Гаитида содир бўлган зилзила натижасида энг камида 304 киши вафот этди, дея хабар берди РИА Новости. Маҳаллий Фуқаро мудофааси бошқармаси маълумотларига кўра, яна юзлаб инсонлар жароҳатланган ва бедарак йўқолган.
Гаити қирғоқларида 7,2 магнитудали зилзила шанба куни эрталаб содир бўлди. Ер ости силкинишлари ўчоғи кичик Пети-Тру-де-Нип аҳоли пункти шимолидан саккиз километр масофада жойлашган. Кейинроқ 5,2 магнитудагача кучдаги янги силкинишлар такрорланди.
Гаити бош вазири Ариэл Анри бир ой муддатга фавқулодда ҳолат эълон қилишга тайёргарлик кўрмоқда.
АҚШ Геология хизматининг (USGS) аҳоли зичлиги, биноларнинг зилзилага бардошлиги тўғрисидаги маълумотлар таҳлили ҳамда шу каби фалокатлар бўйича олиб борилган ўрганишлар натижаларига асосланиб хабар қилишича, мамлакатнинг минглаб фуқаролари ҳаётдан кўз юмган бўлиши мумкин.

В результате землетрясения в Гаити погибли по меньшей мере 304 человека, сообщает РИА Новости. По данным местного Управления гражданской обороны, ещё сотни пострадали и пропали без вести.
Землетрясение магнитудой 7,2 зафиксировали у берегов Гаити ранее в субботу. Эпицентр подземных толчков находился в восьми километрах к северу от небольшого населённого пункта Пети-Тру-де-Нип. Позднее произошла серия новых ударов магнитудой до 5,2.
Премьер-министр Гаити Ариэль Анри готовится объявить чрезвычайное положение сроком на месяц.
Как отмечала геологическая служба США (USGS) на основании анализа данных о плотности населения, сейсмоустойчивости зданий и изучении последствий аналогичных бедствий, погибнуть могли тысячи жителей страны.