Ўзбекистон Олий суди Straus House компанияси таъсисчиси ва раҳбариятига қарши суд ҳуқмини эълон қилди. Бу ҳақда Олий суд матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, Жиноят ишлари бўйича Миробод туман судида судланувчилар И. Исроилов («Straus House» МЧЖ таъсисчиси), А. Махмуталиев («Straus House» МЧЖ директори), Д. Қутпиддинов («Straus House» МЧЖ директори ўринбосари) ва О. Саидов («Straus House» МЧЖ бош ҳисобчиси) га нисбатан жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича суд жараёни ниҳоясига етди. Ушбу жиноий иш жиноят ишлари бўйича Миробод туман суди судьяси О. Илҳомжонов раислигида кўриб чиқилди.
Straus House мансабдор шахслари Тошкент шаҳри, Андижон, Фарғона, Наманган, Бухоро ва Қашқадарё вилоятларида яшовчи жисмоний ва юридик шахслар билан 2019 йилнинг январь-апрель ойлари давомида 90 кун муддат ичида Жанубий Африкадан «Острич» зотли туяқуш (страус) жўжасини етказиб бериш юзасидан шартномалар расмийлаштириш орқали уларнинг ишончига кириб, 300дан ортиқ фуқароларнинг жуда кўп миқдордаги пул маблағларини фирибгарлик йўли билан талон-торож қилишда гумон қилинганди.
Шундай қилиб, суд жараёни ўз якунини топди ва жиноят ишлари бўйича Миробод туман суди судьяси О. Илҳомжонов раислигида судланувчиларга нисбатан суд ҳукми ўқилди. Унга кўра,
• И. Исроилов Ўзбекистон ЖКнинг 238-моддаси (ёлғон гувоҳлик бериш) 3-қисмининг «а» банди билан оқланиб, Ўзбекистон ЖКнинг 168-моддаси (фирибгарлик) 4-қисмининг «а», «в» бандлари, 184-моддаси (солиқлар ёки бошқа мажбурий тўловларни тўлашдан бўйин товлаш) нинг 3-қисми, 189-моддаси (савдо ёки хизмат кўрсатиш қоидаларини бузиш) нинг 1-қисми, 243-моддаси (жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш) ва 227-моддаси (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкаларни, автомототранспорт воситаларининг ва улар тиркамаларининг (ярим тиркамаларининг) давлат рақам белгиларини эгаллаш, нобуд қилиш, уларга шикаст етказиш ёки уларни яшириш) 2-қисмининг «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилди. Унга узил-кесил ўташ учун 9 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
• А. Махмуталиев ЖКнинг 168-моддаси 4-қисмининг «а», «в» бандлари, 184-моддасининг 3-қисми, 189-моддасининг 1-қисми ва 227-моддаси 2-қисмининг «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга узил-кесил ўташ учун 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
• Д. Қутпиддинов ЖКнинг 168-моддаси 4-қисмининг «а», «в» бандлари, 184-моддасининг 3-қисми, 189-моддасининг 1-қисми ва 227-моддаси 2-қисмининг «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга узил-кесил ўташ учун 8 йил 5 ой 26 кун муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
• О. Саидов ЖКнинг 168-моддаси 4-қисмининг «а», «в» бандлари, 184-моддасининг 3-қисми, 189-моддасининг 1-қисми ва 227-моддаси 2-қисмининг «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга узил-кесил ўташ учун 5 йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинланди.
Жиноят иши юзасидан хатланган мол-мулк тегишли тартибда жабрланувчиларга етказилган зарарлар ўрнини пропорционал тартибда қоплашга қаратилиши белгиланди. Бунда, И. Исроиловдан EZOZ MAX ва СFS MAX МЧЖларнинг фаолияти юзасидан жабрланувчиларга етказилган моддий зарар ундирилиши белгиланди. Шунингдек, И. Исроилов, А. Махмуталиев, Д. Қутпиддинов ва О. Саидовлардан солидар тартибда Straus House фаолияти юзасидан жабрланувчилар фойдасига етказилган моддий зарар миқдори ундирилиши белгиланди.
Жиноят иши юзасидан Ўзбекистон ИИВ ҳузуридаги Тергов департаментининг АТИБ «Ипотека банк» Меҳнат филиали ҳисоб-рақамида сақланаётган ҳамда хатланган Покистоннинг Chemikals & Marbels Lahore Pakistan компаниясига туяқуш жўжаларини сотиб олиш мақсадида шартномага асосан кўчирилган 1,85 млрд сўм миқдоридаги пуллар тегишли тартибда етказилган моддий зарарларни қоплашга пропорционал тартибда қаратилиши белгиланди.
