловлар қўйилиши хавфи юқори бўлади», — деди Сабина Садинова.
У халқаро экспертларга таяниб, нематодлар туфайли глобал ҳосил йўқотишлари тахминан 100 миллиард долларни ташкил этишини айтди.
Август ойидан буён Ўзбекистонга 110 минг тонна картошка импорт қилинган бўлса, шундан 104 минг тоннаси фитосанитария талабларига мувофиқлик сертификатига эга. Карантин ва ўсимликларни ҳимоя қилиш агентлиги томонидан экспорт қилувчи давлатга нематодалар аниқланган 3525 тонна (3,2 фоиз) картошка қайтарилди, тадбиркорлар томонидан қайтарилишининг имкони йўқлиги сабабли 775 тоннаси (0,7 фоизи) махсус объектларда йўқ қилинди.
Агар бундай ҳолатлар такрорланса, Эрон ва Покистондан картошка олиб киришга чек қўйилиши мумкин.
Халқаро конвенцияга кўра, агентлик фитосанитария талабларини бузганлик учун Эрон ва Покистонга даъво юборган. Покистон нематодларнинг жўнатилишини текширгандан сўнг, фитосанитария сертификатлари сохталаштирилгани ҳақида хабар берди. Бундан ташқари, Афғонистонда Покистондан олиб келинган картошка бошқа мамлакатларда етиштирилган картошка билан аралаштириб, озуқа сифатида ишлатилгани маълум қилинди, деди Сабина Садинова.
Халқаро конвенция талабларига кўра, Покистон 1 ноябрдан Ўзбекистонга картошка экспортига рухсат берилган корхоналар рўйхатини тақдим қила бошлади. Агентлик сайтида эълон қилинган рўйхатга 146 та покистонлик экспортёрлар киритилган.
Натижада 3−10 ноябрь кунлари Покистондан картошка олиб киришда нематодалар билан зарарланиш ҳолатлари аниқланмади.
Эронга келсак, агентлик делегацияси мамлакатга ташриф буюриб, Эрон карантин хизмати билан музокаралар олиб борди ва улар картошкани фитосанитария талабларига мувофиқ экспорт қилувчи корхоналар рўйхатини тақдим этишга ваъда берди.
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги Ўзбекистонда нематодаларнинг тарқалиши билан картошка, помидор, бақлажон, булғор қалампири ва бошқа полиз экинлари ҳосилдорлигининг камайиши, натижасида генетик модификацияланган сабзавотларга ўтишига ва сабзавотларнинг маҳаллий навларининг йўқолиши олиб келиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда 86,5 минг гектарда — картошка, 24,6 — минг гектарда помидор, 12,7 — минг гектарда булғор қалампири, 137 минг гектарда — полиз экинлари етиштирилмоқда.

Агентство по карантину и защите растений Узбекистана выявило опасных вредителей в партиях картофеля, завезённых из Ирана и Пакистана. Об этом на брифинге 19 ноября сообщила пресс-секретарь агентства Сабина Садинова.
По её словам, на сегодняшний день Узбекистан ежегодно импортирует около 400 тысяч тонн картофеля из России, Казахстана, Пакистана, Ирана и Кыргызстана, хотя ещё в 2016 году объём импорта составлял 56 тысяч тонн. По данным EastFruit, Пакистан входит в число основных поставщиков картофеля в Узбекистан, а Иран стал таковым в 2021 году. За период с 2017 по 2020 год общий объем импорта этой продукции из Пакистана составил 127 тысяч тонн или же 11% общего объема импорта картофеля за этот период. За 7 месяцев 2021 года доля Пакистана общем объеме импорта картофеля в Узбекистан составила 24,4%, а доля Ирана 38,5%.
С 25 сентября систематически фиксируются случаи заражения картофельной продукции, импортируемой из Ирана и Пакистана, бледной и золотистой нематодами (круглыми червями), которые считаются особо опасными карантинными вредителями для Узбекистана и угрожают урожаю картофеля и бахчевых культур.
«Стоит отметить ещё один важный факт, что в борьбе с нематодами отсутствуют эффективные химические средства. В местах распространения нематод нельзя выращивать картофель и бахчевые культуры в течение 30 лет. Кроме того, появится высокий риск проблем и введения ограничений, связанных с экспортом помидоров, баклажанов, болгарского перца, картофеля в Евразийский экономический союз», — заявила Сабина Садинова.
Со ссылкой на международных экспертов она сообщила, что мировые потери урожая от нематод составляют около 100 млрд долларов.
С августа в Узбекистан завезено 110 тысяч тонн картофеля, из них только 104 тысячи тонн получили сертификаты о соответствии фитосанитарным требованиям. Агентство по карантину и защите растений возвратило стране-экспортёру 3525 тонн (3,2%) картофеля, в которых выявлены нематоды, а 775 тонн (0,7%) из-за невозможности возврата предпринимателями были уничтожены на специальных объектах.
В случае повторения таких случаев может быть введён запрет на импорт картофеля из Ирана и Пакистана.
В рамках международной конвенции агентство направило претензии Ирану и Пакистану за нарушение фитосанитарных требований. Пакистан после изучения грузов с нематодами сообщило о фальсификации фитосанитарных сертификатов. Кроме того, сообщается, что картофель из Пакистана на территории Афганистана смешивался с картофелем, выращиваемым в других странах и используемым в качестве кормовой продукции, заявила Сабина Садинова.
Согласно требованиям международной конвенции, с 1 ноября Пакистан начал предоставлять Узбекистану список предприятий, которым разрешён экспорт картофеля. В этот перечень, опубликованный на сайте агентства, вошли 146 пакистанских экспортёров.
В результате при импорте картофеля из Пакистана 3−10 ноября не выявлено ни одного случая заражения нематодами.
Что касается Ирана, то делегация агентства посетила эту страну и провела переговоры с иранской карантинной службой, которая пообещала предоставить свой список предприятий, экспортирующих картофель согласно фитосанитарным требованиям.
В Агентстве по карантину и защите растений предупредили, что при распространении нематод в Узбекистане есть риск сокращения урожая картофеля, помидоров, баклажанов, болгарского перца и других бахчевых культур, что в итоге может привести к переходу к генетически модифицированным овощам, устойчивым к этим вредителям, а также исчезновению местных сортов овощей.
Сегодня в Узбекистане на 86,5 тысячах га выращивается картофель, на 24,6 тысячах га — помидоров, 12,7 тысяч га — болгарский перец, 137 тысячах га — бахчевые культуры.