Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, ЎзЛиДеП фракцияси аъзоси Нодир Абдувалиев «Обод маҳалла» дастурини амалга оширишда аҳолининг норозилигини келтириб чиқараётган муаммолар тўғрисидаги фикрлари билан ўртоқлашди. Парламентарий Aktualno.uz эълон қилган «Бордюр ўйинлари ёхуд баъзи маҳаллаларда ободончилик ишлари қандай бормоқда?» мақоласига эътибор қаратди.
3 август куни эълон қилинган мақолада қайд этилишича, бу жараёнда кўпқаватли уйлар ҳовлисидаги кичик дарахтзорлар, гулзорлар, ўйин майдончаларига зиён етди, коммуникация люклари қум, шағал билан тўлди. Аҳоли, чанг-тўзон ва шовқиндан азият чекди. «Айрим маҳаллаларда ободонлаштириш номи остида икки ой муқаддам ишлар бошланган ва уларнинг қачон тугашини ҳеч ким билмайди», — дейилади мақолада.
Фото: Aktualno.uz.
«Ишчилар маҳалладан маҳаллага кўчиб юрибди, пудратчиларнинг алмашиши эса ҳар бир бригаданинг аввалгисининг қилган ишларини қайта қилиш ёки бошидан қазиш, бузиш, қурилиш чиқиндиларини олиб чиқишларига олиб келмоқда. Айниқса бу бордюрларга тааллуқли», — деб ёзади нашр Юнусобод, Мирзо Улуғбек, Олмазор ва Чилонзор туманлари аҳолисидан келиб тушган шикоятларга асосланиб.
Депутатнинг қайд этишича, одамлар бекорга норози бўлаётгани йўқ. Унинг сўзларига кўра, «қурувчилар „қўли теккандан“ кейин айрим жойлар бор фазу тароватидан ҳам маҳрум бўлмоқда». Бундай ҳолатлар камчилик эмас, ишга масъулиятсизлик билан ёндашиш, нўноқликдир, деб ҳисоблайди у.
«Одамлар тилга олаётган салбий ҳолатлар маҳаллий ижро ҳокимияти органлари ўртасида ўзаро мулоқот, ишларни мувофиқлаштириш бўйича тизимнинг йўқлигини кўрсатади», — дея таъкидлади парламентарий.
«Оқибат» маҳалласидаги бетонлаштирилган болалар майдончаси. Бунга қадар бу ерда яшил майсазор бўлган. Фото: «Газета.uz».
«Шунингдек, ижро органларига аҳоли билан бамаслаҳат иш тутишга нима халақит беради? Ахир, маҳаллалардаги айрим масканларни одамларнинг ўзлари маслаҳатлашиб, пул йиғиб таъмирлаган, бунёд этган. Буни ҳисобга олиш зарур. Туманлардагиидоралар тегишли режалар, чизмалардан халқни хабардор қилса, одамларнинг таклифлари, хоҳиш-истакларини инобатга олса, мақсадга мувофиқ бўлар эди», — дея қўшимча қилди депутат.
Май ойи охирида Шавкат Мирзиёев «Обод маҳалла» ва «Обод қишлоқ» дастурларини амалга оширишдаги камчиликларни танқид қилиб, ҳамма соҳа ва ҳудудларда ҳам ишлар сифатли амалга оширилмаётганини қайд этган эди.
Июнь ойи бошида «Газета.uz» Тошкентдаги «шафқатсиз» ободонлаштириш ишлари ҳақидаги катта мақолани эълон қилган (мақола рус тилида) эди. Унда майсазорларнинг йўқ қилиниши, болалар майдончаларининг бетонлаштилиши ва бутун шаҳар бўйлаб бир хилдаги бордюрлар ўйланмасдан ўрнатилаётгани ҳақида сўз боради. Аҳоли илтимосларига қарамасдан, ҳокимиятлар уларнинг истакларини инкор қилган ҳолда ишларни давом эттирмоқда.

Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Нодир Абдувалиев высказался о проблемах в реализации программы «Обод махалла», которые приводят к недовольству жителей. Парламентарий обратил внимание на статью Aktualno.uz «Игры с бордюрами. Как идёт благоустройство в некоторых махаллях».
В материале от 3 августа упоминаются дворы многоэтажных домов в Ташкенте, где без согласования с гражданами «варварски уничтожаются палисадники, демонтируются скамейки, спиливаются деревья». «Сами работы по так называемому благоустройству в некоторых махаллях начались месяца два назад, и когда они завершатся, никому не известно», — говорится в статье.
Фото: Aktualno.uz.
«Рабочие „кочуют“ из махалли в махаллю, а смена подрядчиков приводит к тому, что каждая бригада переделывает работу предыдущей или заново начинает копать, долбить, вывозить строительный мусор. Особенно это касается бордюров», — пишет издание на основе жалоб, поступивших от жителей Юнусабадского, Мирзо-Улугбекского, Алмазарского и Чиланзарского районов.
Депутат указывает, что люди выражают недовольство не просто так. По его словам, «после того, как строители прикасаются к чему-то, места лишаются существовавшего до этого уюта». Это нельзя называть обычными недостатками, так как они происходят из-за безответственного отношения к работе и неумелости, считает он.
«Упоминаемые гражданами негативные случаи говорят об отсутствии взаимного диалога между местными органами исполнительной власти, системы координирования работ», — отметил парламентарий.
Забетонированная детская площадка в махалле «Окибат». До этого здесь была зелёная лужайка. Фото: «Газета.uz».
«Кроме того, что мешает исполнительным органам работать, советуясь с населением? Ведь некоторые места в махаллях люди сами согласованно и путём сбора денег отремонтировали, построили. Это нужно учитывать. Будет правильно, если районные ведомства будут показывать населению соответствующие планы, чертежи, учитывать их предложения, пожелания», — добавил депутат.
В конце апреля президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил махаллю «Парвоз» Яшнабадского района Ташкента. Он поручил принять эту махаллю за образец при благоустройстве других 524 махаллей столицы и выделить для этого в среднем по 2 млрд сумов на каждую, исходя из их нынешнего состояния.
В начале июня «Газета.uz» публиковала большой материал о «беспощадном» благоустройстве в Ташкенте с уничтожением палисадников, бетонированием детских площадок и непродуманной установкой однотипных бордюров по всему городу. Несмотря на просьбы жителей, хокимияты продолжают вести работы, игнорируя их пожелания.