Тошкент вилоятида COVID-19 билан касалланганлар билан мулоқотда бўлган фуқаролар учун қўшимча ўринлар тайёрланмоқда, дея хабар қилди Миллий гвардия матбуот котиби Даврон Жуманазаров пайшанба куни АОКАда бўлиб ўтган брифингда.
Унинг сўзларига кўра, фуқаролар сиҳатгох, дам олиш масканлари, соғломлаштириш лагерлари, коллежлар ва лицейлар ётоқхоналарига жойлаштирилади. Уй шароитида даволанаётган беморларга эса тиббий хизмат кўрсатиш, уларга зарурий озиқ-овқатлар, иммунитетни кўтарувчи дори-дармонлар ва бошқа зарурий эҳтиёж молларини етказиб бериш мақсадида вилоятда 31 та мобил гуруҳлари ташкил этилди.
Вилоят бўйлаб Миллий гвардия, Фавқулодда вазиятлар ва Мудофаа вазирлиги ҳамда Санитария-эпидемиология назорати давлат инспекцияси вакилларидан ташкил топган 44 та гуруҳ 17 турдаги махсус техникалар шунингдек, 482 нафар кўнгилли (волонтёр) жалб этилган ҳолда кунига ўртача 315 та объектда (262 801 кв. метр майдонда) дизенфекция ишлари олиб борилмоқда.
Матбуот котибининг қайд этишича, Нурафшон шаҳрида 24 соатлик режимда фаолият олиб борувчи мувофиқлаштириш тезкор штаби ташкил этилган. Карантин талабларига риоя этилишини таъминлаш мақсадида жами 3 310 нафар Миллий гвардия ва ички ишлар органлари ходимлари жалб этилган.

В Ташкентской области для граждан, контактировавших с зараженными COVID-19, готовятся дополнительные места, сообщил пресс-секретарь Национальной гвардии Даврон Жуманазаров на брифинге в АИМК в четверг.
По его словам, граждан будут размещать в санаториях, домах отдыха, оздоровительных лагерях, общежитиях колледжей и лицеев. А для оказания медпомощи пациентам, проходящим лечение на дому, обеспечения их необходимыми продуктами питания, лекарствами и другими предметами первой необходимости в области создана 31 мобильная группа.
Ежедневно на 315 объектах региона проводят дезинфекцию 44 группы, состоящие из представителей Нацгвардии, МЧС, Минобороны и Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора с участием 482 добровольцев и применением 17 видов спецтехники.
Пресс-секретарь отметил, что все мероприятия по предотвращению распространения коронавируса курирует оперативный штаб, расположенный в Нурафшане. В общей сложности для обеспечения соблюдения карантинных требований были привлечены 3310 сотрудников Нацгвардии и МВД.
Ранее «Газета.uz» писала о создании в Самарканде резерва из 8000 койко-мест в рамках подготовки «к худшему сценарию».