Бундан ташқари, судланувчилар И. Исроилов, А. Махмуталиев, Д. Қутпиддинов ва О. Саидовлардан солидар тартибда тегишли тартибда давлат фойдасига 222,3 млн сўм ундирилиши белгиланди.
Эслатиб ўтамиз, Straus House таъсисчиси Иброҳим Исроилов фирибгарлик айблови билан 2019 йил сентябрь ойида ҳибсга олинган эди.

Мирабадский суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор в отношении учредителя Straus House Иброхима Исроилова, директора Абдуллы Махмуталиева, замдиректора Дильшода Кутпиддинова и главного бухгалтера Одилжона Саидова, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Последнее заседание судебного процесса, начатого в конце февраля, состоялось 27 июля. Председательствовал судья Одилбек Илхомжонов. В качестве пострадавших в суде выступил 321 человек, следует из данных на сайте Верховного суда.
Иброхим Исроилов был признан виновным по следующим статьям Уголовного кодекса:
• пункты «а» и «в» части 4 статьи 168 (мошенничество в особо крупном размере, организованной группой или в ее интересах);
• часть 3 статьи 184 (уклонение от уплаты налогов или других обязательных платежей, совершенное в особо крупном размере);
• часть 1 статьи 189 (нарушение правил торговли товарами или оказания услуг стоимостью в особо крупном размере);
• статья 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности);
• пункт «а» части 2 статьи 227 (завладение, уничтожение, повреждение или сокрытие документов, штампов, печатей, бланков, государственных номерных знаков автомототранспортных средств и их прицепов (полуприцепов), совершенные в отношении паспорта, военного билета или иного важного личного документа либо в отношении документов, штампов, печатей, бланков особой важности);
• пункт «а» части 3 статьи 238 (лжесвидетельство в интересах организованной группы).
По вышеуказанным статьям УК учредитель Straus House приговорен к 9 годам лишения свободы в колонии.
Директор компании Абдулла Махмуталиев признан судом виновным по пунктам «а», «в» части 4 статьи 168, части 3 статьи 184, части 1 статьи 189 и пункту «а» части 2 статьи 227 УК и приговорен к 7 годам лишения свободы в колонии.
Замдиректора Дильшод Кутпиддинов также признан виновным по аналогичным статьям и приговорен к 8 годам 5 месяцам и 26 дням лишения свободы в колонии. Бухгалтер Одилжон Саидов признан виновным по тем же статьям УК и приговорен к 5 годам лишения свободы.
Суд установил, что конфискованное имущество в рамках уголовного дела будет использовано для компенсации в пропорциональном порядке ущерба, нанесенного пострадавшим.
Подсудимые в солидарном порядке также должны выплатить в пользу государства 222,3 млн сумов и компенсацию пострадавшим от деятельности Straus House.
Кроме того, Иброхим Исроилов должен выплатить компенсацию пострадавшим в рамках деятельности компаний Ezoz Max и СFS Max.
Суд также определил, что средства в размере 1,8 млрд сумов, находящиеся на расчетном счете Следственного департамента при МВД и перечисленные пакистанской компанией Chemikals & Marbels Lahore в рамках контракта на покупку цыплят страуса, будут направлены на покрытие материального ущерба в пропорциональном порядке.
В сентябре 2019 года Следственный департамент при МВД возбудил уголовное дело в отношении учредителя Straus House Иброхима Исроилова и других лиц по пункту «а» части 4 статьи 168 УК (мошенничество в особо крупном размере).
В ходе следствия выяснилось, что должностные лица Straus House оформляли договоры с физическими и юридическими лицами на поставку в течение 90 дней цыплят страуса из Африки по 1,8 млн сумов каждый. Компания предлагала гражданам приобретать цыплят для выращивания и обещала выкупить их обратно спустя 12−14 месяцев, когда экзотическая птица достигнет взрослого возраста. Кроме того, компания утверждала, что научит клиентов, как выращивать и ухаживать за птицами, и давала гарантии бесплатной ветеринарной поддержки каждый месяц.
Согласно договорам, на расчетный счет компании поступило 16,1 млрд сумов, включая 3,8 млрд сумов в виде кредитных средств граждан, однако Straus House не выполнила обязательства в указанный срок перед сотнями лиц и потратила 7,2 млрд сумов на личные нужды.
В итоге, согласно обвинительному заключению, материальный ущерб составил 7,9 млрд сумов, из которых 1,84 млрд сумов удалось покрыть во время предварительного следствия. Кроме того, произведена оценка четырех автомобилей Lacetti, по одному Spark и Malibu, а также наложен арест на дом в Юнусабадском районе столицы.