Сунъий нафас олиш аппаратида бўлган бемор ўткир нафас ва юрак қон-қон томир етишмовчилигидан вафот этди, дея хабар қилди Соғлиқни сақлаш вазирлиги.
Шу йилнинг 27 май куни пойтахтлик Ш. автоҳалокатга учраб, тез тиббий ёрдам машинасида бош мия ёпиқ жароҳати дастлабки ташхиси билан Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказига олиб келинади.
Ўша пайтда унда тана ҳароратини юқорилиги ва коронавирус аломатлари кўринганлиги сабабли таҳлил олинади. Ўтказилган текширув натижасида 70 ёшли (эркак) беморда COVID-19 инфекцияси тасдиқланади.
Шундан сўнг унга ихтисослашган тиббий ёрдам кўрсатиш мақсадида Тошкент тиббиёт академияси кўп тармоқли клиникасига ётқизилган.
У аввалдан бош мия ўсмаси, юрак ишемик ва гипертония касаллиги, гепатит, пневмония, сурункали юрак, буйрак ва жигар етишмовчилиги ташхиси билан даволаниб келган.
Беморнинг ўтган даволаниш вақти давомида вазирликнинг турли соҳа йўналишлари бўйича бош мутахассисларининг халқаро стандартлар бўйича берган тавсиялари асосида шифокорлар барча керакли тиббий муолажаларни амалга оширишган. Бундан ташқари, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази мутахассислари томонидан телемедицина орқали консилиумлар ҳам ўтказилиб, доимий назоратга олинган.
Бироқ сўнгги кунларда беморда нафас етишмовчилигини кучайиши натижасида аҳволи кескин ёмонлашган ва сунъий нафас олиш аппаратига олинган. Стандартлар асосида кўрсатилган реанимацион муолажаларга қарамасдан бемор мия шиши, ўткир нафас ва юрак қон-томир етишмовчилигидан вафот этган.

Скончался еще один пациент с коронавирусом, 70-летний житель Ташкента, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Мужчина был доставлен экипажем скорой помощи в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи (РНЦЭМП) 27 мая с закрытой черепно-мозговой травмой, полученной в результате автомобильной аварии.
У него также наблюдалась высокая температура тела и другие симптомы коронавируса. Анализ подтвердил наличие у пациента COVID-19, после чего он был переведен в многопрофильную клинику Ташкентской медицинской академии для получения специализированной медпомощи.
Ранее мужчина лечился от опухоли головного мозга, ишемической болезни сердца и гипертонии, гепатита, пневмонии, хронической сердечной, почечной и печеночной недостаточности, отметили в Минздраве.
В ходе лечения врачи выполняли все необходимые медицинские процедуры, а также проводили с помощью средств телемедицины консилиумы со специалистами РНЦЭМП, подчеркнули в министерстве.
Однако в последние дни состояние пациента резко ухудшилось из-за усиления дыхательной недостаточности, и он был подключен к аппарату искусственной вентиляции легких.
Несмотря на стандартные реанимационные процедуры пациент скончался от опухоли головного мозга, острой дыхательной и сердечно-сосудистой недостаточности.