Умумий овқатланиш корхоналари ва кўнгилочар объектлар томонидан соат 8:00 дан 23:00 гача бўлган даврида фаолият юритиши билан боғлиқ бўлган чекловлар бекор қилинди. Бу қарор коронавирусга қарши курашиш бўйича республика махсус комиссияси томонидан қабул қилинди.
Баёнотда ушбу объектлар 2019 йил 24 июлда қабул қилинган Вазирлар Маҳкамасининг «Тунги вақтда фаолият юритувчи умумий овқатланиш корхоналари ва кўнгилочар объектларда жамоат хавфсизлигини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» қарори талаблари доирасида фаолиятни ташкил этиши кераклиги айтилган.
Комиссия бугунги кунда дунёнинг қатор мамлакатларида коронавирус билан боғлиқ вазиятнинг кескинлашуви натижасида карантин, ижтимоий ва иқтисодий соҳалар фаолиятини тўхтатиш каби чекловлар ҳамон давом этаётганлигини эслатиб ўтган.
Аҳолидан коронавирус инфекциясини тарқалишини олдини олиш мақсадида санитария-эпидемиологик қоидаларга қатъи риоя этишлари ҳамда мамлакатда эпидемиологик барқарорликни таъминлаш борасида эришилган бугунги вазиятни бардавом бўлиши учун шахсий масъулиятни оширишни сўраган.

Требование работы только с 8:00 до 23:00 для заведений общественного питания и развлекательных объектов отменено. Такое решение приняла Специальная республиканская комиссия по борьбе с коронавирусом.
В заявлении комиссии отмечается. что указанные объекты могут продолжать деятельность в соответствии с требованиями постановления Кабинета министров Узбекистана от 24 июля 2019 года об обеспечении общественной безопасности предприятий общепита и развлекательных объектов, действующих в ночное время.
Решение принято в связи с относительной стабилизацией эпидемиологической ситуации по коронавирусу в стране, которая наблюдается с ноября 2020 года, говорится в заявлении.
Комиссия напоминает, что во многих странах мира ситуация по коронавирусу ухудшается, что приводит к практически полному ограничению деятельности социальной и экономической сфер. Поэтому от граждан требуется строгое соблюдение санитарно-эпидемиологических требований и высокая личная ответственность, говорится в сообщении.