19 октябрь куни президент Шавкат Мирзиёев маслаҳатчи Сума Чақрабарти иштирокида Ўзбекистонда ислоҳотлар дастурини узоқ муддатли истиқболда давом эттиришнинг стратегик йўналишларини кўриб чиқди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Хусусан, мамлакат иқтисодиётининг муҳим тармоқларини модернизация қилиш ва рақобатдошлигини ошириш, давлат бошқаруви тизимини ислоҳ қилишни чуқурлаштириш ва бошқарув кадрлари сифатини тубдан ошириш, республикада инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини такомиллаштиришнинг устувор йўналишлари кўриб чиқилди.
Президент маслаҳатчиси Сума Чакрабарти. Фото: Президент матбуот хизмати
Эслатиб ўтамиз, сентябрда Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг собиқ раҳбари Сума Чакрабарти Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг иқтисодий ривожланиш, самарали бошқарув ва халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси этиб тайинланган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 октября с участием советника Сумы Чакрабарти рассмотрел стратегические направления продолжения программы реформ на долгосрочную перспективу, сообщила пресс-служба главы государства.
В частности, как уточняется в сообщении, на встрече были рассмотрены вопросы модернизации и повышения конкурентоспособности ключевых отраслей экономики страны, углубления реформирования системы государственного управления и кардинального повышения качества управленческих кадров, а также совершенствования инвестиционного климата и деловой среды в стране.
Советник президента Сума Чакрабарти. Фото: Пресс-служба президента.
Напомним, в сентябре бывший президент Европейского банка реконструкции и развития Сума Чакрабарти сообщил, что станет советником президента Шавката Мирзиёева по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества.