Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов «Россия 24» телеканалига берган интервьюсида Ўзбекистон геосиёсий рақиблар манфаатлари тўқнашадиган ҳудудга айланса, нима бўлиши ҳақидаги саволга жавоб берди. Интервью матни ТИВ матбуот хизмати томонидан эълон қилинди
«Бугун кўп қутбли, бир-бирига қарама-қарши дунё шаклланмоқда. Бундай дунёда яшаб, бир томонлама сиёсатга, бир томонлама векторга таянсангиз, у ҳолда бундай сиёсат етарлича маҳсулдор ва ҳаттоки контрмаҳсулдор бўлмайди. Янада аниқроғи, бундай йўналиш ўзида муайян хатарларни мужассам этиши мумкин», — деди ТИВ раҳбари.
«Йирик державалар билан ҳамкорликка келадиган бўлса, реалист бўлиш ва бу нарса аллақачон давом этаётганини тан олиш керак. Ҳаттоки ташқаридан етарлича яқин деб ҳисобланувчи мамлакатлар ўртасида ҳам. Айни пайтда бу ҳамкорлик минтақада давом этмоқда. Бундай шароитда биз нима қиламиз, деган савол туғилади. Биз ҳозир нима қилаётган бўлса, худди шундай қиламиз», — деди Абдулазиз Камилов.
Афсуски, унинг таъкидлашича, янги совуқ урушнинг дастлабки белгилари пайдо бўлиши билан рақобат янада кучайиб бормоқда. Бу дунёдаги вазият янада оғирлашаётган бир вақтда ушбу ҳодиса оқибатларини янада кучайтиради.
«Курашиш ва рақобат биз учун нохуш сиёсий оқибатларга олиб келишини истамас эдик. Улар бизни бир томон туфайли бошқа томон қабул қилмайдиган позицияни танлашга мажбур бўладиган ҳолатга келтиришлари қабул қилиниши мумкин эмас. Ушбу мураккаб вазифа жиддий дипломатик ишни талаб қилади», — деди Ўзбекистон ТИВ раҳбари.
«Умуман олганда, бизда бу борада тажриба бор, — дея қўшимча қилди вазир. — Марказий Осиё геостратегик жойлашувидан келиб чиқиб, ҳамиша диққат марказида бўлиб келган. Албатта, мен ҳеч қандай оқибатларга олиб келишини хоҳламайман».
«Агар афғон муаммосининг келиб чиқиши ва туб сабабларига қайтадиган бўлсак, бу, биринчи навбатда, совуқ уруш давридаги икки сиёсий тизим ўртасидаги кескин қарама-қаршилик натижаси бўлди. Шунинг учун бошқа сценарийлар аллақачон бошланган», — деди ТИВ раҳбари.
«Шунинг учун биз айни пайтда интилаётган йўналишни давом эттирамиз. Бизда аниқ тасаввур ва аниқ концепция бор. Биз ҳеч ким билан зиддиятга бормаймиз ва ҳар доим миллий манфаатларимиздан келиб чиқамиз», — дея хулоса қилди Абдулазиз Камилов.

Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов в интервью телеканалу «Россия 24» ответил на вопрос о том, что будет, если Узбекистан станет пространством столкновения интересов геополитических оппонентов. Текст интервью опубликовала пресс-служба МИДа.
«Сегодня формируется многополюсный, многополярный мир. Если жить в таком мире и опираться на одностороннюю политику, односторонний вектор, то такая политика будет недостаточно продуктивной и даже контрпродуктивной. Более того, подобный курс может нести в себе определенные риски», — сказал глава МИДа.
«Относительно соперничества крупных держав, надо быть реалистами и признать, что оно уже идет. Причем даже между государствами, которые внешне считаются достаточно близкими. Тем не менее, это соперничество идет в регионе. В таких условиях возникает вопрос, что мы будем делать? Мы будем делать то же самое, что и сейчас», — заявил Абдулазиз Камилов.
К сожалению, отметил он, соперничество набирает обороты в условиях, когда появляются первые признаки новой «Холодной войны». Это еще больше усугубляет последствия данного явления, так как ситуация в мире еще более обостряется.
«Мы не хотели бы, чтобы соревнования и соперничество имели для нас какие-либо нежелательные политические последствия. Недопустимо, чтобы они ставили нас в такое положение, когда мы из-за одной стороны будем вынуждены выбрать позицию, которая неприемлема для другой стороны. Эта непростая задача требует серьезной дипломатической работы», — сказал глава МИД Узбекистана.
«В целом, у нас уже есть опыт в данном направлении, — добавил министр. — Центральная Азия всегда была в центре внимания с учетом своего геостратегического положения. Конечно не хочется, чтобы были какие-либо последствия».
«Если вернуться к истокам и первопричинам той же афганской проблемы, то она стала, прежде всего, результатом жесткого противостояния двух политических систем в эпоху „Холодной войны“. А потому уже пошли другие сценарии», — сказал глава МИДа.
«Поэтому мы будем продолжать ту линию, которую в настоящее время проводим. У нас есть ясное видение и четкая концепция. Мы не собираемся вступать в конфликты с кем-либо и будем всегда исходить из своих национальных интересов», — резюмировал Абдулазиз Камилов.